Η Ολυμπιακή ΠΑ του Σίδνεϊ κέρδισε τον τοπικό αντίπαλο Ρόκντεϊλ Ίλιντεν

Το Sydney Olympic Club κέρδισε τον τοπικό αντίπαλο Rockdale Ellinden με 3-1 στο Rockdale Ellinden Sports Center το απόγευμα της Κυριακής.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στον Γύρο 13 της Premier League Ανδρών της NSW για να ανανεώσουν τη μάχη σε ένα από τα παραδοσιακά πιο δυναμικά τουρνουά.

Η ομάδα του Ilinden είχε μειωθεί στην τελευταία γραμμή λόγω τραυματισμών, συμπεριλαμβανομένου του εμπνευσμένου αρχηγού Danny Petkowski, αλλά αυτό δεν θα ήταν δικαιολογία για ένα παιχνίδι που πρόσφερε τόσα πολλά.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν φέιγ βολάν αφού ο Ιρλανδός επιθετικός Ρόι Ο’ Ντόνοβαν σκόραρε δύο φορές στο 11ο λεπτό του αγώνα πριν ο Άλεκ Οροσέφσκι τραβήξει ένα πίσω με ένα δυνατό σουτ με το αριστερό στο 20ο λεπτό.

Τα γκολ συνέχισαν να εμφανίζονται στο πρώτο ημίχρονο όταν ο Όλιβερ Μπάφλετ βρήκε δίχτυα με μια υπέροχη προσπάθεια από την άκρη της περιοχής του πέναλτι.

Ο απώτερος στόχος ενός γεμάτου αγώνα και των τριών πόντων έχουν αποδειχθεί ζωτικής σημασίας στο απόλυτο κυνηγητό του ποδοσφαίρου.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Άντε Τζούριτς, εξήρε τη σκληρή δουλειά και την επιμονή της ομάδας του για την κατάκτηση της νίκης.

«Ήταν τρεις σημαντικοί βαθμοί σήμερα, αλλά ο τρόπος που παίξαμε έντονα και δουλέψαμε σκληρά ήταν θετικός στα τελευταία παιχνίδια της σεζόν», είπε ο Τζούριτς.

πηγή: Ποδόσφαιρο στη ΝΝΟ / Από τον ρεπόρτερ της Εθνικής Πρέμιερ Λιγκ της NSW, Μίκυ Μπροκ.

READ  Ιστορία αγώνα Σέλτικ 0-0 Λίβινγκστοουν: Η Άντζι Ποστέκογλου το αποκαλεί λάθος με ανθρώπους και πέναλτι