Οι Έλληνες πετούν ψηλά – LEN

Οι ελληνικές ομάδες Εθνικός και Βουλιαγμένη ήταν και οι δύο στην κορυφή των αντίστοιχων ομίλων τους, ενώ η ουγγρική FTC και η ιταλική Πάντοβα ήταν οι άλλες δύο κορυφαίες ομάδες στα προκριματικά του Euro Cup γυναικών. Στον όμιλο Δ, η δραματική νίκη της Ισπανίας με τέσσερα γκολ επί της Terraza de Jan, ένα επιθυμητό αποτέλεσμα την οδήγησε τελικά στους Ολλανδούς.

Όμιλος Α (Πειραιάς)

1. Εθνικός Πειραιώς (GRE) 9, 2. Tigra ZF Eger (HUN) 6, 3. Olympique Nice (FRA) 3, 4. Sirens ASC Malta (MLT) 0

(Οι δύο πρώτες ομάδες σε κάθε όμιλο προκρίνονται στο QF)

Αφού τα δύο φαβορί εξασφάλισαν τις θέσεις τους στους προημιτελικούς τις πρώτες δύο ημέρες, οι γηπεδούχοι Εθνικός και Έγκερ έστησαν αναμέτρηση για την πρώτη θέση. Ήταν ένας συναρπαστικός και ζωηρός αγώνας όπου οι Έλληνες πήραν το προβάδισμα μόνο μία φορά: στο τέλος. Επέστρεψαν από το 2-5 στο 5-5 κατά τη διάρκεια του αγώνα και πάλεψαν σε όλη τη διαδρομή με τους Ούγγρους για να πάρουν μια σκληρή νίκη με 12-11 βαθιά στο τέταρτο μετά το 10-11 με 52 δευτερόλεπτα να απομένουν. Η Νις πήρε τελικά κάποια παρηγοριά νικώντας τους Σιρένς με 16-4.

Ομάδα Β (Mulhouse)

1. FTC-Telekom Budapest (HUN) 9, 2. UVSE Budapest (HUN) 6, 3. Mulhouse WP (FRA) 3, 4. Grand Nancy (FRA) 0

Οι δύο ουγγρικές ομάδες είναι αδιαμφισβήτητα καλύτερες από τις γαλλικές ομάδες – νικώντας τις πειστικά τις δύο πρώτες ημέρες, ώστε να καταφέρουν να κατακτήσουν την πρώτη θέση μεταξύ τους. Παρήγαγαν μια εξαιρετική ρεβάνς στον τελικό του Κυπέλλου Ουγγαρίας, ωστόσο, καθώς η FTC κέρδισε ξανά, αυτή τη φορά με 10–8. Η UVSE κατάφερε να επιστρέψει και να κάνει το 6-8 στην τέταρτη περίοδο, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει άλλο στο τελευταίο τετράλεπτο, ενώ η Φερεντσβάρος σκόραρε δύο φορές για να σφραγίσει τη νίκη. Η Mulhouse κυριάρχησε στον Γαλλικό Εμφύλιο Πόλεμο, νικώντας την Grand Nancy με 15–5.

Ομάδα Γ (Κρίνος)

1. Βουλιαγμένη (GRE) 9, 2. Lille UC (FRA) 6, 3. ZVL 1886 (NED) 3, 4. Spandau 04 Βερολίνο (GER) 0

Μόνο η πρώτη θέση ήταν υπό αμφισβήτηση την τελευταία μέρα και η Βουλιαγμένη την κέρδισε σε ένα φεστιβάλ βαθμολογίας που παρήγαγε με οικοδεσπότη τη Λιλ. Οι Έλληνες έλεγχαν το παιχνίδι, ωστόσο, και οι άμυνες έπαιξαν ελάχιστο ρόλο σε έναν διασκεδαστικό αγώνα που σημείωσε συνολικά 34 γκολ. Η Βουλιαγμένη κέρδισε με 19-15 και πήρε την πρώτη θέση. Η ZVL ολοκλήρωσε την ευρωπαϊκή της εκστρατεία με τουλάχιστον μια νίκη νικώντας τη Spandau με 15-12.

Ομάδα Δ (Pacense)

1. Plebiscito Padova (ITA) 6, 2. CN Terrassa (ESP) 6, 3. ZV De Zaan (NED) 6, 4. CA Pacense (POR) 0

Τριπλή ισοπαλία (τέρμα-διαφορά): Πάντοβα +2, Terrazza 0, De John –2

Το καλύτερο δράμα του Σαββατοκύριακου ήρθε σε αυτόν τον όμιλο, όπου ο Ντε Τζον αναστάτωσε την Πάντοβα την πρώτη μέρα και στη συνέχεια οι Ιταλοί -χάλκινοι μετάλλιοι στο Final Four της EuroLeague- κέρδισαν την Terrazza σε ένα τεράστιο σερί 5-1. Τελική περίοδος. Με τους Ισπανούς να χρειάζονται μια νίκη με τέσσερα γκολ κόντρα στον Ντε Τζον την τελευταία μέρα, εξασφάλισε τη θέση τους στο QF. Οι Ισπανοί έδειχναν πολλά υποσχόμενοι όταν οι Ολλανδοί προηγήθηκαν με 3-0 στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο, αντέδρασαν και προηγήθηκαν με 5-6 στην ανάπαυλα. Στη συνέχεια, στο δεύτερο ημίχρονο μπόρεσαν να αυξήσουν σταδιακά τη διαφορά και ανέβηκαν με 6-9 πριν από την τελευταία ανάπαυλα και η Paula Camus πέτυχε ένα action γκολ για να κάνει το 6-10 με 4:19 να απομένουν. Οι Ολλανδοί είχαν δύο παίκτες, αλλά δεν κατάφεραν να τους απομακρύνουν – στην πραγματικότητα κατάφεραν ένα γκολ σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και έμειναν χωρίς σκορ στα τελευταία 12:27 λεπτά. Μια ήττα με τρία γκολ θα τους έστελνε ακόμα – αυτή η νίκη με 10-6 ευνόησε την Terrazza σε μια ισοπαλία τριών μερών.

READ  Ιός κορώνας: Η Ελλάδα επιβάλλει την πρώτη ώρα κυκλοφορίας μπαρ και εστιατορίου