Ο Κιελίνι σκοράρει το γκολ της LAFC, το Μαϊάμι Φίλι Θάντερμπολτ, η νίκη του Σεντ Λούις

Ο πρώην αρχηγός της Ιταλίας Τζόρτζιο Κιελίνι σημείωσε το πρώτο του γκολ στο MLS καθώς η υπερασπιστή της πρωταθλήτριας Λος Άντζελες FC επέζησε από το πλήθος των Πόρτλαντ Τίμπερς για να κρατηθεί και να κερδίσει την έναρξη της σεζόν με 3-2.

Η Ίντερ Μαϊάμι συνέχισε το νικηφόρο ξεκίνημά της στη σεζόν με μια εντυπωσιακή νίκη με 2-0 επί της δευτεραθλήτριας του Κυπέλλου MLS της περασμένης σεζόν, Φιλαδέλφεια Ουνιόν, ενώ η DC United του Γουέιν Ρούνεϊ έχασε 2-0 από την Columbus Crew και η νέα ομάδα Σεντ Λούις Σίτι απόλαυσε την πορεία της. Δεύτερη νίκη στη σειρά.

Η LAFC είχε ξεκινήσει τη μέρα σε μια εορταστική ατμόσφαιρα καταγράφοντας την πρώτη της νίκη τίτλου την περασμένη σεζόν, με τους παίκτες να παίρνουν τα δαχτυλίδια πρωταθλήματος και να αποκαλύπτεται το πανό του τίτλου, αλλά η ομάδα του Steve Cherundolo άρχισε γρήγορα τις δουλειές της.

Ο 38χρονος Κιελίνι, στη δεύτερη σεζόν του στο Λος Άντζελες μετά την προσχώρησή του από τη Γιουβέντους πέρυσι, άνοιξε το πρώτο βήμα στο 24ο λεπτό, αφού το Πόρτλαντ απέτυχε να αντιμετωπίσει μια σέντρα στην περιοχή του πέναλτι.

Στη συνέχεια, η προσπάθεια του Ryan Hollingside ακυρώθηκε για ένα φάουλ στην περιοχή του πέναλτι, αλλά η LAFC πέτυχε σύντομα το δεύτερο γκολ αφού ο Μεξικανός επιθετικός Carlos Vela μετέτρεψε το πέναλτι μετά τον Santiago Moreno που κατέβασε τον Kwadwo Opoku.

Ο Βίγια πλησίασε έναν άλλο παίκτη μετά την ανάπαυλα, το φάουλ του έφυγε από το δοκάρι, αλλά ο Βίλα στη συνέχεια γύρισε προς τα εμπρός με τη μπάλα μέσα του καλά συγκεντρωμένη από τον Οπόκου, ο οποίος έδειξε γρήγορο πόδι και νίκησε τον Ντέιβιντ Μπίνγκαμ με ένα χαμηλό σουτ.

READ  Αναμέτρηση βιβλίου του Τανάση Κοκινάκη με τον Νόβακ Τζόκοβιτς στο Wimbledon

Ο Πόρτλαντ επέστρεψε στο παιχνίδι, αλλά όταν ο Χουάν Μοσκέρα έκοψε τη μεσαία γραμμή και έριξε την μπάλα στον κάτοχο του ρεκόρ της ομάδας Έβαντερ, ο Βραζιλιάνος σημείωσε το πρώτο του γκολ από τότε που εντάχθηκε από τη δανική ομάδα Μίντιλαντ σε συμφωνία 10 εκατομμυρίων δολαρίων.

Με έξι λεπτά κανονικού χρόνου να απομένουν, οι Τίμπερς έπεσαν ξανά πίσω όταν ο τερματοφύλακας του Λος Άντζελες Τζον ΜακΚάρθι δεν κατάφερε να φτάσει σε σέντρα και από την αναμέτρηση που προέκυψε, ο διεθνής της Παραγουάης, Κρίστιαν Παρέδες, έχασε την εστία του.

Παρά τον καθυστερημένο φόβο, η LAFC συνέχισε να ξεκινήσει με επιτυχία τη σεζόν της αφού το προγραμματισμένο άνοιγμα της περασμένης εβδομάδας καθυστέρησε λόγω κακών καιρικών συνθηκών.

– Ορόσημο –

Η ομάδα του Μαϊάμι, με αρχηγό τον Φιλ Νέβιλ, προχώρησε με το μακρινό σουτ του Γάλλου επιθετικού Κορεντίν Ζαν στο 32ο λεπτό, για να διευθετήσει τη νίκη με υπέροχο σουτ του Φινλανδού εξτρέμ Ρόμπερτ Τέιλορ.

Μόλις ένα λεπτό αφότου μπήκε ως αλλαγή, ο Τέιλορ πήρε μια μπάλα από τον Ζαν Μότα στο στήθος του και στη συνέχεια σούταρε με βολέ στη μακρινή γωνία από την άκρη της περιοχής του πέναλτι.

Η νεοφώτιστη Σεντ Λούις Σίτι πανηγύρισε τον πρώτο της εντός έδρας αγώνα πρωταθλήματος επικρατώντας 3-1 επί της Σαρλότ παρότι έμεινε πίσω με μια ωραία κεφαλιά του Αργεντινού Ένζο Κοπέτε.

Ένα αυτογκόλ του Νεοζηλανδού αμυντικού της Σάρλοτ, Μπιλ Τουιλόμα, ανέβασε το επίπεδο των γηπεδούχων και στη συνέχεια ένα πέναλτι στον Έντουαρντ Λιούιν έκανε το κοινό στο Σίτι Παρκ να περιμένει τη νίκη.

READ  Cal's 12 Best Stories of 2021, Part 1: Deep Shots, Big Throws & Giant Steps

Η νίκη σφραγίστηκε όταν ο Βραζιλιάνος Ζοάο Κλάους έκοψε μια κακή πάσα πίσω από τον Άντελσον Μαλάντα και πυροβόλησε χαρούμενα τον τερματοφύλακα Πάμπλο Τσεσνέγκα για να πετύχει το δεύτερο γκολ του στη σεζόν και να κερδίσει με 3-1.

Ο γεννημένος στην Αργεντινή Lucas Zelarayan ήταν ο ήρωας για το Columbus Crew με δύο εκπληκτικά γκολ σε μια κομψή νίκη επί της D.C.

Ο Αρμένιος διεθνής εκτόξευσε τον Κρου μπροστά στο 10ο λεπτό με ένα υπέροχο σουτ με κέρλινγκ στη γωνία, αφού κάποια έξυπνη κίνηση τον απώθησε από τον μαρκαδόρο του.

Ο Zelarayan διπλασίασε το προβάδισμα λίγο πριν το διάλειμμα με ένα δυνατό χτύπημα για πρώτη φορά από σφιχτή γωνία, καθώς η DC δεν μπόρεσε να συνεχίσει τη νίκη της πρώτης ημέρας.

Ένα υπέροχο σόλο γκολ από τον Ιταλό εξτρέμ Φεντερίκο Μπερναρντέσκι έφερε το Τορόντο μπροστά στην Ατλάντα, προτού οι γηπεδούχοι ισοφαρίσουν την ώρα μετά από μια εκτροπή του Ματέους Ροζέτο.

Ο Έλληνας επιθετικός Γιώργος Γιακομάκης, που υπέγραψε από τη Σέλτικ, ήρθε από τον πάγκο και νόμιζε ότι άρπαξε το γκολ της νίκης, αλλά οι προσπάθειές του αποκλείστηκαν για βαρύ οφσάιντ και η Ατλάντα έπρεπε να συμβιβαστεί με το 1-1.

Ο Χεσούς Φερέιρα σκόραρε δύο φορές για το Ντάλας καθώς κέρδισε τους Λος Άντζελες Γκάλαξι με 3-1 στο Τέξας, ενώ ο Μαξιμιλιάνο Ορότι σκόραρε δύο λεπτά πριν, καθώς ο Όστιν κέρδισε τη Μόντρεαλ με 1-0.

Η Νέα Υόρκη αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στο Chicago Fire, ενώ οι New York Red Bulls έπρεπε να αρκεστούν στην ισοπαλία χωρίς τέρματα εντός έδρας με το Nashville.