Οι πράσινοι και οι κόκκινοι ετοιμάζονται να αντιμετωπίσουν το κύπελλο

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός προετοιμάστηκαν για τον τέταρτο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας το ερχόμενο Σαββατοκύριακο με μια εύκολη εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα τη Δευτέρα, ενώ οι αντίπαλοι της Παρασκευής στα ημιτελικά, Προμηθέας και ΑΕΚ, φαίνονται ταλαιπωρημένοι.

Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε μόνο να χτυπήσει το γκάζι για να νικήσει τον Ηρακλή με 70-58 σε έναν αγώνα που είχε αναβληθεί. Αυτή είναι η δεύτερη ήττα για τον Ηρακλή μέσα σε 48 ώρες στην Αθήνα, αφού το Σάββατο έπεσε στο Περιστέρι με 71-68.

Ο Ολυμπιακός σημείωσε εν μέρει το 60-18 στο δεύτερο ημίχρονο για να αποβάλει το Λαύριο με 101-58 και να προετοιμαστεί για το ημίχρονο του κυπέλλου κόντρα στην ΑΕΚ. Η κίτρινη φαίνεται να βρίσκεται σε κρίση, καθώς έκανε βουτιά στη λαμπρή Λάρισα με 82-65 το Σάββατο.

Η ΑΕΚ επανέφερε τον Κιθ Λάνγκφορντ με την ελπίδα να ενισχύσει το σκορ του στο Φάιναλ Φορ, ενώ η Λάρισα δείχνει να δυναμώνει.

Αντίστροφα, ο φιλόδοξος αγώνας του Προμηθέα Πάτρας της Κυριακής στον ΠΑΟΚ αναβλήθηκε λόγω κρουσμάτων Covid, τα οποία έκτοτε αυξήθηκαν και έκαναν την αντίσταση της ομάδας απέναντι στον Παναθηναϊκό στο ημίχρονο του Κυπέλλου Παρασκευής αυτή την Παρασκευή.

Ο Κολοσσός βρίσκεται σε καλό δρόμο για να τερματίσει στην πρώτη τετράδα, μετά τη νέα του νίκη εντός έδρας, αυτή τη φορά στον Απόλλωνα. Η Ρόδος κέρδισε με 80-76 στο Στάδιο της Πάτρας και οδεύει προς το καλύτερο της αποτέλεσμα στην κανονική περίοδο.

Μια πολύ ενδιαφέρουσα αναμέτρηση έδωσαν την Κυριακή ο Άρης και ο Ιωνικός στη Θεσσαλονίκη, όπου οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 79-75 τον Νικάγια.

READ  Μεταγραφές Σέλτικ: Ο Άνγκε Ποστέκογλου λέει την πρόοδο της αγοράς