Η ταπεινή ήττα 3-0 από την Ιαπωνία ολοκληρώνει την εκστρατεία EAFF E-1 της Κορέας

Ο Cho Gu Sung, αριστερά, και ο Ιάπωνας Shinosuke Hatanaka παλεύουν για την μπάλα κατά τη διάρκεια ενός αγώνα Ιαπωνίας-Κορέας στο πρωτάθλημα ποδοσφαίρου EAFF E-1 στην Toyota της Ιαπωνίας το βράδυ της Τετάρτης. [AFP/YONHAP]

Ήταν μια ταπεινή βραδιά για τους Taeguk Warriors την Τετάρτη, καθώς τα όνειρα του EAFF E-1 Κορεατικού Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου κατέρρευσαν σε μια οδυνηρή ήττα 3-0 από την Ιαπωνία.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς γκολ, η διοργανώτρια χώρα έκανε μια καλή πορεία στο δεύτερο ημίχρονο στο Toyota Stadium στην Toyota της Ιαπωνίας με γρήγορα γκολ των Yuki Soma, Shu Sasaki και Shoto Machino.

Εν τω μεταξύ, η Κορέα φαινόταν ανίκανη να κάνει τίποτα άλλο από το να καθίσει πίσω και να παρακολουθήσει τη φιλοξενούσα χώρα να εξαπολύει τη μια επίθεση μετά την άλλη. Ενώ στο πρώτο ημίχρονο οι Taeguk Warriors ήταν σε θέση να κρατήσουν τους δικούς τους και να ελέγξουν σχεδόν την πλειοψηφία της μπάλας, αυτή η ομάδα δεν φαινόταν πουθενά μετά το διάλειμμα, καθώς η ανερχόμενη Ιαπωνία παρέλασε σε όλη τη μεσαία γραμμή της Κορέας.

Το αποτέλεσμα ήταν ένα θανατηφόρο χτύπημα για την Κορέα, η οποία μπήκε στο ματς με δύο βαθμούς διαφορά στον πίνακα της EAFF E-1. Με αυτή τη νίκη, η Ιαπωνία κέρδισε την Κορέα με έναν βαθμό για να κερδίσει τον τίτλο του περιφερειακού πρωταθλήματος.

Το αποτέλεσμα της Τετάρτης ήταν οδυνηρά γνωστό την τελευταία φορά που η Κορέα και η Ιαπωνία αντιμετώπισαν η μία την άλλη σε φιλικό αγώνα πέρυσι. Η Ιαπωνία κέρδισε επίσης εκείνο το ματς με 3-0, με την ήττα να αποδίδεται στην άπειρη κορεατική ομάδα και στην έλλειψη των πιο κυρίαρχων παικτών στην Ευρώπη.

READ  Η Φινλανδή ιδιοφυΐα κυνηγά το στέμμα του WRC στο εξαντλητικό ελληνικό κλασικό

Η ίδια δικαιολογία θα μπορούσε να προβληθεί και αυτή τη φορά, καθώς η Κορέα έπρεπε να παίξει το παιχνίδι χωρίς τους Son Hong-min, Hwang Hee-chan και Kim Min-jae, όλοι με τις ομάδες τους στην Ευρώπη και τον Hwang In-beom. , ο οποίος υπογράφει στον ελληνικό Ολυμπιακό.

Αλλά η ήττα από την Ιαπωνία, η οποία τερμάτισε τέταρτη έναντι της Κορέας στην παγκόσμια κατάταξη της FIFA, σηματοδοτεί ένα ατυχές τέλος σε αυτό που ήταν ένα αρκετά καλό τουρνουά για τη νεαρή ομάδα του προπονητή Paulo Bento.

Η Κορέα άνοιξε το τουρνουά με νίκη 3-0 επί της Κίνας, μια ομάδα που αργότερα ισοφάρισε με την Ιαπωνία, πριν νικήσει ξανά το Χονγκ Κονγκ με 3-0.

Η Κορέα τερμάτισε το τουρνουά στη δεύτερη θέση, ακολουθούμενη από την Κίνα στην τρίτη και το Χονγκ Κονγκ στην τέταρτη.