Ο Έρλινγκ Χάαλαντ σημειώνει διπλό και η Μπορούσια Ντόρτμουντ συντρίβει τη Βόλφσμπουργκ – Αθλητικά Νέα, Πρώτη δημοσίευση

Μια συντριπτική νίκη επί της δεύτερης Βόλφσμπουργκ άφησε τη δεύτερη Ντόρτμουντ έξι βαθμούς πίσω από την Μπάγερν, εκτός έδρας με την Αρμενία Μπίλεφελντ την Κυριακή.

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ σημείωσε δύο γκολ με συγκεκριμένο στυλ, αφού τραβούσε τα δίχτυα στα πέντε προηγούμενα ματς του. AP

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ σκόραρε δύο φορές για να τερματίσει τη σύντομη περίοδο του, καθώς η Μπορούσια Ντόρτμουντ συνέτριψε τη Βόλφσμπουργκ με 6-1 το Σάββατο ενόψει της αναμέτρησης της Μπουντεσλίγκα του επόμενου Σαββατοκύριακου με την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου.

Ο 21χρονος Χάαλαντ, ο οποίος τείνει να φύγει από την Ντόρτμουντ στο τέλος της σεζόν, σημείωσε δύο γκολ με συγκεκριμένο στυλ, αφού ισοφάρισε στους πέντε προηγούμενους αγώνες του.

Η απόδοση του Χάαλαντ ήταν ακόμα πιο εντυπωσιακή καθώς ταλαιπωρείται από τραυματισμό στο πόδι.

«Τα πράγματα βελτιώνονται», είπε ο προπονητής της Ντόρτμουντ, Μάρκο Ρόουζ, «Ακόμα πονάει αλλά σήμερα έδειξε ότι το ανέχεται καλά».

«Ήταν μια πολύ καλή εμφάνιση που έδωσε σε μια καλή ομαδική παράσταση».

Η Μπάγερν θα μείνει χωρίς τον Γάλλο αμυντικό Λούκας Ερνάντες και τον εξτρέμ Κίνγκσλεϊ Κομάν, ο οποίος έχασε την προπόνηση του Σαββάτου λόγω μυϊκών προβλημάτων.

Η Μπάγερν, που αποκλείστηκε από το Champions League την Τρίτη, επιδιώκει να κατακτήσει το πρωτάθλημα για 10η συνεχόμενη φορά.

Στον ανοιξιάτικο ήλιο, μπροστά σε 79.200 φιλάθλους στο Signal Iduna Park, η Ντόρτμουντ ανέτρεψε το παιχνίδι της πετυχαίνοντας πέντε γκολ σε ένα καταστροφικό διάστημα 14 λεπτών στο πρώτο ημίχρονο.

READ  «Ο καλύτερος της Αυστραλίας»: Ο Χάρι Κιούελ για την προπονήτρια της Σέλτικ, Άντζι Ποστέκογλου

Ο 17χρονος Τομ Ροθ ήταν ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα για το ντεμπούτο του στην Μπουντεσλίγκα, όταν ο αμυντικός της Γερμανίας κάτω των 19 ετών σκόραρε το εναρκτήριο γκολ της Ντόρτμουντ από κόρνερ 24 λεπτά αργότερα.

Ανοίξτε τις πύλες με τέσσερις ακόμη στόχους διαδοχικά.

Ο Άξελ Βίτσελ χτύπησε κάτω από τα πόδια του φιλοξενούμενου τερματοφύλακα Κοέν Καστέλς, ο Μανουέλ Ακαντζί εκτέλεσε ένα φάουλ και ο Εμρέ Τζαν σκόραρε με μακρινό σουτ.

Η άμυνα της Βόλφσμπουργκ σκίστηκε ξανά όταν ο Μάρκο Ρόις σκόραρε τον Χάαλαντ, ο οποίος χειροκρότησε για τον συμπαίκτη του αφού σημείωσε το πρώτο του γκολ από τα τέλη Ιανουαρίου.

Ήταν η πρώτη φορά που η Ντόρτμουντ έπαιξε 5-0 στο ημίχρονο στη γερμανική Bundesliga από τον Απρίλιο του 2013.

Ο Ρίος, που ισχυρίστηκε ότι έκανε το πρώτο γκολ για τους Ακάντζι και Χάλαντ, πλησίασε όταν πυροβόλησε πάνω από το δοκάρι.

Στη συνέχεια, ο αρχηγός της Ντόρτμουντ συνδέθηκε με τον Τζούλιαν Μπραντ για να απολύσει τον Χάαλαντ, ο οποίος σκόραρε το δεύτερο γκολ του και έκανε το 6-0 μετά από μόλις 54 λεπτά.

Η Βόλφσμπουργκ έλαβε μια καθυστερημένη παρηγοριά όταν ο Ρίντελ Μπακού πέτυχε ένα ριμπάουντ όταν ο τερματοφύλακας της Ντόρτμουντ Γκρέγκορ Κόπελ έσωσε τον Λούκας Νεμέχα.

Ο Μπόατενγκ λάμπει για τη Χέρτα

Ο βετεράνος μέσος Κέβιν-Πρινς Μπόατενγκ έκανε μια καλή εμφάνιση καθώς η Χέρτα BSC εξασφάλισε τη νίκη 1-0 επί της Άουγκσμπουργκ για να ξεφύγει από τους τρεις τελευταίους.

Ο Μπόατενγκ, 35 ετών, ξεπέρασε τη μεσαία γραμμή καθώς ο Σουάτ Σέρνταρ σκόραρε νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο και χάρισε στη Χέρτα τη δεύτερη νίκη της σε μόλις εννέα αγώνες.

READ  Spring Shot - Quarterback: Ο μέσος ποδοσφαίρου του Μισισιπή State Bulldogs Will Rogers προσπαθεί να διατηρήσει την αρχική θέση του κράτους εις βάρος των Jack Abraham, Chance Lovitch, Daniel Yunan και Sawyer Robertson

Η νίκη της Χέρτα ώθησε τη Στουτγάρδη, η οποία οδήγησε τη Μάιντς στην ισοπαλία χωρίς γκολ, στη 16η θέση, η οποία θα αντιμετωπίσει τα πλέι οφ στο τέλος της σεζόν.

Η Χέρτα θα υποδεχθεί τη Στουτγάρδη το επόμενο Σαββατοκύριακο στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου.

Η Φράιμπουργκ παρέμεινε στον αγώνα για μια θέση στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν με τη εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Μπόχουμ.

Η Φράιμπουργκ είναι πέμπτη, αλλά παραμένει λίγο έξω από την πρώτη τετράδα στη διαφορά τερμάτων.

«Θα είναι όνειρο (να παίξουμε στο Τσάμπιονς Λιγκ), είμαστε πολύ κοντά και πρέπει να παλέψουμε μέχρι το τέλος», είπε ο Ρόναλντ Σλάι της Φράιμπουργκ, που σημείωσε δύο γκολ.

Η Μπόχουμ είχε αποβάλει τον Έλληνα αμυντικό Κωνσταντίνο Σταβελίδη για επικίνδυνη παρέμβαση.

Ο προπονητής των επισκεπτών Τόμας Ρις έλαβε επίσης κόκκινη κάρτα λίγο μετά για την υπερβολική διαμαρτυρία του και αποβλήθηκε στις εξέδρες.

Η Κολωνία κέρδισε αργότερα με 3-1 την Μπορούσια Μενχενγκλάντμπαχ καθώς ο βετεράνος επιθετικός Άντονι Μοντέστι, 34 ετών, σημείωσε το 75ο γκολ του στην 152η εμφάνισή του για την φιλοξενούμενη ομάδα.

Διαβάστε όλα τα αρχεία τελευταία νέαΚαι μοντέρνα νέαΚαι νέα του κρίκετΚαι Νέα BollywoodΚαι Νέα της Ινδίας Και Ψυχαγωγικά νέα εδώ. Ακολουθησε μας FacebookΚαι Κελάδημα Και Ίνσταγκραμ.