Ο Ολυμπιακός ξεπερνά την Φενερμπαχτσέ με 20 στην Τουρκία

[InTime News]

Ο Ολυμπιακός υπερασπίζεται την πρώτη του θέση στον πίνακα της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας μετά από μια ηχηρή νίκη επί της Φενερμπαχτσέ στην Τουρκία την Τρίτη, με τον Παναθηναϊκό να προσφέρει στους οπαδούς του περισσότερα από τα ίδια στο δρόμο, πέφτοντας στη Ρεάλ Μαδρίτης την Τετάρτη.

Οι Reds νίκησαν τη Φενερμπαχτσέ με 93-73 στην Κωνσταντινούπολη για να παραμείνουν στην κορυφή της Euroleague μαζί με τη Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά με ακόμη καλύτερο μέσο όρο τερμάτων.

Σαν να μην έφτανε η δυνατή εμφάνιση του πρώτου δεκαλέπτου (24-10) για τον Ολυμπιακό, οι πρωταθλητές Ελλάδας προηγήθηκαν με 77-51 μετά το τρίτο δεκάλεπτο σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια δρόμου στη διοργάνωση.

Τη σπουδαία εμφάνιση της Εθνικής Ελλάδος είχαν ο Κώστας Παπανικολάου με 21 πόντους και ο Isaiah Kanaan με 20 πόντους.

Οι κόκκινοι έχουν πλέον 15 νίκες σε 22 ματς, ίδιο ρεκόρ με τη Ρεάλ Μαδρίτης, που έδιωξε εύκολα τον Παναθηναϊκό με σκορ 83-68 στην Ισπανία.

Για άλλη μια φορά, ο Παναθηναϊκός αποδείχτηκε ανίκανος να αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον οικοδεσπότη του τη φετινή σεζόν, δεχόμενος 33 πόντους στα πρώτα 13 λεπτά του αγώνα (33-20) και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν 48-30.

Δεν άλλαξε σχεδόν τίποτα στο δεύτερο ημίχρονο, παρά τα καλά σουτ των Ελλήνων στα τρίποντα και τη σταθερά θετική τους απόδοση στα ριμπάουντ.

Ο Πάρις Λι σημείωσε 17 πόντους και ο Μάριους Γκριγκόνις 12 για τον Παναθηναϊκό, ρεκόρ 8-14.