Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ αρχίζουν να κερδίζουν, ο ΟΦΗ ανατρέπει τον Άρη στον εναρκτήριο γύρο

Ο Ολυμπιακός και ο ΠΑΟΚ πέτυχαν ο καθένας σταθερές νίκες για να αναζωογονήσουν τη σεζόν τους στο πρωτάθλημα, ενώ ο Άρης υπέστη μια ήττα-σοκ από τον ΟΦΗ σε έναν αγώνα με υψηλό σκορ.

Οι Πειραιώτες εξασφάλισαν τη νίκη με 2-0 επί του ανεβασμένου Πανσερικού στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» στον πρώτο γύρο της σεζόν 2023/24 στην ελληνική Super League το πρωί της Δευτέρας (ΑΕΣΤ), αν και τα «Λιοντάρια» έδωσαν σκληρή μάχη.

Ο Πανσερραϊκός ουσιαστικά έπαιξε όλο το ματς με μόλις 10 παίκτες, αφού ο αμυντικός Τόμας Χάτζιτς αποβλήθηκε με VAR μετά από τάκλιν από άλλον παίκτη στα άκρα στον Πεπ Μπίελ (4′).

Η Σέρες είχε μια χρυσή ευκαιρία να προηγηθεί αφού το VAR της έδωσε πέναλτι, αλλά η προσπάθεια του επιθετικού Κόστα Άλεξιτς χτύπησε στο δοκάρι (55 ίντσες).

Ο Μπιέλ λίγο μετά έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους με σουτ μέσα από την περιοχή του πέναλτι (63′) και ο επιθετικός Γιούσεφ Ελαραμπί έβαλε το σκορ πέρα ​​από κάθε αμφιβολία, σκοράροντας πέναλτι στα δίχτυα (86′).

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 3-0 τον Αστέρα Τρίπολης στην Τούμπα με κορυφαίο τον Αντρέα Ζίβκοβιτς.

Οι Θεσσαλονικείς άνοιξαν το σκορ στο 22ο λεπτό με καθαρό τελείωμα από τον μέσο Τόμας Μουργκ κάτω αριστερά (22º).

Οι Αρκάδες είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν το παιχνίδι από πέναλτι, αλλά η προσπάθεια του επιθετικού Χουάν Μπαουτίστα Μεριτίγιο σώθηκε στη δεξιά βάση (40).

Στη συνέχεια ο Ζίβκοβιτς εξασφάλισε τη νίκη με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο (54′, 59′).

Ο ΟΦΗ πέτυχε μια τεράστια νίκη ανατροπής επί του Άρη, κερδίζοντας τον εντός έδρας με 3-2 μέσω καθυστερημένου νικητή σε ένα απογοητευτικό αποτέλεσμα για τους «κιτρινοκαφέ».

READ  Ο πρώην αμυντικός των Ρέιντζερς Μπρούνο Άλβες βρίσκει νέο σύλλογο όταν ενωθεί με τον Απόλλωνα Σμύρνης στην Ελλάδα

Οι Κρητικοί προχώρησαν μέσω του επιθετικού Νόχα Ντέκο, ο οποίος έλεγξε μακρινή μπαλιά από τον τερματοφύλακα Χρήστο Μαντά και αρκέστηκε να την πλασάρει στη δεξιά πλευρά του τέρματος (17).

Ο συμπαίκτης Gudmundur Thorarinsson έκανε τα δύο όταν το σουτ του μέσα από τη μεγάλη περιοχή απέκρουσε έναν αμυντικό στα δεξιά (38′), αν και ο εξτρέμ του Άρη Lorraine Moron αποκατέστησε το έλλειμμα ενός τέρματος με τελείωμα από κοντά τρία λεπτά αργότερα.

Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την επιστροφή αφού ο βοηθός διαιτητής βίντεο έκρινε ότι ο Φαμπιάνο βρισκόταν στη μέση του γηπέδου όταν χτύπησε τη μπάλα από φάουλ του εξτρέμ Λουίς Πάλμα στα δίχτυα (68).

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε ξανά στο πρώτο 90+ λεπτό, όταν ο αναπληρωματικός Leroy Abanda πέρασε από τον επιθετικό Juan Neira, δίνοντας στους Κρητικούς μια τεράστια νίκη για να ανοίξουν την εκστρατεία τους.

Διέλυσαν εντός έδρας τα Γιάννινα Κηφισιάς με 3-0 σε ένα περίεργο πρώτο πρωτάθλημα για τους πρόσφατα ανεβασμένους επισκέπτες, αφού προβλήματα με τους προβολείς σήμαναν ότι το δεύτερο ημίχρονο παίχτηκε μια μέρα μετά το πρώτο.

Το πρώτο ημίχρονο, που διεξήχθη το πρωί της Κυριακής, είδε τα Γιάννινα να τελειώνουν μπροστά, χάρη σε ένα καθαρό πέναλτι στη μέση του αρχηγού Πέδρο Κόντε (31).

Ο Conde ανέβηκε ξανά νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο (παίχτηκε τη Δευτέρα) με ένα εκπληκτικό ελεύθερο λάκτισμα που ανέβηκε προς τα αριστερά (53).

Ολυμπιακός vs Πανσερικός. Φωτογραφία: Claudien Lato/Eurokenisi

Η Ήπειρος έμεινε πίσω όταν ο μέσος Ζήσης Καραχάλιος πήρε δεύτερη κίτρινη (82′), αλλά κατάφεραν να τερματίσουν θετικά, καθώς ο αναπληρωματικός Χουάν Γκαρού έστειλε με κεφαλιά τη σέντρα του εξτρέμ Γιώργου Παμελίδη (90+8). .

READ  Ο Τσιτσίπας, ο Ρούμπλεβ, ο Γουαβρίνκα χάνουν στο Ρότερνταμ | Μπάφαλο σπορ

Ο Βόλος πέτυχε την ισοφάριση αργά για να εξασφαλίσει την εντός έδρας ισοπαλία του πρώτου γύρου με τη Λαμία, με τον αγώνα να λήγει 2-2 το πρωί του Σαββάτου.

Το παιχνίδι περιελάμβανε μια γεμάτη δράση πεντάλεπτη περίοδο στο δεύτερο ημίχρονο που είχε τρία γρήγορα γκολ.

Ξεκίνησε με τον επιθετικό της Λαμίας Καρλίτο να βάζει την ομάδα του μπροστά με πέναλτι κάτω αριστερά (55′), ακολούθησε κόρνερ του αμυντικού του Βόλου Χρήστου Σίλη (58′) πριν ο μέσος Βίκιντας Σλίβκα με κεφαλιά τη σέντρα του Καρλίτου για να κερδίσει τη Φθιώτιδα. πλευρά. προβάδισμα (60′).

Ο δεξιός μπακ Νικολάι Αλχού έσωσε την ομάδα της Μαγνησίας με ένα κρούσμα στο 90′, εκτοξεύοντας ένα υπέροχο μακρινό σουτ κάτω αριστερά.

Αναβλήθηκαν οι αγώνες ΑΕΚ-Παναιτωλικός και Παναθηναϊκός-Ατρόμητος λόγω υποχρεώσεων Champions League.

Σκάλα της ελληνικής Super League (* δεν παίχτηκε ακόμα)