Ο Ουνάι Έμερι εξακολουθεί να πιστεύει ότι η Άστον Βίλα μπορεί να βρει αίσιο τέλος μετά την ελληνική τραγωδία

0

Ο Ουνάι Έμερι δεν έχει χάσει τις ελπίδες του Άστον Βίλα Έφτασαν ακόμα στον πρώτο τους ευρωπαϊκό τελικό από το 1982, παρά την ήττα με 4-2 στον πρώτο ημιτελικό του Γιουρόπα Λιγκ από τον Ολυμπιακό.

Η Villa, που έπαιξε το μεγαλύτερο γεγονός στην Ευρώπη από τότε που κέρδισε το Ευρωπαϊκό Κύπελλο πριν από 42 χρόνια, υπέστη μια ελληνική τραγωδία όταν κατέρρευσε στην έδρα της.

Ο Αγιούμπ Ελ Κάαμπι πέτυχε χατ-τρικ, ενώ το σουτ του Σαντιάγο έκανε μια αξέχαστη βραδιά. Νότιγχαμ Φόρεστ Ο ιδιοκτήτης του συλλόγου Ευάγγελος Μαρινάκης.

Ο Ντάγκλας Λουίζ της Άστον Βίλα εκτελεί πέναλτι και το έχασε
Άστον Βίλα Ντάγκλας Λουίζ Πήρε και έχασε ένα πέναλτι (David Davies/PA)

Ο Βίγια έκανε το 2-2 Ollie Watkins Και Moussa DiabyΑλλά συνθηκολόγησαν και ο Ντάγκλας Λουίζ αστόχησε σε πέναλτι, κάνοντας τη βραδιά ξεχασμένη.

Ο Έμερι είπε: «Τώρα είναι φαβορί, τώρα θα προσπαθήσουμε να προετοιμαστούμε για τον αγώνα.

Άλλαξε εντελώς το παιχνίδι στην Αθήνα, όπου παίξαμε δύο γκολ πίσω τους, αλλά έχουμε την ευκαιρία να παίξουμε καλύτερα και να ελέγξουμε καλύτερα το παιχνίδι από σήμερα.

«Είμαστε απογοητευμένοι και απογοητευμένοι, δεν παίξαμε καλά.

«Έκαναν καλή δουλειά και δεν κάναμε όπως σχεδιάζαμε.

«Τώρα είναι φαβορί, άξιζαν να κερδίσουν τον πρώτο αγώνα. Θα προσπαθήσουμε να επιστρέψουμε την επόμενη εβδομάδα, αλλά τώρα φυσικά είναι φαβορί.

Δύο γκολ του Αλ Κάαμπι σε 13 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο ανέτρεψαν την ισορροπία υπέρ του Ολυμπιακού.

Τα γκολ των Γουάτκινς και Ντιάμπι και στα δύο ημίχρονα έμοιαζαν να βάζουν τον Βίγια στην περιοχή του πέναλτι, αλλά οι γρήγορες προσπάθειες των Ελ Κάαμπι και Χέις έδωσαν την ελληνική ομάδα ξανά στον έλεγχο.

READ  Ο Τζότα της Σέλτικ αποκαλείται ο πιο συναρπαστικός ποδοσφαιριστής της Σκωτίας καθώς ο εξτρέμ λαμβάνει εκπληκτικούς επαίνους από τον θρύλο της Ρέιντζερς

Ο Λουίζ έχασε τη μπάλα από τα 12 μέτρα, σε μια κακή βραδιά για τον Βραζιλιάνο, κάνοντας τη βραδιά μίζερη.

Ο Jose Luis Mendilibar ξεπέρασε τον Ισπανό ομόλογό του.

«Παίξαμε το παιχνίδι μας χωρίς να χρειάζεται να σκεφτόμαστε την Άστον Βίλα και δεν τη φοβόμασταν», είπε.