Ο Παναθηναϊκός παίρνει τον τελευταίο Ολυμπιακό που πήρε το ελληνικό ντέρμπι

Ίωνης Παπαπέτρο Παναθηναϊκός
Φωτογραφία: Μπάσκετ Euroleek

Μετά από ένα έντονο στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, ο Παναντιναϊκός κέρδισε το ελληνικό ντέρμπι εναντίον του Ολυμπιακού 77-88, παρά την απουσία της Nemanja Nedovic. Οι επισκέπτες κυριάρχησαν στην αναδιάταξη (19 Vs 38) και είχαν την ευκαιρία να ανανεώσουν τα υπάρχοντά τους όταν είναι τέλεια από τη γραμμή ελεύθερης ρίψης. Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε στο τέλος της επίθεσης και έχασε τον αγώνα που αναγκάστηκαν να κερδίσουν.

Για τους φιλοξενούμενους ο Χάουαρντ Σαντ-Ρόουζ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 20 πόντους, ενώ ο Λεπέρης Ποκορίτης και ο Ντίνος Μίντογλο πρόσθεσαν 15 πόντους ο καθένας. Όσο για τον Ολυμπιακό, η Shaquille Magic αγωνίστηκε μόνη της με 20 πόντους, με τον Hassan Martin να προσθέτει 11.

Διψήφιο μόλυβδο που δεν μπορούν να αντέξουν

Με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν το προβάδισμα, ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα επτά πόντων στο πρώτο ημίχρονο, και μετά σημείωσε τη μετατροπή με εξαιρετική άμυνα και τον Άαρον Γουάιτ (7-14). Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επεκτείνει το προβάδισμά τους σε 10 πόντους, αλλά ο Ολυμπιακός, ο οποίος έπληξε από βαθιά απόσταση, πήρε το προβάδισμα καθώς ο Χασάν Μάρτιν σημείωσε δύο πόντους (15-17). Και οι δύο ομάδες μπήκαν αντιμέτωπες μέχρι το τέλος του τριμήνου, με τον Παναθηναϊκό να έχει το προβάδισμα τριών (18-21).

Άρχισε να ζεσταίνεται

Αν και και οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν για αμυντικό τέλος στο δεύτερο τέταρτο, ο αγώνας ήταν πολύ ενδιαφέρων καθώς μάχη με την επίθεση. Ο Παναθηναϊκός Λεπτέρης είχε μερικές υπέροχες στιγμές με τον ποκορίτη, ενώ ο Ολυμπιακός έκανε εξαιρετικές προσπάθειες για την ασφάλεια. Η κύρια πηγή βαθμολόγησης και για τις δύο ομάδες προήλθε από την ελεύθερη γραμμή ρίψης, ενώ ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στις επανεκκινήσεις και ο Ολυμπιακός έκανε πολλές ανακαλύψεις. Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν χωρίς άγχος και ήξεραν ότι δεν είχαν τίποτα να χάσουν παρά την απουσία του Νατόβιτς. Στο τελευταίο λεπτό του δεύτερου τριμήνου ο Ολυμπιακός είχε το ρυθμό, ένα dunk και ένα επιπλέον ελεύθερο ρίξιμο από το Μεξικό, και πήγε στα αποδυτήρια με τρεις πόντους (35-38).

Δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός πήγε από +3 στο +11 στην αρχή του τριμήνου, αγωνιζόμενος στο τέλος της επίθεσης του Ολυμπιακού και κάνοντας περιττές επιστροφές. Ο Παναθηναϊκός με τον Sant-Roose είχε ισχυρούς αριθμούς από την περίμετρο, ενώ ο Μπαμπακιανής κυριάρχησε στο κάτω μέρος του καλαθιού. Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε να μείνει σε επαφή με τον Παναθηναϊκό, αλλά η ασφάλειά τους δεν ήταν κακή. Η πλωτή πριγκίπισσα και η επιπλέον ελεύθερη ρίψη μείωσαν το έλλειμμα σε 8 πόντους με 3 λεπτά να απομένουν μέχρι το τέλος του τριμήνου (44-52). Ο Ολυμπιακός μείωσε το προβάδισμα σε πέντε πόντους με 10-2, με 7 πόντους (54-61) το τρίτο τρίμηνο.

Ήταν υπό έλεγχο

Με δέκα λεπτά να πάει στον αγώνα, ο Ολυμπιακός βρήκε τρία μεγάλα FPM Μεξικού, ο Λόρεντ Ζάκης σημείωσε δύο ακόμη τρεξίματα, ρίχνοντας το προβάδισμα του Παναθηναϊκού σε 2 πόντους (59-61). Ο Παναθηναϊκός μπόρεσε να καλύψει τα πράγματα γρήγορα χρησιμοποιώντας τα χρήματα του Ολυμπιακού για να ανακτήσει το προβάδισμα 7 πόντων (59-66). Παρά την επιστροφή του Ολυμπιακού, ο Παναθηναϊκός έλεγξε το παιχνίδι μέχρι το τελευταίο που τερμάτισε το ελληνικό ντέρμπι με διψήφιο προβάδισμα 77-88.