Η Ange Postecoglou αρνείται να παρασυρθεί από τις φωνές των οπαδών της Celtic για να τιμήσουν την εκλιπούσα βασίλισσα Ελισάβετ Β’ | ποδοσφαιρικά νέα

Η Ange Postecoglou αρνείται να παρασυρθεί από τις φωνές των οπαδών της Celtic για να τιμήσουν την εκλιπούσα βασίλισσα Ελισάβετ Β’ |  ποδοσφαιρικά νέα

Ο Ανζ Ποστέκογλου προτίμησε να μην σχολιάσει όταν ρωτήθηκε για τους οπαδούς της Σέλτικ που επευφημούσαν για ένα λεπτό χειροκρότημα στη μνήμη της Βασίλισσας πριν από τον αγώνα της Premier League με τη Σεντ Μίρεν στο Πέισλι.

Μερικοί οπαδοί των Hoops φώναξαν «Αν μισείς τους βασιλικούς, παλαμάκια» ενώ στο τέλος διακρίνεται ένα πανό με την ίδια φράση.

Το αφεντικό της Σέλτικ, Ποστέκογλου, είχε εκφράσει προηγουμένως την επιθυμία του συλλόγου οι οπαδοί να είναι «σεβαστικοί» σε κάθε τιμή.

Μετά την ήττα της ομάδας του με 2-0, ο ελληνικής καταγωγής Αυστραλός είπε: «Τα είχα όλα σε δύο συνεντεύξεις τύπου, δεν πρόκειται να τα κάνω σε τρεις.

«Καταλαβαίνω τον λόγο του ενδιαφέροντος, αλλά είμαι προπονητής σε μια ποδοσφαιρική ομάδα και κάθομαι σε συνεντεύξεις Τύπου και θέλω να μιλήσω για το ποδόσφαιρο.

«Το έχουμε αναλάβει, έχουμε κάνει ό,τι πρέπει να κάνουμε, ήρθε η ώρα να προχωρήσουμε».

εικόνα:
Οι παίκτες της Σέλτικ και της Σεντ Μίρεν έριξαν ένα λεπτό χειροκρότημα για την Αυτού Μεγαλειότητα Βασίλισσα Ελισάβετ Β’ στο Πέισλι

Η Γλασκώβη FC έγινε αντικείμενο πειθαρχικών μέτρων από την UEFA, αφού οι οπαδοί εμφάνισαν ένα πανό “F*** the Crown” κατά τη διάρκεια της κλήρωσης του Champions League την Τετάρτη εναντίον της Σαχτάρ Ντόνετσκ στην Πολωνία.

Υπήρξαν επίσης διακοπές τιμών σε ορισμένους αγώνες της Premier League το Σάββατο.

Ενός λεπτού σιγή στο Ibrox έσπασαν οι οπαδοί της Dundee United. Οι φωνές και οι κραυγές ακούγονταν από τη γωνία του γηπέδου, όπου φιλοξενούνται αρκετές εκατοντάδες οπαδοί της Γιουνάιτεντ, πριν η Ρέιντζερς παίξει το God Save the King.

READ  Ο Dior δείχνει αθλητικά παπούτσια για καμπάνια κρουαζιέρας στο Temple Of Zeus

Σε μια σύντομη δήλωση, η Γιουνάιτεντ δήλωσε αργότερα ότι «έκανε επαφή για να ενημερώσει τους οπαδούς μας για τις ρυθμίσεις πριν από τον αγώνα με την προσδοκία ενός λεπτού σιγή».

Χρησιμοποιήστε το πρόγραμμα περιήγησης Chrome για ένα προσβάσιμο πρόγραμμα αναπαραγωγής βίντεο

Ο προπονητής της Σέλτικ Ανζ Ποστέκογλου απαντά στην εκτός έδρας ήττα της ομάδας του από τη Σεντ Μίρεν

Παρόμοια αντίδραση υπήρξε και ενόψει του αγώνα της Χιμπέρνιαν με την Αμπερντίν στο Easter Road, με επευφημίες και φωνές να ακούγονται μέσα σε ένα λεπτό χειροκροτήματος.

Η Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία της Σκωτίας είχε αναβάλει όλους τους αγώνες το προηγούμενο Σαββατοκύριακο μετά τον θάνατο της Βασίλισσας και έδωσε στους συλλόγους τη δυνατότητα να επιλέξουν αν και πώς θα αποτίσουν φόρο τιμής όταν ξαναρχίσουν οι αγώνες.

Σε κοινή δήλωση με την Scottish Professional Football League την περασμένη Δευτέρα, η Saudi Sports for All Federation είπε: «Αυτή την εβδομάδα, ως ένδειξη σεβασμού και σύμφωνα με την περίοδο εθνικού πένθους, οι τοπικοί σύλλογοι μπορεί να θέλουν να περάσουν μια περίοδο σιωπής και/ή παίξτε τον εθνικό ύμνο πριν από τον εναρκτήριο αγώνα και οι παίκτες μπορεί να επιθυμούν να φορέσουν μαύρα περιβραχιόνια.”