Ο Έλληνας κολυμβητής κατέκτησε το χάλκινο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο

Αλεξάνδρα Σταματοπούλου Παραολυμπιακοί Αγώνες Τόκιο
Η Ελληνίδα κολυμβήτρια Αλεξάνδρα Σταματοπούλου, 34 ετών, κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στους αγώνες 50 μέτρων πλάτης γυναικών στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο την Παρασκευή. Πίστωση: Αλεξάνδρα Σταματοπούλου/Facebook

Η Ελληνίδα κολυμβήτρια Αλεξάνδρα Σταματοπούλου πήρε το χάλκινο μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο την Παρασκευή στο γυναικείο S4 50μ πλάτη.

Η Σταματοπούλου, η οποία πάσχει από μια σπάνια νευρολογική διαταραχή που ονομάζεται Σύνδρομο Stiff Person, ολοκλήρωσε τον αγώνα με χρόνο 49,63, παίρνοντας το χάλκινο.

Οι Liu Yu και Zhou Yanfei, και οι δύο από την Κίνα, κέρδισαν το χρυσό και το ασημένιο μετάλλιο στη διοργάνωση, αντίστοιχα.

Η διοργάνωση Greek Swimmer είναι η τελευταία διοργάνωση στην οποία αθλητής από την Ελλάδα θα αγωνιστεί στην κατηγορία κολύμβησης.

Η Σταματοπούλου κολυμπά στη διεθνή σκηνή από το 2013 και σήμερα εργάζεται ως λογοθεραπεύτρια.

Μετάλλια για την Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο

Ο Έλληνας σπρίντερ Θανάσης Γαβίλας κέρδισε το χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα στον τελικό των 100 μέτρων την Πέμπτη στους Παραολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο.

Ο 22χρονος, μαζί με τον ορατό του Σωτήρη Τζαρατζάνες, κέρδισαν την κατηγορία Τ11 με χρόνο 10.82, βελτιώνοντας το παγκόσμιο ρεκόρ που έθεσαν στα προκριματικά της Τετάρτης κατά 10.88.

Την Τετάρτη, η Ελλάδα πρόσθεσε ένα ακόμη μετάλλιο στον απολογισμό της Παραολυμπιακοί Αγώνες του Τόκιο Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης κέρδισε επίσης το ασημένιο μετάλλιο στο boccia, ένα σπορ εξαιρετικής μπάλας παρόμοιο με το bocce και περιλαμβάνει κουβέρτες και πετάνκ. Το άθλημα διαγωνίζεται σε τοπικό, εθνικό και διεθνές επίπεδο, από αθλητές με σοβαρές σωματικές αναπηρίες.

Την Τρίτη, ο Έλληνας ηθοποιός Ευστράτιος Νικολαΐδης κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στη σφαιροβολία.

Η Ελλάδα κέρδισε τα πρώτα μετάλλια την πρώτη ολόκληρη ημέρα των Παραολυμπιακών Αγώνων στο Τόκιο, στις 25 Αυγούστου. Ο Παναγιώτης Τριανταφέλλο και ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης κέρδισαν το χάλκινο μετάλλιο για την Ελλάδα στην ατομική κατηγορία ξιφασκίας και κολύμβησης αναπηρικών αμαξιδίων, αντίστοιχα.

READ  Ο Μητσοτάκης επιστρέφει στη θέση του Έλληνα πρωθυπουργού σε νέα ψηφοφορία

Την επόμενη μέρα, ο Δημήτριος Μπακοχρήστος, Έλληνας, κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στην άρση βαρών ανδρών 54 κιλών στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο Έλληνας κολυμβητής Αντώνιος Τσαμπατάκης κέρδισε το χάλκινο στους SB4 100 μ. Προστάτη στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο την Κυριακή και ο Αθανάσιος Κωνσταντινίδης κατέκτησε το ασημένιο στο αγώνισμα των ανδρών στο Σάββατο.

Ο Κύπριος κολυμβητής κέρδισε το χρυσό στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο

Η Καρολίνα Πελεντρίτο, γνωστή ως «Πριγκίπισσα της πισίνας», κέρδισε το χρυσό για την Κύπρο στο αγώνισμα των 100μ. Ιστιοπλό SB11 στους Παραολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο την Τετάρτη.

Η Belendreto, η οποία έχει κακή όραση, έσπασε επίσης το παγκόσμιο ρεκόρ στη διοργάνωσή της, τελειώνοντας τα 100 μέτρα στήθος με εκπληκτικό χρόνο 1: 19.78.

Η κολυμβήτρια έκλαιγε με δάκρυα καθώς υψώθηκε η κυπριακή σημαία και ακούστηκε ο εθνικός ύμνος όταν έλαβε το χρυσό της μετάλλιο.

Οι Θερινοί Παραολυμπιακοί Αγώνες 2020 ξεκίνησαν με την τελετή έναρξης στο Τόκιο στις 24 Αυγούστου 2021.

Συνολικά 4.400 αθλητές με αναπηρία από όλο τον κόσμο, συμπεριλαμβανομένων 46 από την Ελλάδα, αγωνίζονται σε 22 αθλήματα.