Ο Auger-Aliassime κάνει ένα δυνατό σερβίς στον δεύτερο γύρο του Halle Open στη Γερμανία

Ο Felix Auger-Aliassime του Μόντρεαλ πέρασε στον δεύτερο γύρο του Halle Open με τη νίκη με 6-3, 5-7, 6-3 επί του Αμερικανού Marcus Giron την Τρίτη στη Γερμανία.

Ο Auger-Aliassime, τέταρτος στο αγώνισμα ATP 500 στο χορτάρι, έσπασε τον Giron πέντε φορές σε εννέα ευκαιρίες, συμπεριλαμβανομένης της νίκης του πρώτου σετ και ενός κρίσιμου break στο τρίτο που τον οδήγησε με 4-2.

Ο Τζέρον είχε τρία μπρέικ σε οκτώ ευκαιρίες και η καθεμία ήρθε στο δεύτερο σετ.

Το δυνατό σερβίς του Auger-Aliasime φάνηκε στο ματς. Εκτόξευσε 11 άσους στον Giron.

Ο Καναδός βελτίωσε το ρεκόρ καριέρας του κόντρα στη Χιρόν σε 3-0.

Θα αντιμετωπίσει την Αμερικανίδα Auger-Aliassime Mackenzie MacDonald στον δεύτερο γύρο. Θα είναι η πρώτη συνάντηση μεταξύ των παικτών.

ΔΕΙΤΕ l Ο Auger-Aliassime ανακάμπτει από την εκπληκτική ήττα στο Libima Open:

Ο Auger-Alessem προκρίθηκε στους 16 στο Halle

Ο τέταρτος σπόρος Felix Auger-Aliassime του Μόντρεαλ απέφυγε κάθε ανησυχία και προκρίθηκε στη φάση των 16 με νίκη 6-3,5-7,6-3 επί του Αμερικανού Marcus Giron στο Halle της Γερμανίας.

Το Σάββατο, ο Auger-Aliassime αποκλείστηκε από το Lipima Open στο χορτάρι αφού ηττήθηκε με 6-3, 1-6, 7-6 (5) στους ημιτελικούς από τον Ολλανδό Tim van Reethoven.

Ο Van Reethoven, που βρίσκεται στην 196η θέση κάτω από το νούμερο 9 του κόσμου Auger-Aliassime στην κατάταξη ATP, αρνήθηκε στον Καναδό την ευκαιρία να παίξει στον δεύτερο γύρο του με νίκη με 6-3, 1-6, 7-6 (5).

Οι Van Reethoven και Auger-Aliassime κράτησαν σερβίς σε όλο το τρίτο σετ, οδηγώντας σε τάι μπρέικ. Ο Van Reethoven κέρδισε τρεις συνεχόμενους πόντους για να προηγηθεί με 6-3 και να βάλει ένα match point. Ο Auger-Aliassime κέρδισε τους επόμενους δύο πόντους σερβίς για να πάρει το προβάδισμα πριν ο Ολλανδός αντίπαλός του διακόψει το ματς.

Ο Van Reethoven έσπασε τον αρχικό παίκτη του Μόντρεαλ μόνο μία φορά σε επτά ευκαιρίες, αλλά αυτό αποδείχθηκε αρκετό καθώς κατάφερε να διατηρήσει το σερβίς του στο πρώτο και το τρίτο σετ.

Ο Τσιτσιπάς κινείται

Από την άλλη, ο δεύτερος Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε στον πρώτο γύρο τον Benjamin Ponzi με 7-6 (1), 1-6, 6-3.

Ο Τσιτσιπάς, ο οποίος έφτασε στα προημιτελικά της Στουτγάρδης την περασμένη εβδομάδα, έπρεπε να αγωνιστεί σκληρά για να νικήσει τον 52ο Ponzi σε μία ώρα και 55 λεπτά για να ανεβάσει τον αριθμό του ηγέτη του στις 36 νίκες το 2022.

Ο Τσιτσιπάς διεκδικεί τον δεύτερο τίτλο της χρονιάς και τον πρώτο του στο χορτάρι. Ο Έλληνας στη συνέχεια αντιμετωπίζει τον Κύργιο, τον Αυστραλό μπαλαντέρ που κέρδισε με 6-3, 7-5 τον Daniel Altmaier.

Σε άλλους αγώνες, η όγδοη Κάρεν Χατσάνοφ κέρδισε με 6-7 (4), 6-1, 6-2 τον Ρώσο συμπατριώτη της Aslan Karatsev και η Ολλανδή προκριματική Talon Grixpor νίκησε με 7-6 (10) και 6-3. Άλεξ Μάλκαν. Ο έβδομος παίκτης Roberto Bautista Agut ήταν 6-2 3-0 μπροστά από τον Marton Vosovic όταν ο Ούγγρος αποχώρησε από τον αγώνα.

Από την πλευρά των γυναικών, η Serena Williams θα παίξει φέτος στο Wimbledon. Το All England Club ανακοίνωσε μέσω Twitter την Τρίτη ότι η Williams έλαβε μπαλαντέρ για μεμονωμένους.

Η Williams δεν έχει αγωνιστεί πουθενά από τότε που τραυματίστηκε στο πρώτο σετ του πρώτου αγώνα της στο All England Club πριν από ένα χρόνο. Το όνομά της δεν εμφανίστηκε στη λίστα συμμετοχής στο single γυναικών που κυκλοφόρησε από το τουρνουά Grand Slam νωρίτερα αυτό το μήνα.

READ  Κύπελλο Ελληνικής Κοινότητας 2024: Σαββατοκύριακο έντονου ανταγωνισμού και αθλητικού πνεύματος

Αλλά η Williams ήταν μεταξύ των έξι γυναικών που κέρδισαν μια θέση στην κλήρωση απλών της Τρίτης. Σε μια ανάρτηση στο Instagram νωρίτερα την ίδια μέρα, η Williams δημοσίευσε μια φωτογραφία με τα λευκά της παπούτσια σε ένα γήπεδο με γρασίδι και το μήνυμα: “SW and SW19. Είναι μια ημερομηνία. 2022. Τα λέμε εκεί. Πάμε.”

7 φορές πρωταθλητής

“SW” είναι τα αρχικά της, φυσικά, και “SW19” είναι ο ταχυδρομικός κώδικας για το Wimbledon.

Ο 40χρονος Αμερικανός έχει κερδίσει επτά τίτλους στο single στο Wimbledon, με πιο πρόσφατο το 2016.

Ο Ουίλιαμς ήταν δεύτερος εκεί το 2018 και το 2019 (το τουρνουά ακυρώθηκε το 2020 λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού).

Το 2021, η Γουίλιαμς έχασε τη θέση της σε απαλό γρασίδι και στη συνέχεια σκόνταψε το δεξί της πόδι, οδηγώντας στη δεύτερη απόσυρσή της στη μέση του αγώνα σε οποιοδήποτε τουρνουά Grand Slam της καριέρας της και το πρώτο της από το 1998.