Ρέντινγκ γυναικών 0-4 Man City γυναικών

Η Μάντσεστερ Σίτι άρπαξε την τελευταία θέση στο UEFA Champions League με τη νίκη με 4-0 επί της Ρέντινγκ, καθώς η Τότεναμ υπέγραψε μια επιτυχημένη σεζόν με τη νίκη με 1-0 επί της Λέστερ στη Τότεναμ.

Αρχικά, η Σίτι ήξερε ότι αν έχανε και κέρδιζε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, θα ήταν τρίτη, αλλά η Σίτι ανακουφίστηκε από το πρώτο ημίχρονο μετά τα γκολ των Λόρεν Χεμπ και Χαντίτζα Σο.

Ένα γκολ της Έλεν Γουάιτ στο 85ο λεπτό και ένα πέναλτι στην παράταση από τον Άλεξ Γκρίνγουντ έκαναν το αποτέλεσμα ασφαλές, κάτι που σημαίνει ότι η Σίτι κατευθύνεται στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας την επόμενη Κυριακή εναντίον της Τσέλσι σε καλή κατάσταση.

Ήταν η αναβίωση της ομάδας του Gareth Taylor, που είδε την ομάδα του να αποδεκατίζεται από τραυματισμό στις αρχές της σεζόν.

εικόνα:
Ο Άλεξ Γκρίνγουντ πανηγυρίζει για το τέταρτο γκολ της Μάντσεστερ Σίτι

Αλλά μια αλλαγή στο δεύτερο μισό της σεζόν τους έκανε να εξασφαλίσουν την τελευταία θέση στην Ευρώπη, νικώντας τους τοπικούς αντιπάλους τους Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην τρίτη θέση μετά την ήττα με 4-2 από την πρωταθλήτρια Αγγλίας Πρέμιερ Λιγκ, Τσέλσι.

Μετά τον αγώνα, ο Γκάρεθ Τέιλορ επαίνεσε την ομάδα του για την εξασφάλιση μιας θέσης στο Champions League παρά το τρομερό ξεκίνημα της σεζόν. Την Κυριακή θα αντιμετωπίσει την Τσέλσι στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας.

«Η αποστολή εκπληρώθηκε», είπε. mancity.com. «Αν σκεφτείτε πού ήμασταν επτά ή οκτώ παιχνίδια, νωρίτερα στη σεζόν, το να κάνουμε αυτό που κάναμε είναι εκπληκτικό.

“Χρειάζεται μια πραγματική ομάδα για να το κάνει αυτό. Πίσω από τα παρασκήνια, οι παίκτες ήταν φανταστικοί. Τους ζήτησα να λάβουν μέρος στο νικηφόρο σερί μας που ήταν φανταστικό. Τους τρέφω μεγάλο σεβασμό.

“Το έχω ξαναπεί: Η πίστη ήταν το κλειδί και η εμπιστοσύνη ήταν στη διαδικασία. Είναι εύχρηστες λέξεις, αλλά πραγματικά απαραίτητες για να δείξουμε την ταυτότητά μας ως άτομα και ως ομάδα.

“Το κάναμε. Μερικές φορές οι άνθρωποι έσπευσαν να μας κρίνουν από τον έξω κόσμο, αλλά μέσα στον οργανισμό, ήταν υπέροχο – εμπιστευτήκαμε ο ένας τον άλλον και φτάσαμε εκεί”.

Ο Άσλεϊ Νέβιλ πανηγυρίζει αφού έδωσε προβάδισμα στην Τότεναμ κόντρα στη Λέστερ
εικόνα:

Τότεναμ Ενίσχυσε την πέμπτη θέση με νίκη 1-0 Είδος άροτρου Χάρη στο γκολ του Άσλεϊ Νέβιλ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου.

Παρά την αμφισβήτηση των θέσεων του Champions League για το μεγαλύτερο μέρος της σεζόν, η Τότεναμ τελείωσε τη σεζόν με 10 βαθμούς από την πρώτη τετράδα. Η Λέστερ ολοκλήρωσε την πρώτη της σεζόν στο WSL με δύο βαθμούς πίσω από τις θέσεις του υποβιβασμού.

στο Ανατολικό Σάσεξ, Μπράιτον Και Έβερτον Ισοπαλία 1-1. Το πέναλτι της Natalie Bjorn στις καθυστερήσεις έδωσε στους Toffees ένα προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά κράτησε μόνο επτά λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, όταν η Eileen Whelan ανέβασε το επίπεδο της Albion.

Μπέρμιγχαμπου είχε ήδη υποβιβαστεί στο πρωτάθλημα, ολοκλήρωσε τη σεζόν στο υψηλότερο επίπεδο με νίκη 1-0 επί των αντιπάλων τους στα Midlands. Άστον Βίλα Στο δεύτερο ντέρμπι πόλης. Ο Έλληνας επιθετικός Βιατρίκη Σαρρή σημείωσε το μοναδικό γκολ στο δεκάλεπτο