Σέλτικ 3-0 Νταντί Γιουνάιτεντ: Ο τραυματισμός του Τζούλιαν είναι ένα χτύπημα στην γηπεδούχο

Ο Όντσον Έντουαρντ ολοκλήρωσε τη Σέλτικ νίκη με το 12ο γκολ του αυτή τη σεζόν

Ο Ισμαήλ Σόρο σημείωσε το πρώτο του γκολ στη Σέλτικ όταν ανέβηκε ο Νιλ Λένον που προετοιμάστηκε για το Old Firm Derby το Σάββατο με μια πειστική νίκη της Σκωτίας στην Premier League έναντι της Νταντί Γιουνάιτεντ.

Όμως αυτό έγινε με κόστος καθώς ο αμυντικός Κρίστοφερ Τζούλιαν υπέστη τραυματισμό στο γόνατο μετά από σύγκρουση με μια θέση.

Ο Σόρο και ο Ντέιβιντ Τέρμπουλ σημείωσαν από απόσταση πριν η μπάλα του Οδόν Έντουαρντ πέτυχε μια έκτη συνεχόμενη νίκη.

Ο Σέλτικ κατευθύνεται προς τον Ίμπορο 16 πόντους πίσω από τον Ρέιντζερς και αναβλήθηκαν τρεις αγώνες.

Η United, που ήταν κοντά στους Mark McNulty και Nicky Clark με 2-0, είναι στην πέμπτη θέση.

Ένα λεπτό σιωπή παρατηρήθηκε πριν ξεκινήσει στη μνήμη του θρυλικού διευθυντή της Manchester United, Jim McLean, ο οποίος πέθανε στις 26 Δεκεμβρίου σε ηλικία 83 ετών.

Ο McLean ήταν υπεύθυνος για τον Tanades την τελευταία φορά που κέρδισε στο Celtic – πριν από 28 χρόνια – και ο Mickey Mellon τολμήθηκε με τολμηρό Lawrence Shankland, Mark McConnellty και Nicki Clark στην αρχική του σειρά ενώ προσπαθούσε να τερματίσει αυτό το μακρύ, άγονο τρέξιμο.

Υπήρξε επίσης ένα μεγάλο τηλεφώνημα από τον προπονητή της Σέλτικ, Neil Lennon, καθώς ο Έλληνας τερματοφύλακας Βασίλης Παρκάς επανέλαβε τη θέση του Κόνορ Χαζάρντ μετά από πέντε αγώνες εκτός έδρας.

Η United αντιμετώπισε άνετα τη βαριά κελτική πίεση μέχρι που ο Soro έκανε ένα απροσδόκητο γκολ στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου πιέζοντας 25 γιάρδες στην πάνω γωνία. Μια στιγμή να δοκιμάσετε τον Ιβοριανό, αλλά μια στιγμή να ξεχάσετε τον τερματοφύλακα Benjamin Siegrist, του οποίου η προσπάθεια διάσωσης ήταν αδύναμη.

Ωστόσο, το περιθώριο ήττας για την United θα ήταν πολύ μεγαλύτερο αν ο Siegrist δεν είχε ολοκληρώσει εν μέρει τον εαυτό του με αρκετές παύσεις.

Ενστικτωδώς έκανε μια αποταμίευση αφού ο Turnbull χτύπησε τον Lee Griffiths για ένα σουτ, καθώς ο Edward έστειλε το ριμπάουντ.

Αλλά ένα άλλο χτύπημα μεγάλης εμβέλειας διπλασίασε το προβάδισμα καθώς ο Turnbull γύρισε το δίχτυ από τη δεξιά γωνία του τερματοφύλακα για να σκοράρει στο τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι.

Η Γιουνάιτεντ, άγνωστη ως επιθετική δύναμη στο πρώτο ημίχρονο, κάλεσε μια σχεδόν στιγμιαία απάντηση μετά το διάλειμμα, καθώς ο Μακ Ντάλιτ νίκησε τον Τζούλιαν μπροστά από το πέρασμα του Σάνκλαντ και πυροβόλησε τον Μπάρκα. Ο Τζούλιαν έτρεξε πίσω για να τον ξεπεράσει, αλλά η ορμή του τον ώθησε στην κατακόρυφη θέση και μετά από αρκετά λεπτά θεραπείας αντικαταστάθηκε από τον Yoke Biton.

READ  Οι Ρέιντζερς κινούνται για την απόκτηση του Θάσου Δουβίκα, με 6,9 εκατομμύρια £ θα σφράγιζαν τη συμφωνία

Το θετικό κύμα της United – και ο κελτικός κουνώντας στο πίσω μέρος – συνέχισε καθώς ο Clark έσπασε ένα σταυρό από τη Shankland 10 μέτρα μακριά, αλλά με τον μοναδικό τερματοφύλακα που νίκησε τον επιθετικό πυροβόλησε τρομερά πολύ μακριά.

Αυτό ήταν τόσο καλό όσο οι επισκέπτες, καθώς ο Σέλτικ ανέκτησε τον έλεγχο. Ο Griffiths και ο Edouard απογοητεύτηκαν και οι δύο από τον Siegrist πριν το χτύπημα ντουέτο ενώθηκε για να κάνει ένα δροσερό τρίτο.

Το υψηλό πέρασμα του Griffith χώρισε την άμυνα της United και ο Έντουαρντ ώθησε τον τερματοφύλακα καθώς ο Celtic συνέχισε την άνοδο του πριν από την αποφασιστική αντιπαράθεση με τους Rangers.

Man of the Match – David Turnbull

Ο επιθετικός της Σκωτίας Κάτω-21 σημείωσε το τέταρτο γκολ του σε έξι αγώνες και έβαλε άλλη αίσθηση καθώς συνέχισε να ευδοκιμεί με τον Σέλτικ.

τι μάθαμε;

Αυτή ήταν μια αποφασιστική αλλά δαπανηρή νίκη για την ομάδα της Σέλτικ που προσπαθούσε ακόμα να ξανακερδίσει το έδαφος που είχαν χάσει στον αγώνα τίτλου. Η τέταρτη συνεχόμενη νίκη της Premier League και τα καθαρά φύλλα είναι περαιτέρω απόδειξη της ανάκαμψής τους, αλλά η απώλεια του Julian θα ήταν ένα χτύπημα για το ταξίδι στο Ibrox.

Ο Neil Lennon θα ανακουφιστεί τουλάχιστον από το επιθετικό σθένος της ομάδας του, με τον Turnbull για άλλη μια φορά εντυπωσιακά, καθώς οι δύο προπορευόμενοι Edward και Griffiths συνεργάστηκαν για να βασανίσουν τους επισκέπτες.

Η αρχική σύνθεση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν τολμηρή, αλλά απέτυχε να προωθήσει επειδή η ομάδα της Melon ήταν πολύ παθητική στο πρώτο ημίχρονο, εξαλείφοντας τον αγώνα ως διαγωνισμό. Τους κόστισε να σηκωθούν και να αφήσουν τους παίκτες να πυροβολήσουν τα δύο πρώτα γκολ και την ισχυρή τους έναρξη μέχρι το δεύτερο ημίχρονο να τραβηχτεί πίσω από την τελική πινελιά.

Τι είπαν?

Σέλτικ σκηνοθέτης Neil Lennon: «Παίξαμε υπέροχα και δημιουργήσαμε πολλές πολύ καλές πιθανότητες.

“Υπήρχε μεγάλη ενέργεια και υψηλή ποιότητα. Η ατμόσφαιρα γύρω από το μέρος είναι καλή και είμαι πραγματικά ευχαριστημένος με τις εναλλακτικές λύσεις και η συμβολή τους ήταν εξαιρετική.”

Ο διευθυντής της Dandy United Mickey Mellon: «Πρέπει να δείξουμε ανάπτυξη και βελτίωση από τα μαθήματα που μάθαμε σήμερα. Οι ευκαιρίες που είχαμε ήταν κάτι παραπάνω από λογικές και στο Celtic Park πρέπει να τις εκμεταλλευτείτε».

READ  Η Charlotte Football Club είναι έτοιμη να σπάσει το ρεκόρ συμμετοχής στο Major League Soccer καθώς ο Miguel Angel Ramirez αφήνει το στίγμα του στην επέκταση του συλλόγου.

Τι έπεται?

Ημερομηνίες ντέρμπι και για τις δύο πλευρές. Η Σέλτικ αντιμετωπίζει το Old Firm Rangers στο Ibrox το Σάββατο (12:30 GMT), ενώ η United είναι στο τουρνουά εκτός έδρας της New Firm στο Aberdeen (15:00 GMT).