Λαμία – Ολυμπιακός 0-6: Κρατούσε μια μπάλα

Ο ολυμπιακός ήταν θυελλώδης μέσα Λάμια, την οποία νίκησε με 6-0 στο “Αθανάσιος Διάκος” για το 12ο παιχνίδι της Σούπερ Λιγκ Interwetten. Οι «κόκκινοι και λευκοί» έφτασαν τις εννέα νίκες σε δέκα παιχνίδια και πήγαν στο ντέρμπι την Τετάρτη (16/12) με την ΑΕΚ με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία. Η ομάδα της Φθιώτιδας παραμένει χωρίς νίκη σε δέκα παιχνίδια φέτος.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Το “BUHA” ΚΑΤΑΝΕΤΑΙ ΟΛΑ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ

Οι απουσίες του Ολυμπιακού, ο πολύ βαρύς αγωνιστικός χώρος και ο αμυντικός τρόπος με τον οποίο θα έπαιζε η Λαμία αρκούσαν για να πιστέψουν ότι οι «κόκκινοι και λευκοί» δεν θα είχαν εύκολο έργο στη Λαμία.

Στο τέλος, το παιχνίδι δεν ήταν δύσκολο για ολόκληρο τον Martins, ο οποίος κατέβηκε με τον Thiago Silva ως αντι-Fortune και τον Radzelovic αντί για τον Brusai στην αρχική σύνθεση. Η Λαμία έφτασε δυνατά στα πρώτα δέκα λεπτά και αυτό ήταν. Αφού έγινε 0-1 στα 13 ‘με τον επικεφαλής του Μπουχαλάκη, οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν.

Στην φάση 0-1, φυσικά, υπήρξε ένα πάγωμα στην αρχή, γιατί στην προσπάθειά του να κυνηγήσει τον Θεοδωρόπουλο με τη γροθιά του, βρήκε τον Σεμέδο στο κεφάλι. Ο Andejo συγκρούστηκε με τον Πορτογάλο πώμα, ο οποίος έλαβε πρώτες βοήθειες και συνέχισε να παίζει. Παρεμπιπτόντως, ο Μπουχαλάκης έχει σημειώσει τρία γκολ στους τρεις τελευταίους αγώνες.

OH LA LA … ΕΜΒΙΛΑ

Όλα τα χρήματα στον αγώνα ήταν η “βόμβα” της Embila στο 34 ‘για το 0-2. Έτσι το χαρακτήρισε ο Pedro Martins, μόλις είδε το κέλυφος του Γάλλου από μεγάλη απόσταση με τα αριστερά να πηγαίνουν με δύναμη στα δίχτυα. Αυτός ήταν ο πρώτος του στόχος με το “κόκκινο και λευκό”, σίγουρα ένα από τα καλύτερα, αν όχι το καλύτερο της καριέρας του.

READ  Εγκαινιάστηκε επίσημα στο Ελληνικό Κέντρο η «Αλληγορία της μακρινής πατρίδας» της Σαρπαντίδο

Και δευτερόλεπτα αργότερα ήταν η σειρά του δολοφόνου. Ο Masouras έκανε τη στροφή από αριστερά και ο Arabi που πέρασε τον Tzanetopoulos έβαλε το πόδι του για το 0-3 στο 35 ‘ Δέκα γκολ σε 16 παιχνίδια για το Μαρόκο, εννέα στα εννέα στο πρωτάθλημα.

ο Αναμενόμενοι στόχοι από το Opta να σας δείξουμε τη συνολική απειλή κάθε ομάδας, τους στόχους που πρέπει να σκοράρει βάσει των τελικών της. Όσο μεγαλύτερος είναι ο κύκλος, τόσο μεγαλύτερη είναι η πιθανότητα. Μπορείτε να επιλέξετε τον τρόπο επίθεσης και να δείτε χωριστά τους τελικούς κάθε ομάδας στην κανονική ροή, από καθορισμένες φάσεις κ.λπ.

Τέσσερις κυρώσεις σε τέσσερις αγώνες

Ο Ολυμπιακός έπρεπε να τα καταφέρει. Ο Martins ήξερε ότι με 0-3 όλα είχαν αποφασιστεί. Αυτός είναι ο λόγος που έβγαλε την Embila στα μισά του χρόνου και έβαλε τον Pepe, ο οποίος πήρε μια θέση μπροστά από τα δύο πώματα, αλλά δεν έκανε ξανά πλήρη παρουσία. Δεν έχει καμία σχέση με τον Thiago Silva, που έπαιξε βασικό ρόλο για πρώτη φορά, αλλά ήταν πολύ καλός. Έδωσε εξαιρετικά περάσματα, δεν έκανε περιττές ενέργειες.

Η Λαμία έχασε μια εξαιρετική ευκαιρία στο 56ο λεπτό με τον Βασιλακάκη και στο 63ο λεπτό ακόμη μεγαλύτερο, αφού η Deletic έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι από ένα πέναλτι (ο Ράντσελοβιτς είχε ένα χέρι, ο Βάτσιος απέδωσε το τέλος της ποινής στο VAR). Αυτή ήταν η τέταρτη ποινή εναντίον του Ολυμπιακού σε τέσσερις αγώνες.

ΑΛΛΑ ΤΡΙΑ ΣΕ ΕΞΗ ΛΕΠΤΑ

Τα τελευταία δέκα λεπτά, ο Ολυμπιακός κατάφερε να βρει τρία ακόμη γκολ. Στο 82ο λεπτό με πέναλτι από τον Sundani (κέρδισε ο Ράντσελοβιτς, ο Σαραμάντας έσφιξε το χέρι του και στάλθηκε με μια δεύτερη κίτρινη κάρτα). Ο πρώτος στόχος της Sundani μετά την επιστροφή στη δράση. Το πρώτο μετά την 1η Φεβρουαρίου 2020.

READ  Ολοκληρώθηκε η επίσημη επίσκεψη του Έλληνα Πρόεδρου στο Βιετνάμ | Πολιτική

Στο 83ο λεπτό με κεφαλιά από τον Κουίπερ από σταυρό του Ρανγκόλοβιτς (το πρώτο γκολ του Βελγίου με τη φανέλα του Ολυμπιακού) καιστα 87 ‘με ένα σουτ του Μασούρα από σταυρό του Ανδρούτσου. Όλα πήγαν καλά για το “κόκκινο και το λευκό”.

Κάντε κλικ στο “Πραγματικός σχηματισμός” για να δείτε πού ήταν η κύρια περιοχή δράσης κάθε παίκτη.