Η Σέλτικ συνετρίβη από την Μπάγερ Λεβερκούζεν καθώς τα προβλήματα της Άντζι Ποστέκογλου εξακολουθούν να υπάρχουν παρά την επιστροφή του Κιόγκο Φουρουχάσι

Το έργο της Σέλτικ για την ανοικοδόμηση θα συνεχιστεί αφού ηττήθηκε με 4-0 στο Γιουρόπα Λιγκ από την Μπάγερ Λεβερκούζεν στο Πάρκχεντ.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με μια φορμαρισμένη ομάδα της Bundesliga, αλλά μετά από λάθος του 25ου λεπτού του μέσου David Turnbull, ο 19χρονος αμυντικός του Ισημερινού Piero Hincabe έδωσε το καθοριστικό προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Στη συνέχεια, ο 18χρονος μέσος Florian Wirtz πρόσθεσε ένα επιπλέον γκολ για τους άνδρες του Gerardo Siwan στο 36 ‘και παρά τις προσπάθειες της Celtic να επιστρέψει στο παιχνίδι – και είχε πολλές ευκαιρίες καθ’ όλη τη διάρκεια – ο Lucas Alario πρόσθεσε το τρίτο από το σημείο του πέναλτι. Το Η ώρα πριν από τον αναπληρωματικό Amin Adel κέρδισε την τέταρτη θέση στην παράταση.

Η ομάδα της Ανζί Ποστέκογλου έχει κερδίσει μόνο δύο από τους οκτώ τελευταίους αγώνες της σε όλες τις διοργανώσεις, συμπεριλαμβανομένης της ήττας 4-3 από τη Ρεάλ Μπέτις στον αγώνα της Ομάδας G.

Η Σέλτικ βρίσκεται στην έκτη θέση στην Πρέμιερ Λιγκ, έξι βαθμούς πίσω από τους κορυφαίους Ρέιντζερς και θα επιστρέψει στο πρωτάθλημα στο Αμπερντίν την Κυριακή, ενισχυμένη από τις πτυχές της απόδοσής της και την επιστροφή ορισμένων βασικών παικτών.

Υπήρξαν πολλές εικασίες για το ποιος από τους παίκτες της Σέλτικ θα αναρρώσει από τον τραυματισμό θα ξεκινήσει τον αγώνα.

Οι οπαδοί του Hoops στο γεμάτο και πολυσύχναστο Parkhead χάρηκαν όταν είδαν τον αρχηγό Callum McGregor και τον επιθετικό Kyogo Furuchachi να επιστρέφουν, με τον Έλληνα επιθετικό Γιώργο Γιακομάκη να μην έχει εμφανιστεί ακόμη στον πάγκο.

READ  Ο Ρότζερς στοχεύει σε εξωτερικές επιλογές όταν η Λέστερ χάνει το αστέρι της Νόριτς

Ο πρώην δεξιός μπακ της Σέλτικ, Τζέρεμι Φρίμπονγκ ήταν στη Bundesliga, αλλά ο επιθετικός Πάτρικ Σικ, ο οποίος σημείωσε μπράτσο – συμπεριλαμβανομένου ενός υπέροχου γκολ – για την Τσεχία στο Χάμπντεν Παρκ στο εναρκτήριο παιχνίδι του Euro 2020, ήταν ανάμεσα στους πάγκους.

Το παιχνίδι άρχισε να λειτουργεί. Μέσα σε δύο λεπτά, ο επιθετικός της Λεβερκούζεν, Αλάριο, έπιασε τη μπάλα στο πίσω μέρος των δικτύων της Σέλτικ, αφού ο τερματοφύλακας Τζο Χαρτ χτύπησε με σουτ του Βίρτς, αρνούμενος το οφσάιντ.

Δευτερόλεπτα αργότερα στο άλλο άκρο, ο Furhashi έσκασε στην περιοχή του πέναλτι, ο τερματοφύλακας Lukas Hradike γύρισε και τοποθετήθηκε για να σουτάρει τη μπάλα στα κενά δίχτυα, αλλά ο αμυντικός Jonathan Tah κλέφθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο πριν ο Hradecky σώσει τη μπάλα από τον Forhashi και τον αμυντικό Karl. Starvelt.

Ο Χαρτ έπρεπε να είναι έξυπνος με ένα κοντινό λάκτισμα στον Μούσα Ντιάμπι, αλλά είχε λίγες πιθανότητες όταν η γερμανική πλευρά πήρε το προβάδισμα.

Ο Turnbull γλίστρησε κοντά στο πλάι επιτρέποντας στον Mitchell Packer να κόψει την μπάλα πίσω για τον Hincape να σαρώνει την μπάλα από τα 16 μέτρα, παρά τις προσπάθειες του νεαρού αριστερού μπακ Adam Montgomery, ο οποίος επίσης επέστρεψε στο πλάι.

Η Turnbull Bayer πέτυχε το εναρκτήριο γκολ της

Η άμυνα της Σέλτικ ήταν σε αταξία όταν ο Παουλίνο έπαιξε για τους Βιρτς που πέρασαν τη μπάλα πέρα ​​από τον Χαρτ και στα δίχτυα αφήνοντας μια πολύ διαφορετική χροιά στα πράγματα.

Ο Furuhashi Hradiki δοκίμασε ξανά στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου με ένα σουτ από το κόρνερ πριν ο τερματοφύλακας κάνει καλύτερη απόκρουση από τον Jota, με τον εξτρέμ Lil Abada να χάνει το γκολ με τη συνέχεια.

READ  Ο Auger-Aliassime συνεχίζει την καυτή του πορεία νικώντας τον Tiafoe στο Paris Masters

Ο διαιτητής Marco de Bello αγνόησε το πέναλτι όταν έριξε τον Frimpong πάνω από τον Turnbull, αλλά όταν ο πρώην αμυντικός των Hobbs σώθηκε από τον Hart με ένα δυνατό σουτ που χτύπησε στο χέρι του αμυντικού Cameron Carter Vickers.

Ο Αλάριο έστειλε τον Χαρτ με λάθος τρόπο από το πέναλτι και ισοφάρισε ουσιαστικά.

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Χραντίκι απέκρουσε υπέροχα την κεφαλιά του Τζότα και ο Φουρουχάσι σούταρε στο πλάγιο δίχτυ με το ριμπάουντ και μια άλλη μεγάλη ευκαιρία χάθηκε.

Στο 74ο λεπτό, μέσα σε υπερβολικές αλλαγές, ο Γιακομάκης αντικατέστησε τον Τέρνμπουλ, αλλά ο Χαρτ ήταν αυτός που έσωσε την επόμενη μπάλα, με κεφαλιά του Σικ, ο οποίος επίσης πήρε μέρος πριν ο Άντιλ μαρκάρει τέταρτο στο δεύτερο ημίχρονο. Τώρα η Σέλτικ πρέπει να ανασυνταχθεί και να προετοιμαστεί για την οικογένεια Ντονς.