Οι Reds συντρίβουν τους πράσινους από την Euroleague

[InTime News]

Τα προηγούμενα χρόνια αφού ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Παναθηναϊκό, στο πρωτάθλημα ή στο Γιουρόπα Λιγκ, οι πράσινοι απέλυσαν τον προπονητή τους. Η νίκη των Κόκκινων επί των Πρασίνων στο γυμναστήριο του Ολυμπιακού την Παρασκευή δεν προοιωνίζεται καλά για τον προπονητή του Παναθηναϊκού, Ντέγιαν Ράντονιτς.

Ο Ολυμπιακός θριάμβευσε στο ελληνικό ντέρμπι της Ευρωλίγκας με σκορ 95-71 για να κερδίσει τη δέκατη συνεχόμενη νίκη επί του «αιώνιου αντιπάλου» του σε όλες τις διοργανώσεις.

Η πρωταθλήτρια Ελλάδας ξεπέρασε τους οικοδεσπότες της σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, προηγήθηκε με 26-20 μετά το πρώτο δεκάλεπτο και 53-36 στο πρώτο ημίχρονο, μειώνοντας το δεύτερο ημίχρονο σε μια απλή επισημότητα. Παρά το γεγονός ότι έπαιξε χωρίς τον πρώτο του σκόρερ, Σάσα Βιζένκοφ, ο Ολυμπιακός φάνηκε να σκοράρει κατά καιρούς όπως ήθελε, καθώς ο Παναθηναϊκός έδειχνε να μην μπορεί να συμβαδίσει με τους φιλοξενούμενους.

Η απόσταση έφτασε στους 31 πόντους (82-51), με τους πράσινους να συγκρατούν κάπως τη ζημιά στο τέλος.

Ο Μοστάφα Φάουλ σημείωσε 19 πόντους, ο Αϊζάια Κάνααν 17, ενώ ο Ντουέιν Μπέικον έμοιαζε σαν να πάλευε μόνος του για τον Παναθηναϊκό πετυχαίνοντας 30 πόντους.

Αυτή ήταν η απαραίτητη ώθηση για τον Ολυμπιακό που είχε αρχίσει να ξεφεύγει από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Euroleague λόγω των πρόσφατων ήττων του. Τώρα είναι 10-6, για να ανταποκριθεί στην πέμπτη θέση της Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά αυτό είναι μόλις μία νίκη κάτω από τους κορυφαίους.

Ο Παναθηναϊκός είχε τέσσερις σερί νίκες μέχρι πριν από τρεις εβδομάδες, αλλά έχει χάσει τέσσερις σερί νίκες από τότε, με το ρεκόρ του να έχει πέσει στο 6-10 τώρα.