Ρέιντζερς 1-2 Σέλτικ: Οι φιλοξενούμενοι έρχονται από πίσω και απομακρύνονται έξι βαθμούς από την κορυφή του πρωταθλήματος

Η Σέλτικ έκανε ένα τεράστιο άλμα προς τον τίτλο της Πρέμιερ Λιγκ Σκωτίας, καθώς ο Κάμερον Κάρτερ Βίκερς πυροβόλησε τον επί μακρόν αντίπαλο Φερμ Ρέιντζερς σε μια αντιπαράθεση που αμαυρώθηκε από σκηνές εκτός γηπέδου στο Ibrox.

• Η Σέλτικ προηγήθηκε με έξι βαθμούς από την κορυφή του πρωταθλήματος αφού επέστρεψε από πίσω για να νικήσει τον ισχυρό της αντίπαλο
  • Η Ρέιντζερς έκανε ένα δυνατό ξεκίνημα και προχώρησε στις αρχές Ιανουαρίου με την υπογραφή του Άαρον Ράμσεϊ
  • Το προβάδισμά τους ήταν βραχύβιο, αν και μια βολή ακυρώθηκε στον τρόπο του Τομ Ρόκ να ισοφαρίσει τη Σέλτικ
  • Η Σέλτικ συνέχισε να γυρίζει τη βίδα και εξασφάλισε αυτό που αποδείχθηκε νικητής μέσω του Κάμερον Κάρτερ Βίκερς
  • Η Ρέιντζερς φάνηκε να χάνει τον Αλφρέντο Μορέλος, ενώ η άμυνα της Σέλτικ έκανε μια σκληρή εμφάνιση για να διατηρήσει το προβάδισμα.

Διαφημίσεις

Η Σέλτικ άνοιξε μια τεράστια διαφορά έξι πόντων έναντι της Ρέιντζερς στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ με τη νίκη με 2-1 επί της Ίμπροξ.

Ο δανεικός της Τζέρσεϊ Aaron Ramsey σκόραρε μόλις τρία λεπτά στο ντεμπούτο του στο Old Firm τερματίζοντας από κοντά, αλλά ο μέσος των Hobbs Tom Rogic ισοφάρισε τέσσερα λεπτά αργότερα και ο αμυντικός Cameron Carter Vickers άρπαξε 700 περιπλανώμενους οπαδούς όταν πυροβόλησε. Η φιλοξενούμενη ομάδα προηγήθηκε λίγο πριν το πρώτο ημίχρονο με ένα καθοριστικό γκολ.

Με έξι παιχνίδια να απομένουν, συμπεριλαμβανομένου ενός άλλου με την Old Firm στο Parkhead – συν έναν ημιτελικό του Κυπέλλου Σκωτίας μεταξύ των δύο γιγάντων της Γλασκώβης – η ομάδα του Ange Postecoglou βρίσκεται σε καλό δρόμο για να διεκδικήσει ξανά τον τίτλο σε όλη την πόλη, βοηθούμενη από το πλεονέκτημα διαφοράς τερμάτων. 16.

Οι άνδρες του Giovanni van Bronckhorst αντιμετωπίζουν την Braga στον πρώτο αγώνα των προημιτελικών του Europa League στην Πορτογαλία την Πέμπτη – ο προπονητής Carlos Carvalhal παρακολουθούσε από την κερκίδα – αλλά οι εγχώριες φιλοδοξίες τους δέχθηκαν ένα σημαντικό πλήγμα στα χέρια των επίδοξων αντιπάλων τους.

Βαρύ πλήγμα δέχθηκαν οι γηπεδούχοι στην προετοιμασία για τον πολυαναμενόμενο αγώνα στο Γκόβαν.

Ο επιθετικός της Κολομβίας Αλφρέντο Μορέλος και ο πρώτος σκόρερ του Χιρές έμειναν εκτός λόγω μυϊκού προβλήματος και αντικαταστάθηκαν από τον Κίμαρ Ρόουβ, ενώ ο Ράμσεϊ αντικατέστησε τον Γκλεν Καμάρα.

Ο Ποστέκογλου είχε υποσχεθεί ότι θα κάνει ό,τι καλύτερο μπορούσε για να κερδίσει, αλλά οι Light Blues απελευθέρωσαν και ο Ramsey άνοιξε το σκορ στο τρίτο λεπτό, όταν έστειλε τη σέντρα του Ryan Kent μετά από πάσα του αμυντικού Calvin Basie.

Στοιχεία αγώνα και πρόγραμμα Premiership

Ειδοποίηση: McGregor, Tavernier, Goldson, Balogon, Basie, Jack (66 Arfield), Lundstram, Ramsey (Scala 66), Aribo, Kent, Rove.

αχρησιμοποίητα υποκατάστατα: McLaughlin, Camara, Parisic, Davis, Hillander, Sands, Dalo

στόχος: Ramsey 3

Κράτηση: Lundstram

Σέλτικ: Χαρτ, Γιουράνοβιτς, Κάρτερ Βίκερς, Στάρφελτ, Τέιλορ (Ράλστον 71), ΜακΓκρέγκορ, Χάτατ (62 Πέτον), Ρόιτς (Ο’ Ράιλι 62) (Τέρνμπουλ 76), Τζότα (Απάντα 76), Μάιντα, Γιακομάκης.

Αχρησιμοποίητες εναλλακτικές: Bean, McCarthy, Johnston, Edigushi

Στόχοι: Rogic 7, Carter Vickers 43

Κράτηση: Γιακομάκης, Κάρτερ Βίκερς, Πέιτον, Ράλστον

Οδήγησε την ομάδα του Γκόβαν στη δεύτερη θέση και αύξησε έναν αριθμό επικίνδυνων παραδόσεων στην περιοχή του τέρματος στη Σέλτικ.

Ωστόσο, στο έβδομο λεπτό, αφού ο τερματοφύλακας της Τζέρσεϊ, Άλαν ΜακΓκρέγκορ, έκανε απόκρουση στα 25 γιάρδα από τον Ρίο Χάτατ, ο μέσος των Πάρκχεντ, Ρόγκιτς – αδιάφορος από το χτύπημα του παιχνιδιού – επέστρεψε τη μπάλα ψηλά στα δίχτυα.

Η Σέλτικ άρχισε να κυριαρχεί και ο Ρότζιτς ολοκλήρωσε μια γρήγορη κίνηση στο 25ο λεπτό με σουτ από τα 16 γιάρδες.

Στο 33ο λεπτό, ο μέσος της Ρέιντζερς, Τζο Αρίμπο, έπεσε στην περιοχή του πέναλτι υπό την πίεση του αμυντικού Καρλ Στάρβελτ, καθώς έκανε τη σέντρα του Τζέιμς Ταβερνιέ, αλλά ο διαιτητής Γουίλι Κόλουμ αγνόησε τις απαιτήσεις για τα δυνατά χτυπήματα πέναλτι.

Από την άλλη, ο ΜακΓκρέγκορ απέκρουσε τον Ντάιζεν Μάιντα όταν ο Ιάπωνας επιθετικός προσπάθησε να περάσει τον τερματοφύλακα στην περιοχή του πέναλτι και το σουτ του Ρόγκιτς από τη χαλαρή μπάλα χτύπησε στον Μπάσι, με την απειλή να απομακρύνεται τελικά. Λίγες στιγμές αργότερα, ο επιθετικός της Σέλτικ, Γιώργος Γιακομάκης, έστειλε τη σέντρα του Γιώτα δίπλα στο δοκάρι.

Ο Τζιοβάνι φαν Μπρόνκχορστ πανηγυρίζει με το προπονητικό επιτελείο της Ρέιντζερς μετά το πρώιμο γκολ του Άαρον Ράμσεϊ

Ο Van Bronckhorst δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει για πολύ, παρόλο που ο Tom Rojcic ισοφάρισε μόλις τέσσερα λεπτά στο πρώτο γκολ του Ramsey.

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου καθυστέρησε καθώς ο Τζο Χαρτ ανέφερε ότι έσπασε τζάμι μέσα στην περιοχή του πέναλτι κατά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Ο ΜακΓκρέγκορ έτρεξε για να μπλοκάρει τη Μάέντα – αυτή τη φορά η Σέλτικ ζήτησε πέναλτι – αλλά ένα γκολ του Χομπς ήταν στα χαρτιά και τρία λεπτά μετά το πρώτο ημίχρονο, όταν η Ρέιντζερς δεν κατάφερε να διώξει ένα φάουλ από την αριστερή πλευρά, ο Κάρτερ Βίκερς γύρισε και τρύπησε ένα χαμηλό αριστερό σουτ Στα δίχτυα.

READ  Οι 10 χειρότερες αναμετρήσεις Ιανουαρίου στην ιστορία της αγγλικής Premier League

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου καθυστέρησε καθώς το προσωπικό στο έδαφος καθάρισε ένα ποτήρι από ένα σπασμένο μπουκάλι από την εστία της Σέλτικ, αλλά καθώς ξεκίνησε το παιχνίδι, οι Light Blues προσπάθησαν να επιβληθούν εκ νέου.

Υπήρξε άλλο ένα πέναλτι για τους Ρέιντζερς όταν η σέντρα του Ράιαν Τζακ χτύπησε τον Κάρτερ Βίκερς, αλλά το παιχνίδι συνεχίστηκε ξανά.

Ο Matt O’Reilly και ο Nir Peyton αντικατέστησαν τους Rogic και Katat στη μεσαία γραμμή της Celtic, ενώ ο Ramsey και ο Jack έδωσαν τη θέση τους στη μόδα των Sakala και Scott Arfield καθώς ξεκίνησε η ένταση.

Η Ρέιντζερς απόλαυσε μια περίοδο πίεσης και στο 75′ ο τερματοφύλακας της Σέλτικ Τζο Χαρτ απέκρουσε καλά το σουτ της Σκάλα.

Λίγες στιγμές αργότερα, ο αναπληρωματικός της Σέλτικ, Λιλ Αμπάντα, στη θέση του Τζότα, έχασε τη μεγάλη ευκαιρία που έδωσε ο Γιακομάκης όταν αστόχησε από τα 10 γιάρδα. Στη συνέχεια, ο ΜακΓκρέγκορ επανέλαβε μια άλλη προσπάθεια στον Αμπάντα πάνω από το δοκάρι.

Οι Ρέιντζερς και Ρούφι επέστρεψαν στη σέντρα του Κόνορ Γκόλντσον πάνω από το δοκάρι, αλλά στο τέλος η Σέλτικ άντεξε για μια δυνητικά καθοριστική νίκη.

Ο αμυντικός Κάρτερ-Βίκερς έκανε μια υπέροχη αμυντική εμφάνιση και σημείωσε επίσης το ζωτικής σημασίας γκολ του πρώτου ημιχρόνου με ένα κέρλινγκ στα δίχτυα.

Ήταν η πιο σημαντική νίκη για τον Ανζέ Ποστέκογλου από τότε που έγινε προπονητής της Σέλτικ πριν από δέκα μήνες

Ο Kieran Lynch του Sportsmail παρείχε ζωντανές ενημερώσεις ιστολογίου για τον αγώνα Old Firm Scottish Premier League παρακάτω…