Η Σέλτικ αποχώρησε από το European Conference League μετά από καταστροφική εμφάνιση στο Bodø/Glimt στα δύο πόδια

Η Σέλτικ αποκλείστηκε από το European Conference League καθώς υπέκυψε στην απογοητευτική ήττα 2-0 από την Bodø/Glimt στον Αρκτικό Κύκλο.

Οι πρωταθλητές Νορβηγίας ξεπέρασαν άνετα τους Bhoys, οι οποίοι κέρδισαν συνολικά 5-1 για να προκριθούν στους 16 του εναρκτηρίου τουρνουά.

GT

Ήταν μια θλιβερή εμφάνιση από τους Bhoys στα πόδια του και ο Postecoglou θα είναι πολύ απογοητευμένος.

Όπως και στο πρώτο ματς, η Σέλτικ παραχώρησε νωρίς και πάλεψε να βρει επιθετικό ρυθμό.

Ο Ola Solbakken σκόραρε σε διάστημα εννέα λεπτών, καθώς οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν θαυμάσια και η Celtic ξεπέρασε το μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι και στις δύο πλευρές της ανάπαυλας αντέδρασαν ελάχιστα, αλλά ο Hugo Wittelsen διέψευσε τις ελπίδες της Celtic για επιστροφή όταν σκόραρε στο 69ο λεπτό.

Η Anzhi Postecoglou έχει ηγηθεί της διοργάνωσης τρεις φορές, καθώς η ευρωπαϊκή εκστρατεία της Celtic έληξε με έβδομη ήττα σε 14 αγώνες.

Οι ηγέτες της Πρέμιερ Λιγκ έχουν τώρα να επικεντρωθούν στις εγχώριες επιτυχίες και ο Ποστέκογλου μπορεί να είχε ένα μάτι στην επίσκεψη της Κυριακής στη Χιμπέρνιαν όταν επέλεξε την ομάδα του.

Η Σέλτικ πρέπει τώρα να επικεντρωθεί αποκλειστικά στην εκστρατεία της στο πρωτάθλημα

GT

Ο κυβερνήτης Κάλουμ ΜακΓκρέγκορ, ο αμυντικός Κάμερον Κάρτερ Βίκερς και ο σταρ ακραίος Τζότα και ο Λιλ Αμπάντα έχουν οριστεί όλοι στον πάγκο.

Ο Ποστέκογλου έχασε την ευκαιρία να προπονηθεί στην τεχνητή επιφάνεια του γηπέδου της Ασπμύρας, που είχε καθαριστεί από το σφοδρό χιόνι, και η Σέλτικ βρέθηκε αντιμέτωπη με μια πρώιμη σειρά ευκαιριών.

Στην πραγματικότητα επέζησαν από μια διεκδίκηση πέναλτι και λίγο ξύρισμα προτού ο Solbakken κουλουριαστεί, αφού η Celtic έμεινε υπό μέτρηση όταν ο Nir Bitton έχασε τη μπάλα κοντά στη μέση της γραμμής, αν και ο Ισραηλινός έκανε φάουλ.

Η Σέλτικ είχε αρκετή κατοχή και εδάφη αλλά δεν τα κατάφερε, σε αντίθεση με τους Νορβηγούς που είχαν 11 σουτ στο πρώτο ημίχρονο για τους φιλοξενούμενους.

Ο Τζο Χαρτ κράτησε χαμηλά το σκορ με δύο τελικές στάσεις της Αμάλ Πελεγκρίνο.

Η Σέλτικ φαινόταν πιο επικίνδυνη στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, αλλά η μόνη της προσπάθεια ήταν μια άνετη κεφαλιά του Γιώργου Γιακομάκη, την οποία ο Έλληνας επιθετικός δεν μπόρεσε να πάρει δύναμη λόγω της πάσας του Άντονι Ράλστον που ήταν ακριβώς πίσω του.

Ο Ποστέκογλου έφερε τους ΜακΓκρέγκορ και Αμπάντα για τους αναποτελεσματικούς Ματ Ο’Ράιλι και Τομ Ρότζιτς και προχώρησε στο 4-2-4 βοηθώντας τη Σέλτικ να σπρώξει τους γηπεδούχους της στα πρώτα στάδια του δευτέρου ημιχρόνου.

Είχαν μια μεγάλη ευκαιρία να πάρουν σανίδα σωτηρίας όταν η κεφαλιά του Τζέιμς Φόρεστ τέθηκε πίσω από τον Ντάιζεν Μάέντα, αλλά ο επιθετικός έλαμψε.

Σύντομα ο Βίτελσεν τιμώρησε τη Σέλτικ. Αρχικά ο μέσος πήρε την μπάλα στο δικό του μισό και συνέχισε να τρέχει προς την περιοχή του πέναλτι αφού έβαλε την μπάλα πριν σκουπίσει την εστία του.

Ο Ποστέκογλου έμοιαζε σαν να δεχόταν την ήττα όταν αντικατέστησε τον Γιακομάκη με τον μέσο Τζέιμς ΜακΚάρθι, με τα γκολ του Έλληνα επιθετικού να γίνονται όλο και πιο σημαντικά για τις ελπίδες της Σέλτικ για τον τίτλο εν μέσω της συνεχιζόμενης απουσίας του Κέιγκο Φουρουχάσι.

Ο Al-Abbada είχε μερικές ευκαιρίες να πετύχει ένα γκολ παρηγοριάς, αλλά ο συνήθως εύστοχος παίκτης ήταν άστοχος δύο φορές.

READ  Αυτή την ημέρα το 1896, ξεκίνησαν οι πρώτοι σύγχρονοι Ολυμπιακοί Αγώνες στην Αθήνα