Ο Μίλτος Τεντόγλου κερδίζει το χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

Ο Τεντόγλου κερδίζει χρυσό στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Πλαίσιο βίντεο

Ο Μίλτος Τίντογλου κέρδισε το χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα στο μακρύ άλμα την Παρασκευή στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Αθλητισμού που πραγματοποιήθηκε στο Torun Arena στην Πολωνία.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε το καλύτερο άλμα στον κόσμο όταν έφτασε στα 8,35 μέτρα στην πρώτη του προσπάθεια.

Και ξεπέρασε τον Σουηδό Thobias Montler κατά τέσσερα εκατοστά. Ο Φινλανδός Christian Poli τερμάτισε τρίτος, με απόσταση 8,24 μέτρων.

Ο Τεντόγλου παρέλειψε τη δεύτερη, τρίτη και έκτη προσπάθειά του, ενώ η τέταρτη και η πέμπτη προσπάθειά του δεν ήταν έγκυρες.

Ο αθλητής από τη Griffina στη Βόρεια Ελλάδα, ο οποίος θα γίνει 23 αργότερα αυτό το μήνα, πρόσθεσε το χρυσό μετάλλιο της χρονιάς που κέρδισε πριν από δύο χρόνια στο Λονδίνο.

Είναι επίσης ο Ευρωπαϊκός Υπαίθριος Πρωταθλητής μετά το χρυσό μετάλλιο το 2018 στο Βερολίνο.

Μιλώντας πριν από τον τελικό, είπε ότι ήταν ανακουφισμένος και πίστευε ότι μπορούσε να πλησιάσει το καλύτερό του, το οποίο είναι 8,38 μέτρα.

“Το τουρνουά διεξάγεται κάτω από δύσκολες συνθήκες, αλλά ακόμη και χωρίς κανέναν θεατή, εξακολουθεί να είναι ένα ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και θέλω να κάνω το καλύτερό μου”, πρόσθεσε.

READ  Βραβεία NBA: Προβλέψεις Midseason για τον παίκτη της χρονιάς

Η European Athletics διοργανώνει το πρώτο πολυτομεακό τουρνουά στον αθλητισμό από τότε που έφτασε η πανδημία του coronavirus.

Από την εναρκτήρια εκδήλωση το 1970 στην Αυστρία, το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εσωτερικού αθλητισμού υπήρξε ένας από τους κύριους διαγωνισμούς στο αθλητικό ημερολόγιο για την Ευρώπη.

Περισσότεροι από 600 κορυφαίοι Ευρωπαίοι αθλητές συμμετέχουν στη μεσαιωνική γη του Τορού μεταξύ 4 και 7 Μαρτίου 2021 για να παλέψουν για πόντους στην 36η έκδοση του τουρνουά.