Οι Ελληνοαμερικανοί νίκησαν με 7-3 τον Zoom Schneider

Οι Ελληνοαμερικανοί ταξιδεύουν στο νησί Ρούσβελτ την Πέμπτη 8 Δεκεμβρίου για να αντιμετωπίσουν τον Zum Schneider στο 9ο παιχνίδι της EPSL. Ο αγώνας ήταν αρχικά προγραμματισμένος να διεξαχθεί στις 18/12/22, αλλά μεταφέρθηκε στα μέσα της εβδομάδας για να αποφευχθεί ο τελικός του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Ο Hendrick Heppacher από τη Γερμανία καλωσόρισε το τουρνουά. Ανώτερος στο Πανεπιστήμιο Hofstra και πρωταθλητής NCAA 2022.

Χέντρικ Χέπαχερ

Ο Ροντρίγκο Ρόκα σκόραρε στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης και οι Έλληνες κέρδισαν πέναλτι. Στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Francesco Perinelli πέρασε τα κέντρα του Zoom και πέρασε στον Rodrigo Rocca στην κορυφή του Zoom 18. Αντιμετωπίζοντας το γκολ του Zoom, ο Ροντρίγκο έκοψε το αριστερό και κουλούρισε το 90 γκολ για να κάνει το 2-0.

Ένα φάουλ έξω από τη γραμμή των 18 υάρδων των Ελλήνων στο 32ο λεπτό οδήγησε σε απευθείας λάκτισμα του Zoom Schneider στον Tomas Gomes, δίνοντας στους Ελληνοαμερικανούς Matthew Vowinkel την ευκαιρία να ισοφαρίσουν σε 9 γκολ για την κούρσα για τα Χρυσά Παπούτσια.

3 λεπτά αργότερα στο 35′ ο Ιμπραήμα (Καλού) Κέιντα με σουτ στη μεγάλη περιοχή από κόρνερ έκανε το 3-1 για την Ελλάδα. Το ίδιο έκανε και ο Ζουμ σε κόρνερ στο 44 ́ για να κάνει το 4-2.

Δευτερόλεπτα αργότερα, στο τελευταίο παιχνίδι του ημιχρόνου, ο Ιμπραΐμα δέχτηκε μια μεσαία μπάλα από τον Γκούρσι και έβαλε τους Έλληνες στο 4-2 στο ημίχρονο.

Στο 58ο λεπτό, ο Hendrik Heppäker πέτυχε το πρώτο του γκολ για την Ελλάδα, γυρίζοντας μια πάσα από το αριστερό πεδίο γύρω από τον τερματοφύλακα του Zooms. 5-2

3 λεπτά αργότερα στο 61ο λεπτό ο Χέντρικ δέχθηκε άλλη μια πάσα από τη μεσαία γραμμή. Κυνήγησε 3 βήματα και εκτόξευσε μια ρουκέτα προς τα δεξιά. Τώρα 6-2

Ελληνοαμερικανοί

Ο Francesco Perinelli σημείωσε το 7ο και τελευταίο γκολ, στέλνοντας τη μακρινή μπάλα του George O’Malley πέρα ​​από την άμυνα και στρογγυλεύοντας τον τερματοφύλακα του James.

Τελικά το Zoom έκανε 3ο σουτ έξω από το 18 και το παιχνίδι έληξε 7-3 για τους Έλληνες.

Ο Zoom Scheider, που έμεινε 2 βαθμούς πίσω από τους Ελληνοαμερικανούς στη βαθμολογία, βρίσκεται πλέον 5 βαθμούς πίσω στην 4η θέση. Η Lansdowne βρίσκεται στην 1η θέση με 22 βαθμούς. Και οι δύο Πανσύπριοι/Ελληνοαμερικανοί υστερούν με 21 πόντους (7 νίκες, 2 ήττες έκαστος). Μέχρι να βρεθούμε την άνοιξη, οι Παγκύπριοι είναι 2οι έναντι των Ελλήνων. Αν τόσο ο Lansdowne όσο και ο Παγκύπριος πάνε στα άκρα και δεν κερδίσουν, όλοι οι σύλλογοι που μπορούν να βάλουν τους Έλληνες στην 1η θέση έχουν 1 παιχνίδι αυτή την Κυριακή. Οι Έλληνες φιλοξενούν το KitSuper Samba την Κυριακή στις 7 το απόγευμα στο Randall’s Island Icahn Stadium.