Ο Ναβάρο ζαλίζει τη Σάκκαρη και φτάνει στα ημιτελικά του Σαν Ντιέγκο

Η Αμερικανίδα προκριματική Emma Navarro νίκησε την Ελληνίδα Μαρία Σάκκαρη, την ένατη στον κόσμο, στους προημιτελικούς του San Diego Open την Πέμπτη (Sean M. Havey)

Η Αμερικανίδα προκριματική Έμμα Ναβάρο νίκησε την Ελληνίδα Μαρία Σάκκαρη, την ένατη στον κόσμο, αφού κέρδισε το τάι μπρέικ του τρίτου σετ, για να φτάσει στα ημιτελικά του τουρνουά τένις του San Diego Open, σήμερα Πέμπτη.

Σε μια δυνατή μέρα για τους Αμερικανούς, η πρώην πρωταθλήτρια του Αυστραλιανού Όπεν, Σοφία Κένιν και Ντανιέλ Κόλινς προκρίθηκαν επίσης στους ημιτελικούς.

Ο Κένιν θα συναντήσει τον Ναβάρο, 61η, την Παρασκευή, ενώ ο Κόλινς θα αντιμετωπίσει την Τσέχα Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα, τέταρτη, η οποία νίκησε τη Βραζιλιάνα Μπεατρίζ Χαντάντ Μάγια.

Ο 22χρονος Ναβάρο νίκησε τη Σάκκαρη με 6-4, 0-6, 7-6 (7-4) σε δύο ώρες και 13 λεπτά.

Ήταν η πρώτη νίκη του New Yorker έναντι ενός παίκτη του top-10 και συνέχισε την καλή πορεία για τον πρωταθλητή του 2021 στο NCAA single, ο οποίος μπήκε στον αγώνα χωρίς να έχει χάσει σετ στα προκριματικά ή στην κύρια κλήρωση.

Η Σάκκαρη έσπασε το σερβίς της αντιπάλου της πρώτα για να προηγηθεί με 3-1 στο πρώτο σετ, αλλά στη συνέχεια υπέφερε από το δυνατό παιχνίδι του Ναβάρο από τη βασική γραμμή, καθώς η Αμερικανίδα αντέδρασε για να κερδίσει το σετ.

Ο Έλληνας κυριάρχησε στο δεύτερο σετ, αλλά ο Ναβάρο έδειξε μεγάλη μάχη για να σπάσει το σερβίς του στο τρίτο σετ και να προηγηθεί με 3-2 πριν ο Σάκκαρι σπάσει αμέσως το σερβίς του αντιπάλου του.

READ  Ξεκινά η σεζόν του Ολυμπιακού ποδοσφαίρου του Σίδνεϊ: η συνοχή θα κάνει τη διαφορά καθώς ο Γιούρεκ οδηγεί το κυνήγι για τον τίτλο NPL NSW

Στο τάι μπρέικ, ο Ναβάρο ήταν γρήγορος από τα μπλοκ, άνοιξε το προβάδισμα 4-0 και δεν κοίταξε ποτέ πίσω.

Η Κένιν, η οποία κέρδισε τον πρώτο της τίτλο Grand Slam το 2020 στη Μελβούρνη, κέρδισε την 27η νικήτρια Αναστασία Ποτάποβα με 6-2, 6-3.

Η Ποτάποβα έκανε 15 διπλά σφάλματα και πέτυχε μόνο το 46,4 τοις εκατό του πρώτου σερβίς της, πέφτοντας σε 78 λεπτά.

Η Κένιν, 93η στον κόσμο, έφτασε στον πρώτο της ημιτελικό WTA μετά το Χόμπαρτ τον περασμένο Ιανουάριο.

Ο γεννημένος στη Μόσχα Αμερικανός Κένιν είπε: “Είμαι πολύ χαρούμενος, έπαιξα πολύ καλά. Οι καλοί αγώνες που παίζω σίγουρα μου δίνουν μεγάλη αυτοπεποίθηση, οπότε τα κάνω όλα σωστά”.

Και πρόσθεσε: “Η νοοτροπία μου είναι εκεί. Είμαι δυναμική και ενεργητική και όλα είναι καλά”.

Ο Collins, ο οποίος έχασε από τον Ash Barty στον τελικό του Australian Open του 2022, νίκησε τη Γαλλίδα Caroline Garcia, δέκατη, με 6-2, 6-3, σε μόλις 67 λεπτά.

«Ένιωθα ότι ένιωθα πραγματικά τα σουτ και το παιχνίδι μου, έτσι ήμουν σε πολύ καλή κατάσταση και παρακολουθούσα όλο το παιχνίδι», είπε ο Κόλινς.

Η Κόλινς, 43η, θα αντιμετωπίσει ένα δύσκολο έργο απέναντι στην Κρεϊτσικόβα, αφού νίκησε την έβδομη σπορ Haddad Maya με 6-4, 6-3.

Η Krejcikova, νικήτρια του French Open το 2021, πέτυχε 24 νικητές σε σύγκριση με τους οκτώ της Βραζιλιάνας και παραδέχτηκε ότι δεν είχε ιδέα τι είδους ανταγωνιστής θα ήταν ο Collins.

«Δεν έχω παίξει ποτέ μαζί της, δεν έχω προπονηθεί ποτέ μαζί της, οπότε δεν έχω ιδέα τι να περιμένω», είπε.

js/sev/pst

READ  Ειδήσεις για τη μεταφορά ποδοσφαίρου: Ενημερώσεις και φήμες από το παράθυρο του Ιανουαρίου