Η υπεράσπιση του τίτλου της Τσέλσι δέχτηκε πλήγμα το Σαββατοκύριακο για το γυναικείο ποδόσφαιρο

Κυριακή, 26 Μαρτίου 2023, 6:07 μ.μ

Η άμυνα της Τσέλσι για τον τίτλο της Πρέμιερ Λιγκ Γυναικών υπέστη ένα πλήγμα σήμερα καθώς οι Μπλε έχασαν με 2-0 από την αντίπαλη Μάντσεστερ Σίτι στο στάδιο της Ακαδημίας. (Φωτογραφία Gareth Copley/Getty Images)

Η Philippa Engeldahl και η Lauren Hemp σκόραραν στο πρώτο ημίχρονο για να χαρίσουν τη νίκη της ομάδας του Gareth Taylor με 2-0 επί της Chelsea της Emma Hayes.

Το αποτέλεσμα – σε συνδυασμό με την κυρίαρχη νίκη της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 4-0 επί της Γουέστ Χαμ το Σάββατο – αφήνει την Τσέλσι στην τρίτη θέση, πίσω από τη Γιουνάιτεντ και τη Σίτι στον πίνακα της Γυναικείας Φούτμπολ Λιγκ.

Και οι δύο ομάδες του Μάντσεστερ έχουν 38 βαθμούς, αλλά η Γιουνάιτεντ έχει μεγαλύτερη διαφορά τερμάτων.

Η Τσέλσι υποχωρεί με 37 βαθμούς με την Άρσεναλ δύο πίσω στην τέταρτη – και οι δύο ομάδες του Λονδίνου έχουν ένα παιχνίδι με το δίδυμο του Μάντσεστερ.

“Χάσαμε. Ήμουν περήφανος για την απόδοσή μας στο δεύτερο ημίχρονο. Τώρα είναι σημαντικό να βάλουμε όλες μας τις σκέψεις για την Πέμπτη. Είναι μια δύσκολη ήττα, αλλά η Μάντσεστερ Σίτι πήγε καλά”, είπε ο Χέις.

“οπωσδηποτε [we looked tired]. Δεν θα πω όμως αρνητική λέξη για τους παίκτες μου. τα αγαπώ. Ξέρω πόσο δύσκολο είναι να πιέζεις στο δεύτερο ημίχρονο. Ήταν ένα ματς πάρα πολλά».

Το αφεντικό της Σίτι, Τέιλορ, πρόσθεσε: “Η κατάσταση είναι κατάσταση. Όπως είπα, εξακολουθεί να είναι η Τσέλσι. Αν κερδίσει το παιχνίδι της με το χέρι, μπορεί να κορυφώσει κάθε μία από τις τρεις ομάδες (Σίτι, Γιουνάιτεντ και Άρσεναλ).

READ  Ο Γιάννης Αντόνιο είναι ο πρώτος λαμπαδηδρόμος για τους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου 2022

“Υπάρχει επίσης μια διαφορά γκολ που πρέπει να λάβετε υπόψη, η διαφορά τους είναι λίγο καλύτερη από τη δική μας. Υπάρχουν ακόμα ανατροπές.”

Σε αλλο μερος Η Άστον Βίλα συνέχισε το εντυπωσιακό νικηφόρο σερί της με τη νίκη με 5-0 επί της Λέστερ Σίτι στο Βίλα Παρκ – η Ρέιτσελ Νταλί και η Αλίσια Λέμαν σημείωσαν από ένα δοκάρι και ο Κένζα Νταλί με δίχτυα.

Η Ελληνίδα ποδοσφαιρίστρια Βιατρίκη Σαρρή σημείωσε από νωρίς ένα τέρμα για να φέρει τη Μπράιτον σε προβάδισμα 2-0 μετά από 13 λεπτά, αλλά οι Γλάροι δεν άντεξαν τη Ρέντινγκ και οι γηπεδούχοι ανέκτησαν τη διαφορά με δύο γκολ μέσω της Έμμα Χάρις για να εξασφαλίσουν την ισοπαλία 2-2.