«Πιθανώς ο καλύτερος παίκτης στο παιχνίδι»

Ο προπονητής της Λίβερπουλ, Γιούργκεν Κλοπ, έχει λυρική κερωμένη Ο τερματοφύλακας της Μπενφίκα Οδυσσίας Φλασιδέμος εξιστόρησε την εντυπωσιακή του εμφάνιση στον αγώνα του Champions League με την ομάδα του.

Οι Reds έφυγαν με 3-1 στον πρώτο αγώνα των προημιτελικών στο Stade da Luz, που σφράγισαν τη θέση τους στα προημιτελικά.

Ο Ibrahima Konate, ο Sadio Mane και ο Luis Diaz ήταν στα γκολ της ομάδας του Klopp, ο οποίος θα μπορούσε εύκολα να κερδίσει με μεγαλύτερη διαφορά αν δεν ήταν ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

Ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος είναι ο καλύτερος Έλληνας τερματοφύλακας μετά τον Αντώνη Νικοπολίδη #UCL #LFC

Ο Flashodemos έκανε πέντε υπέροχες αποκρούσεις εκείνο το βράδυ για να αποτρέψει το ματς να μετατραπεί σε βαρύ πλήγμα για τους Eagles, στους οποίους κυριαρχούσε πλήρως η Λίβερπουλ.

Ο Κλοπ επαίνεσε επίσης τον Έλληνα τερματοφύλακα ως τον άνθρωπο του αγώνα στα σχόλια του μετά τον αγώνα. Είπε στο BT Sport:

«Θα έπρεπε να είχαμε σκοράρει πολλά περισσότερα.

“Νομίζω ότι είναι χάρη στον τερματοφύλακά τους. Ο τερματοφύλακάς τους ήταν ίσως ο καλύτερος παίκτης στον αγώνα. Παίξαμε καλά, αλλά έκανε μερικές πολύ καλές αποκρούσεις.”

Ο 27χρονος ήταν σε εμπνευσμένη φόρμα, αλλά δεν μπόρεσε να σώσει την ομάδα του από την πτώση, καθώς η Λίβερπουλ ανακτά τώρα το πλεονέκτημα δύο τερμάτων για να επιστρέψει στο Άνφιλντ στον δεύτερο αγώνα την επόμενη εβδομάδα.

Ικανοποιημένος από τη νίκη της Μπενφίκα ο προπονητής της Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ προηγήθηκε με 2-0 πριν από την ανάπαυλα, αλλά οι γηπεδούχοι απομάκρυναν το ένα νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο μέσω του Ντάργουιν Νούνες.

READ  Ο Μιτς Γεωργιάδης λάμπει στο Πορτ Αδελαΐδα καθώς ο Έλληνας βοηθά τον Μπάουερ να φτάσει στους τέσσερις πρώτους

Ο αγώνας έμοιαζε μακριά από το τέλος, αλλά οι Reds κράτησαν το προβάδισμά τους μέχρι που ο Diaz εμφανίστηκε με την τρίτη τους βραδιά στις τελευταίες στιγμές της κανονικής διάρκειας.

⏰ Το αποτέλεσμα ⏰🔴 Η Λίβερπουλ πέτυχε δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο για να κυριαρχήσει στον προημιτελικό αγώνα με την Μπενφίκα πριν ο Λουίς Ντίαζ σκοράρει αργά στα πλέι οφ… Ποιος έλαμψε στη Λισαβόνα; 🤔 #UCL

Ο Κλοπ ένιωσε ότι θα μπορούσε να σκοράρει περισσότερα, αλλά έδειχνε ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα. αυτός πρόσθεσε:

«Ήταν δύσκολο όταν σκόραραν γιατί οι οπαδοί ήταν εκεί αμέσως γιατί ήξεραν ότι το 2-0 δεν ήταν τίποτα, είναι ωραίο πράγμα αλλά τίποτα περισσότερο και το είδαμε αφού σκόραραν. Ο αγώνας ήταν πολύ πιο ανοιχτός από ό,τι περιμέναμε.

“Αυτό ήταν. Κερδίσαμε. Δύο γκολ. Στο πρώτο ημίχρονο. Ούτε περισσότερα, ούτε λιγότερα. Ήταν καλό που βάλαμε άλλο ένα γκολ, αλλά ας συνεχίσουμε. Έχουμε ένα καλό αποτέλεσμα, ξέρουμε πολλά για τον αντίπαλό μας στο δεύτερο παιχνίδι και γνωρίζουμε την ποιότητά του».

Οι Reds θα υποδεχθούν την Μπενφίκα στον δεύτερο αγώνα την ερχόμενη Τετάρτη, με την πρόκριση σχεδόν στα ημιτελικά.