Ο Daniil Medvedev περνάει δίπλα από τον Andy Murray στο Miami Open

Πίστωση: Geoff Burke-USA TODAY Sports

Ο Ρώσος κορυφαίος Ντανιίλ Μεντβέντεφ δυσκολεύτηκε να κερδίσει τον τρεις φορές νικητή του Γκραν Σλαμ Άντι Μάρεϊ με 6-4 6-2 το Σάββατο στον δεύτερο γύρο του Όπεν του Μαϊάμι.

Ο Μεντβέντεφ κέρδισε 27 πόντους από 32 πόντους πρώτου σερβίς (84,4 τοις εκατό), έδωσε τέσσερις άσσους και το πιο σημαντικό, δεν αντιμετώπισε ποτέ break point εναντίον του 34χρονου αντιπάλου του.

Ο Μεντβέντεφ, 26 ετών, κέρδισε επίσης 11 από τους 18 πόντους δεύτερων σερβίς στο δρόμο του για να κερδίσει τον Μάρεϊ σε λίγα χτυπήματα σε λιγότερο από 90 λεπτά.

«Οι αγώνες του πρώτου γύρου δεν ήταν ποτέ εύκολοι, ακόμα κι αν προπονείστε στα ίδια γήπεδα για έναν ή δύο μήνες, δεν θα είναι σαν έναν ανταγωνιστικό αγώνα πρωταθλήματος», είπε ο Μεντβέντεφ σε συνέντευξή του μετά τον αγώνα. “Έτσι είμαι χαρούμενος που μπόρεσα να σκοράρω μηδέν break points εναντίον μου. Νιώθω ότι έχω περιθώρια βελτίωσης, αλλά ήταν ένας υπέροχος αγώνας απέναντι σε έναν σπουδαίο παίκτη και είμαι χαρούμενος που τα κατάφερα.”

Στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει τον Ισπανό Πέδρο Μαρτίνεθ, ο οποίος κέρδισε με 7-6 (2) 6-2 τον Κριστιάν Γκαρίν της Χιλής. Ο Μαρτίνεθ εκτέλεσε τέσσερις άσσους και έσωσε τέσσερις από τους έξι πόντους μπρέικ του.

Ο Καναδός Νο. 7, Felix Auger-Aliassime, ήταν ο πρώτος που αποκλείστηκε από το τουρνουά το Σάββατο. Ο Σέρβος Μιόμιρ Κεκμάνοβιτς κέρδισε σε ίσια σετ, 6-4, 6-2, και έσωσε και τα πέντε break points που αντιμετώπισε.

Θύμα ήταν επίσης ο ντόπιος Auger-Aliassime, ο 12ος σπόρος Denis Shapovalov. Ηττήθηκε από τον Νοτιοαφρικανό Λόιντ Χάρις με 6-3 6-4.

READ  Ο Κέβιν Ντουράντ ξεπέρασε τον ΛεΜπρόν Τζέιμς ως ο πολυτιμότερος παίκτης του ΝΒΑ, σύμφωνα με πρώην αστέρες του ΝΒΑ

Ο Έλληνας Στέφανος Τσιτσιπάς με 3 σετ επέζησε από έναν αγώνα τριών σετ με τον Αμερικανό Τζέι Τζέι Γουλφ, κερδίζοντας με 6-4, 6-7 (5), 6-1. Το ματς ήταν πολύ πιο κοντά από ό,τι ήταν όταν νίκησε τον Τσιτσιπά Wolf με 6-1 6-0 στο Mexican Open τον περασμένο μήνα.

“Πάντα περίμενε να παίξει τον αγώνα της ζωής του. Δεν είχε τίποτα να χάσει”, είπε ο Τσιτσιπάς. “Ξέρω πολλά πώς να αντιμετωπίζω καταστάσεις όπως αυτή, μέσω της εμπειρίας. Δούλεψα κάπως στο τρίτο σετ. Νομίζω ότι το να αφήσω και να χαλαρώσω λίγο με βοήθησε πολύ και μου έδωσε αυτή τη νίκη.”

Τρεις αταξινόμητοι Αμερικανοί έκαναν ταραχές στο σπίτι. Ο Τζένσον Μπρόσμπι κέρδισε τη Τζόρτζια 18ος Νικολόζ Μπασιλασβίλι με 6-3 6-1. Ο Τόμι Πολ κέρδισε τη Ρωσίδα Κάρεν Χατσάνοφ, την 23η θέση, με 6-4, 3-6, 7-6 (3). Ο Σεμπάστιαν Κόρντα κέρδισε τον Νο. 32 της Ισπανίας Άλμπερτ Ράμος-Βινόλας με 4-6, 7-6 (6), 6-3.

Οι άλλοι νικητές το Σάββατο ήταν ο Πολωνός Νο 8 Hubert Hurkacz, ο Αμερικανός Νο. 11 Taylor Fritz, ο Νο. 14 Carlos Alcaraz, ο Νο. 15 της Ισπανίας Roberto Bautista Agut, ο Νο. 21 της Κροατίας Marin Cilic, ο Αυστραλός Alex de Minor και ο No. Νο 29 ο Aslan Karatsev και ο Ιάπωνας προκριματικός Yoshihito Nishioka.