Πώς θα επηρεάσει η αναμενόμενη τρίμηνη απουσία του Δημήτριου Πέλκα τα σχέδια για τη μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου στη Χαλ Σίτι;

Ο επιθετικός της Χαλ Σίτι, Δημήτριος Πέλκας πρόκειται να χάσει τρεις μήνες μετά τον τραυματισμό του στο γόνατο στον πρώτο αγωνιστικό αγώνα μετά από ένα μήνα.

Με τον Πέλκα βασικό πρόσωπο στους Tigers από τότε που ο αργοπορημένος ξεκίνησε την καριέρα του, τα νέα θα μπορούσαν να έχουν αντίκτυπο στο τι κάνουν στη μεταγραφική περίοδο ή θα μπορούσαν να δώσουν στον Ozan Turfan την ευκαιρία να ξεκινήσει το χρόνο του στο East Yorkshire.

Ο Πέλκας τραυματίστηκε στο γόνατο μετά από μόλις τέσσερα λεπτά της ισοπαλίας χωρίς γκολ την περασμένη Κυριακή στο Watford μετά από σύγκρουση με τον Hamza Chowdhury και χρειάστηκε να αντικατασταθεί στο πρώτο ημίχρονο. Τραυματίστηκε και ο αντικαταστάτης του, Γκρεγκ Ντότσερτι.

Ο Έλληνας διεθνής, ο οποίος μπορεί να αγωνιστεί ως εξτρέμ ή πίσω από επιθετικό, είναι δανεικός για μια σεζόν από τη Φενερμπαχτσέ, καθώς το συμβόλαιό του λήγει το καλοκαίρι.

Αρχική φόρμα: Ο επιθετικός της Χαλ Σίτι, Δημήτριος Πέλκας

Αλλά οι τραυματισμοί, ένα ατυχές χαρακτηριστικό της εποχής του στην Τουρκία, καθυστέρησαν την έναρξη της καριέρας του στους Tigers μέχρι τα μέσα Σεπτεμβρίου. Από τότε που έκανε το ντεμπούτο του στην έδρα του με τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, έχει εμφανιστεί σε κάθε παιχνίδι – ξεκινώντας όλα εκτός από τα δύο πρώτα παιχνίδια και την ήττα του Νοεμβρίου με 3-1 από τη Μίντλεσμπρο.

Οι 15 εμφανίσεις του είχαν ως αποτέλεσμα δύο γκολ και μια ασίστ.

Η Χαλ αναμενόταν να κοιτάξει να μετακινήσει τον Τοφάν τον Ιανουάριο, αφού ο Τούρκος διεθνής απέτυχε να εκμεταλλευτεί το ταλέντο του για να έχει αντίκτυπο στο τουρνουά.

Ο Τουφάν ξεκίνησε ένα από τα οκτώ τελευταία ματς -αυτό που δεν έπαιξε ο Πέλκας- και αυτό ήταν υπό τον υπηρεσιακό προπονητή Άντι Ντόσον. Έχει τρία γκολ και καμία ασίστ σε 19 παιχνίδια αυτή τη σεζόν, έξι από αυτά ως αλλαγή.

Ο Τουφάν μπορεί να παίξει στις ίδιες θέσεις με τον Πέλκα και παρόλο που ήρθε από τον πάγκο της πρώην ομάδας Γουότφορντ, ήταν αξιοσημείωτο ότι έπρεπε να αντικαταστήσει τον Ντότσερτι, ο οποίος φαινόταν να είναι μπροστά του στη σειρά.

Ο Ντάσερτι έχει νεκρό τραυματισμό στο πόδι και ως εκ τούτου η Χαλ ελπίζει ότι θα είναι σε φόρμα για τον αγώνα του Σαββάτου εντός έδρας με τη Σάντερλαντ.