Η Φέγενορντ βρίσκεται στην κορυφή καθώς οι μετοχές της ΑΖ χαλάνε στο ελληνικό δράμα με 10 γκολ

Ο Τάσος Δουβίκας πέτυχε χατ-τρικ και η Ουτρέχτη ισοφάρισε 5-5 στην ΑΖ. Φωτογραφία: ANP/Ed van de Pol

Η Φέγενορντ παρέμεινε στην κορυφή της Eredivisie παρά την ισοπαλία στο Twente καθώς μοιράστηκε τους βαθμούς με την κοντινότερη αντίπαλο AZ Alkmaar Utrecht σε ένα θρίλερ 10 τερμάτων.

Μόλις έξι βαθμοί χωρίζουν τη Φέγενορντ από την πέμπτη Τβέντε, καθώς ο Άγιαξ τελείωσε ένα σερί επτά αγώνων χωρίς νίκη και η PSV επανήλθε από την ήττα της μεσοβδόμαδα στο Έμεν.

Φέγενορντ Πρόεδρος του Enschede Μετά από 30 λεπτά, ο Santiago Giménez έστειλε με κεφαλιά την μπουλμπακ του Sebastian Szymanski και ο Joshua Prenet ισοφάρισε με σχεδόν πανομοιότυπη κίνηση στο 68ο λεπτό.

Στη συνέχεια, οι Ρότερνταμ αρνήθηκαν ένα καθαρό πέναλτι, όταν ο Ρόμπιν Πρόπερ πέρασε ψηλά τη σέντρα με το χέρι του. Μια απόφαση που χαρακτηρίστηκε «απαράδεκτη» Από τον προπονητή Arne Slott.

ΑΖ Υποχώρηση 2-0 στην αρχή Ο Έλληνας συμπατριώτης του Τάσος Δουβίκας σκόραρε δύο φορές για την Ουτρέχτη, καθώς ο Βαγγέλης Παυλίδης πέτυχε δύο τέρματα και προηγήθηκε με 3-2 μετά από 33 λεπτά απέναντι στην Ουτρέχτη.

Αλλά αφού ο Nick Virkever ισοφάρισε λίγο πριν το ημίχρονο, ο Dauvikas – που δεν είχε δεχθεί γκολ για οφσάιντ – σάρωσε τη σέντρα του Taylor Booth για να ολοκληρώσει το χατ-τρικ του.

Ο Mies de Wid ισοφάρισε το σκορ πέντε λεπτά αργότερα και ο AZ πήγε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στα 78 λεπτά, όταν ο Παυλίδης πρόσθεσε ένα τρίτο, ο Sander van de Streek κουνώντας την μπάλα πέρα ​​από τον τερματοφύλακα της AZ, Matthew Ryan, δύο λεπτά αργότερα. και την καθοριστική ισορροπία του ανταγωνισμού.

Άγιαξ σταμάτησε τη σαπίλα

Ο Γιαν Χαϊντίνγκα είναι προσωρινός προπονητής του Άγιαξ μετά την αποχώρηση του Άλφρεντ Σρέντερ Απολαύσαμε ένα νικηφόρο ξεκίνημα Τερμάτισε το χειρότερο σερί αποτελεσμάτων του συλλόγου από τη δεκαετία του 1960 στο Excelsior.

Ο Ντούσαν Τάντιτς σκόραρε το πρώτο γκολ από το σημείο του πέναλτι, αφού ο Εξέλσιορ Ρεντουάν Ελ Γιακούμπι ισοφάρισε και πέτυχε το κρίσιμο δεύτερο γκολ του Ντέιβι Κλάασεν λίγο πριν το ημίχρονο. Οι Μοχάμεντ Κουντούζ και Ντέβιν Ρενς πρόσθεσαν στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο.

Έμεινε σε επαφή με τους ηγέτες της PSV Μια εντός έδρας νίκη για τους Go Ahead Eagles, με γκολ των Joey Weirman και Anwar El Ghazi. «Νόμιζα ότι η αντίδραση από την ομάδα ήταν μεγάλη σήμερα», είπε ο προπονητής Ρουντ φαν Νίστελροϊ, μετά την ήττα με 1-0 στο Έμεν μεσοβδόμαδα.

Η Τρέντε επέστρεψε στη ζώνη των πλέι οφ Ήττα με 2-0 στο RKCΚατά τη διάρκεια του Volendam Νίκη 3-2 επί της Γκρόνινγκεν Ο Robert Muhren με γκολ αργά για να στείλει τους αντιπάλους τους σε έβδομη διαδοχική ήττα στη μάχη του υποβιβασμού.

Η Campur ισοβαθμεί με τους βόρειους αντιπάλους της στα παρακάτω σημεία Ο αγώνας τους με τη Φορτούνα Σιτάρντ Η Friesland προηγήθηκε με 1-0 με ένα χτύπημα του Mies Hoedemakers στο πρώτο ημίχρονο, προκαλώντας παρέμβαση VAR στο 78ο λεπτό.

Ο Rodrigo Guth της Fortuna Sittard έλαβε κόκκινη κάρτα για ένα φάουλ μέσα στην περιοχή και ο Kampur καταδικάστηκε με πέναλτι, μόνο που το πάνελ βίντεο αποφάσισε ότι η Fortuna θα έπρεπε να είχε λάβει το spot-kick δευτερόλεπτα αργότερα για ένα φάουλ στον Burat Yilmaz. Ο Γκουτ κράτησε, ο Γιλμάζ εκτέλεσε πέναλτι για τη Φορτούνα και ο Ινίγκο Κόρδοβα ολοκλήρωσε την επιστροφή με το νικητήριο γκολ έξι λεπτά αργότερα.

READ  Η Τουρκία διέσωσε περισσότερους από 180 παράτυπους μετανάστες μετά από παράνομες ελληνικές απωθήσεις - Middle East Monitor

Η Vitesse χαλάρωσε τις ανησυχίες για τον υποβιβασμό Έρχεται πίσω από το Heerenwein Παράλληλα, να καταγράψει την πρώτη νίκη σε εννέα ματς Σπάρτη και NEC μοιράστηκαν τους βαθμούς Τελείωσε ισόπαλο 1-1 στη Νάιμεγκεν.