Νόριτς 3-1 Μπέρμιγχαμ: Ο Marcelino Nunez κέρδισε τους Blues

Ο Μαρσελίνο Νούνεθ τριπλασίασε την κατοχή του για τα Κανάρια μέσα σε ένα βράδυ, αφού σημείωσε μόλις ένα γκολ για τη Νόριτς Σίτι.

Ο Χιλιανός μέσος Marcelino Nunez σκόραρε δύο φορές καθώς η Norwich κέρδισε την Birmingham City για να αναβιώσει τις ελπίδες της για το Πρωτάθλημα.

Ο Núñez σκόραρε δύο φορές σε διάστημα 10 λεπτών του πρώτου ημιχρόνου για να βάλει τους Καναρίους στα δίχτυα στην ανάπαυλα.

Οι Μπλε πήραν ένα γκολ πίσω με το πρόωρο σουτ του Μαξ Κάλεν στο δεύτερο ημίχρονο και στο φως τα τρέχοντα προβλήματα τους εκτός γηπέδουδίνοντας μια κούρσα παράσταση στο δεύτερο ημίχρονο.

Όμως δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν και η τρίτη σερί ήττα τους διευθετήθηκε τελικά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Νούνεθ κατέβηκε στην αριστερή πλευρά για τον Χρήστο Τσώλη να σφραγίσει το τρίτο, καθώς η Νόριτς ολοκλήρωσε ένα τέρμα, έχοντας κερδίσει με 2-1. Στο St Andrew’s στα τέλη Αυγούστουγια να επιστρέψετε εντός ενός βαθμού από την προκριματική ζώνη.

Η Νόριτς ήταν η ισχυρότερη από τις δύο ομάδες πριν από την ανάπαυλα, αλλά οι Μπλε θα μπορούσαν ακόμα να αμυνθούν καλύτερα και για τα δύο γκολ.

Η πρώτη ήρθε στα 27 λεπτά, όταν η κεφαλιά του Κέβιν Λονγκ από τη δεξιά γωνία της Νόριτς έδιωξε τον Κένι Ντόιλ στον αέρα για τον Νούνες δύο μέτρα έξω από την περιοχή του πέναλτι – αλλά ο πιο κοντινός επιθετικός Τάχιθ Τσονγκ δεν κατάφερε να το κλείσει, γύρισε την πλάτη του και ο Νούνεθ συνδέθηκε με ένα υπέροχο σουτ με το δεξί που έπεσε στη γωνία κάτω αριστερά.

Στη συνέχεια η άμυνα των Μπλε έκανε ξανά λάθος όταν οι Κανάριοι διπλασίασαν το προβάδισμά τους στο 36ο λεπτό.

Ο Kenny McClain έκοψε μια τακτοποιημένη μπάλα από τα αριστερά και η αγαλματένια άμυνα φαινόταν τρομοκρατημένη όταν ο αμαρκάριστος Nunez φάνηκε να κατευθύνει το σουτ με το δεξί πόδι.

Έχοντας μπει στο ημίχρονο με προβάδισμα 2-0, το οποίο θα μπορούσε να ήταν περισσότερο, οι τραυματισμένοι Μπλε έκαναν μια βασική αλλαγή στο ημίχρονο με την εισαγωγή του ανώτερου επιθετικού Λούκας Γιούτκιεβιτς.

READ  Ο Παναθηναϊκός κέρδισε οριακά τον Παναθηναϊκό για να επιστρέψει στις νίκες

Οι Καναρίνοι ταρακούνησαν μέσα σε οκτώ λεπτά από την επανέναρξη, όταν ο δανεικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Χάνιμπαλ Μέτζμπρι, έκανε σπριντ από τα αριστερά, ο Κάλεν συνάντησε την μπάλα στην άκρη της περιοχής των καρέ της Νόριτς και εξαπέλυσε ένα εξαιρετικό σουτ με το αριστερό πόδι χαμηλά. Αριστερή γωνία – το δεύτερο γκολ της σεζόν για τον Γάλλο.

Αλλά οι Μπλε δεν μπορούσαν να βρουν περισσότερα – και στη συνέχεια ο Νούνες στράφηκε στον πόρο για να ολοκληρώσει την πέμπτη διαδοχική νίκη της Νόριτς επί των Μπλε όταν έβαλε το φονικό τρίτο γκολ.

Το γρήγορο σπάσιμο του στην αριστερή πλευρά επέτρεψε στον Έλληνα επιθετικό Τσόλη, ο οποίος επέστρεψε από δανεικό στην ολλανδική Twente τον Ιανουάριο, να σκοράρει το πρώτο του γκολ πρωταθλήματος για τον σύλλογο.

ποιος έχει σειρά?

Η Νόριτς είναι και πάλι εντός έδρας αυτό το Σάββατο, κόντρα στην Κάρντιφ Σίτι.

Οι Μπλε είναι επίσης εντός έδρας – στην έκτη θέση η Λούτον Τάουν.

Ο προπονητής της Νόριτς Σίτι, Ντέιβιντ Βάγκνερ, δήλωσε:

“Ήταν ένα απίστευτο χτύπημα από τον Νάτχο. Η συνολική του απόδοση ήταν επίσης εξαιρετική, 10 στα 10.

“Δεν είχε πολλές ευκαιρίες από τότε που ήμουν εδώ. Όταν έπαιζε ήταν συχνά σε μεγάλες περιοχές, κάτι που δεν ανταποκρίνεται στις δυνάμεις του. Αλλά του δόθηκε ο ρόλος Νο. 10 και έβαλε σε μια υποδειγματική ερμηνεία σε αυτόν τον ρόλο.Είναι κάτι που του ταιριάζει πολύ.

“Το έδειξε με το δεύτερο γκολ όταν μπήκε στη μεγάλη περιοχή για να μετατρέψει τη σέντρα του Κένι. Επίσης, ήταν σε όλο το γήπεδο και δούλευε σκληρά. Τον αγαπάμε ως παίκτη – και ως προσωπικότητα επίσης.

«Δεν είναι από εκείνους τους τύπους που μαθαίνουν γρήγορα μια γλώσσα, αλλά αυτό δεν τον εμπόδισε να είναι ένα πολύ δημοφιλές μέλος της ομάδας, κάποιος που έχει πάντα ένα χαμόγελο στα χείλη του».

Ο John Eustace, επικεφαλής του Blues για το BBC Radio WM, είπε:

READ  Ο Thelwell «ενισχύει» πάνω από 60.000 £ την εβδομάδα μετά την «πραγματική μεγάλη επιτυχία»

Σκόραραν ένα γκολ παγκόσμιας κλάσης, αλλά μέχρι τότε ήμασταν σωστοί στο παιχνίδι.

«Ο δεύτερος στόχος ήταν μια περίπτωση να μην κάνουμε σωστά τις ατομικές δουλειές. Δεν ακολουθήσαμε τον δρομέα. Το παν είναι να κάνουμε τα βασικά.

“Μετά φέραμε τον Λούκας Γιούτκιεβιτς από τον πάγκο στο πρώτο ημίχρονο και μας έμοιαζε περισσότερο. Οι παίκτες έδειξαν χαρακτήρα στο δεύτερο ημίχρονο. Αυτό είναι το ζητούμενο και έπρεπε να είχαμε πάρει έναν βαθμό.

«Μας έλειψαν οι Deion Sanderson και Troy Deeney, αλλά ο Alfie Chang και ο George Hall μπήκαν και τα πήγαν καλά, οπότε υπάρχουν θετικά που πρέπει να αφαιρέσουμε».