Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Σίδνεϊ υπέστησαν ήττα από την πρώτη σεζόν έναντι της Σίδνεϊ Γιουνάιτεντ 58

Ήταν μια απογοητευτική μέρα για τους οπαδούς στο διάσημο Σπορ Στάδιο Belmore, καθώς η Ολυμπιακή ομάδα του Σίδνεϊ απέτυχε να σκοράρει εναντίον του Sydney United 58, χάνοντας το εναρκτήριο παιχνίδι της σεζόν 1-0.

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Σίδνεϊ ήρθε στο πίσω μέρος της προ-σεζόν, λίγο απογοητευτικό. Η ομάδα διευθύνεται από τον προπονητή Ante Juric, ο οποίος υποσχέθηκε αυτήν την εβδομάδα ότι οι παίκτες θα παίξουν όσο πιο δυνατά μπορούν για να πάρουν το μπλε και άσπρο σήμα.

«Σίγουρα θέλω να κερδίσω, αλλά το επίκεντρο για μένα είναι να βάλω όλα όσα έχετε σε αυτό». Ο Ante Jurich είπε κατά τη διάρκεια της σεζόν για την ομάδα, όταν το κάνετε, θα έχετε την επιτυχία και τις ανταμοιβές σας.

Ο Ολυμπιακός παρουσίασε μια ισχυρή, ρέουσα μορφή επίθεσης στις αρχές του αγώνα, εισάγοντας τον πτέρυγα Fabio Ferreira και παίρνοντας μερικές δημιουργικές ευκαιρίες.

Sydney Olympic vs Sydney United. Φωτογραφία: NPL NSW / Dan Ullmanaptitudephotography

Λειτουργούσε καλά από την άμυνα, μια μεγάλη μπάλα από τον Peter Cicris είδε τον νεαρό Έλληνα παίκτη να χάνει μυς σε έναν αμυντικό και χτύπησε στο εσωτερικό για να νικήσει έναν άλλο. Ο Kekeris κάμπτει την μπάλα προς το τέρμα και έπεσε από το στόχο.

Αφού επέστρεψε στην πρώτη ομάδα της Ολυμπιακής ομάδας του Σίδνεϊ αυτή τη σεζόν, ο Luke Kairies πραγματοποιήθηκε σε ακρόαση από τον Devante Clut της Sydney United λίγο μετά την ευκαιρία του Kekeris. Η Γιουνάιτεντ φάνηκε να απολαμβάνει πολύ δυναμική από αυτό το σημείο, με τον Κέρες να χρειάζεται να σώσει ένα άλλο πυροβολισμό πέντε λεπτά αργότερα, αυτή τη φορά από τον επιθετικό της United Κρις Πιν.

READ  Τουλάχιστον 43 νεκροί και δεκάδες τραυματίες από εκτροχιασμό ελληνικής αμαξοστοιχίας - WEIS

Ο επιθετικός, ο οποίος έχει σημειώσει εντυπωσιακά 27 γκολ από 38 αγώνες για την APIA Leichhardt τις τελευταίες δύο σεζόν, έχει αποδειχθεί ότι είναι ο μεγαλύτερος πονοκέφαλος των Ολυμπιακών Αγώνων, σημειώνοντας μερικές μοιραίες επιτυχίες στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε σε αμυντική θέση μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με το σκορ να παραμένει 0-0.

Ήταν ένα εργοστάσιο της Ολυμπιακής ομάδας του Σίδνεϊ. Μερικές γόνιμες ευκαιρίες προσφέρθηκαν στην αριστερή πλευρά του γηπέδου, αλλά οι περισσότερες μπλοκαρίστηκαν εύκολα από την άμυνα της Sydney United.

Ο Ολυμπιακός αμυντικός Tom Whiteside έκανε μια υπέροχη αμυντική εμφάνιση για να κρατήσει την Payne σε μπελάδες στο πρώτο ημίχρονο. Λαμβάνοντας ένα υπέροχο σουτ από το κόρνερ στο 64ο λεπτό, ο Whiteside αναγκάστηκε να επιστρέψει στη γραμμή άμυνας του καθώς ο Payne και ο Clute χωρίστηκαν.

Μπροστά στο τέρμα, ο Whiteside συγκρούστηκε με τον επιθετικό με πλήρη δυναμική, αναγκάζοντας και τους δύο παίκτες να υποχωρήσουν και να πάρουν ένα πέναλτι για την Sydney United. Η Whiteside έλαβε επίσης κίτρινη κάρτα καθώς ο Payne σημείωσε το πέναλτι, για να δώσει στην United το προβάδισμα με ένα γκολ.

Δεν θα ήταν ο Ντέρμπι χωρίς κάποιες συμμετοχές στο πεδίο. Τέσσερα κίτρινα φύλλα μοιράστηκαν στον αγώνα, δύο για κάθε ομάδα.

Οι αντικαταστάσεις από την Olympique για να φέρουν τον Yu Hasegawa και τον Jason Madonis στο τέλος του αγώνα δεν έκαναν τίποτα για τους Belmoors καθώς η άμυνα της United ήταν ισχυρή. Οι μεγαλύτερες ευκαιρίες προήλθαν από την αξιοσημείωτη συνεργασία μεταξύ Brendan Chulakian και Fabio Ferreira, οι οποίοι, παρά το γεγονός ότι δεν ήταν σε θέση να τον πυροβολήσουν στο δίχτυ, έβαλαν φόβο στην άμυνα της United.

READ  Ο Άγιαξ αποτυγχάνει καθώς ο Μίτσελ βαν ντερ Γκάαγκ πλησιάζει | Ο Στίβεν Τζέραρντ δέχεται πυρά σε συμφωνία - Paper Talk | Ειδήσεις Κέντρου Μεταφορών

Ο αγώνας έληξε 1-0 υπέρ της Sydney United 58. Η Ολυμπιακή ομάδα του Σίδνεϊ θα συναντήσει τον Rockdale στο Rockdale Linden Sports Center την επόμενη Κυριακή στις 3 μ.μ.