Ο πρώην αξιωματούχος της Premier League, Στιβ Μπένετ, χαρακτηρίστηκε «σάπιος» από τον Ολυμπιακό Β

Ο αρχηγός διαιτησίας της Ελλάδας και πρώην αξιωματούχος της Πρέμιερ Λιγκ Στιβ Μπένετ χαρακτηρίστηκε «σάπιος» από τον Ολυμπιακό Β σε μια καυστική δήλωση, αφού αρνήθηκε να αποχωρήσει για το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα μετά από αμφιλεγόμενες αποφάσεις.

• Ο Ολυμπιακός Β χαρακτήρισε διεφθαρμένο τον πρώην διαιτητή της Premier League, Στιβ Μπένετ
  • Ο σύλλογος εξέδωσε καυστική ανακοίνωση κατά του επικεφαλής των Ελλήνων διαιτητών
  • Η ελληνική ομάδα αρνήθηκε να παίξει το δεύτερο ημίχρονο με την Καλλιθέα αυτό το Σαββατοκύριακο
  • Ο Ολυμπιακός Β ήταν κατάλληλα έξαλλος μετά από αρκετές αποφάσεις εναντίον του
  • Δεν υπάρχουν στοιχεία για τη διαφθορά του Μπένετ παρά τους ισχυρισμούς του συλλόγου

Ο πρώην διαιτητής της αγγλικής Πρέμιερ Λιγκ Στιβ Μπένετ και οι συνεργάτες του χαρακτηρίστηκαν «διεφθαρμένοι» σε μια ασυνήθιστη επίθεση από την ελληνική ομάδα του Ολυμπιακού Β, η οποία ανάγκασε τον αγώνα να διακοπεί στο τέλος της εβδομάδας σε ένδειξη διαμαρτυρίας για τις αποφάσεις των διαιτητών του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός Β αρνήθηκε να βγει για το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης της Καλλιθέας, αφού οι διαιτητικές αποφάσεις ήταν εναντίον του.

READ  που είναι τώρα? Οι πρώτες 13 υπογραφές της L'pool υπό τον Michael Edwards

Πήραν από νωρίς προβάδισμα για να ισοφαρίσουν ξανά όταν, παρότι είχαν δύο παίκτες της Καλλιθέας σε θέση οφσάιντ, ο διαιτητής άφησε την ισοφάριση.

Ο Ολυμπιακός Β χαρακτήρισε «σάπιο» τον πρώην αξιωματούχο της Premier League, Στιβ Μπένετ.

Η Καλλιθέα είχε προηγηθεί με 2-1 όταν ακολούθησε νέα αντιπαράθεση. Ο Ολυμπιακός Β ισοφάρισε μετά από σέντρα που έσπρωξε στα δικά του δίχτυα αμυντικός. Ωστόσο, ο διαιτητής σήμανε φάουλ εναντίον του Ολυμπιακού για χάντμπολ – παρά τις επαναλήψεις που έδειξαν ότι έγινε φάουλ από τον αμυντικό της Καλλιθέας.

Ο Ολυμπιακός Β θύμωσε, εξέφρασε την απογοήτευσή του και αρνήθηκε να εμφανιστεί ξανά στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ οι αναπληρωματικοί έφυγαν από το γήπεδο σε ένδειξη διαμαρτυρίας, αναγκάζοντας τον αγώνα να διακοπεί.

Ο σύλλογος αργότερα εξέδωσε μια ασταθή δήλωση υποστηρίζοντας ότι οι ηγέτες του τμήματος, συμπεριλαμβανομένου του εξαιρετικά έμπειρου επικεφαλής διαιτητή της Hellas FA, Στιβ Μπένετ, ήταν «διεφθαρμένοι» λέγοντας ότι οι ενέργειες των αξιωματούχων γέμιζαν το ελληνικό ποδόσφαιρο «γάγγραινα».

Ο Ολυμπιακός Β αρνήθηκε να παίξει το δεύτερο ημίχρονο με την Καλλιθέα λόγω αμφιλεγόμενων αποφάσεων

Δεν υπάρχουν στοιχεία για διαφθορά από τον Μπένετ, ο οποίος είχε καλή φήμη στην Αγγλία και αναγνωρίστηκε από τη FIFA, αλλά η αντίδραση οδήγησε σε άμεση έρευνα και σε απολογία από την επιτροπή διαιτησίας.

«Κάθε μέρα του ποδοσφαίρου στη Super League 2 κοροϊδεύεται από παίκτες, εγκληματίες και τα πιόνια τους και ακόμη και οι λίγες ομάδες που προσπαθούν να παράγουν ποδόσφαιρο πνίγονται», αναφέρεται στην ανακοίνωση του Ολυμπιακού.

«Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι οι αναρίθμητες αλλαγές στους αγώνες της ομάδας μας και πάντα εναντίον μας, αλλά και στους αγώνες άλλων ομάδων, με διαιτητές που ορίζονται και ελέγχονται από διεφθαρμένους Μάνταλο και Μπένετ. Θα ενημερωθούμε εμείς και οι υπερεθνικές ομοσπονδίες της FIFA / UEFA των έργων και των ημερών τους στην ΚΕΔ / ΕΠΟ, με φωτογραφία Από το θλιβερό τουρνουά SL2.

Το πρόβλημα είναι ότι η γάγγραινα γεμίζει το σώμα του ελληνικού ποδοσφαίρου και κάθε Κυριακή, παίκτες που είναι απίθανο να δώσουν εξετάσεις ερωτεύονται από τον βρόμικο κύκλο που δυστυχώς τρέχει το ελληνικό ποδόσφαιρο και την ΕΠΟ για τα tacos.

Όλοι τώρα καλούνται να πάρουν θέση. Πρώτον, Πολιτεία και Υπουργό κ. Αυγινάκη. Θα αφήσουν την μπάλα ποδοσφαίρου να ασφυκτιά στη λάσπη που την έχουν πετάξει ή θα φτάσουν τελικά στην επόμενη μέρα; Νοιάζονται περισσότερο για τις πραγματικές ομάδες και τους οπαδούς τους και τους σοβαρούς επενδυτές ή τους ενδιαφέρουν περισσότερο οι παρεκκλίνοντες και τα παρασκήνια;

Ας αποφασίσουν όλοι ανεξαιρέτως. Είτε είναι με το ποδόσφαιρο είτε με το βάλτο. Ή είναι στο πλευρό μας για να προχωρήσουμε και το άθλημα έχει ελπίδα ή θα συντρίψουν μαζί.

Δεν υπάρχουν στοιχεία για διαφθορά από τον Μπένετ, ο οποίος είχε καλή φήμη στην Αγγλία

Ο Ολυμπιακός είχε κάνει νωρίτερα παρόμοια δήλωση μετά την ισοπαλία 0-0 με το Αιγάλεω στις αρχές του μήνα.

Ωστόσο, αυτή τη φορά η κεντρική κριτική επιτροπή κινήθηκε για να ζητήσει συγγνώμη λέγοντας ότι είχαν μιλήσει οι εμπλεκόμενοι αξιωματούχοι

Μετά την εξέταση των πλάνα του αγώνα, είναι ξεκάθαρο ότι οι διαιτητές έκαναν ένα ξεκάθαρο και προφανές λάθος και χωρίς VAR, η απόφαση δεν θα μπορούσε να αλλάξει. Ο βοηθός διαιτητής είδε μια εικόνα που θεωρούσε παράβαση χάντμπολ. Οι διαιτητές αναλαμβάνουν την πλήρη ευθύνη των πράξεών τους και ζητούν συγγνώμη για το λάθος τους.

READ  Διαβόητο ελληνικό εστιατόριο εξαπατά ένα άλλο ζευγάρι από 557 $ για ποτά και στρείδια

Στη συνέχεια η ανακοίνωση αναφέρει ότι οι εμπλεκόμενοι αξιωματούχοι έχουν «τιμωρηθεί» και θα ληφθούν «κατάλληλες εσωτερικές πειθαρχικές ενέργειες». Θα παρασχεθεί επίσης περαιτέρω κατάρτιση και πρόσθετη εκπαίδευση για να διασφαλιστεί ότι τα επίπεδα απόδοσης των υπαλλήλων πληρούν τα αναμενόμενα πρότυπα.