Σέλτικ 3-2 Νταντί

Το δραματικό σουτ του Γιώργου Γιακομάκη ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του και χάρισε στη Σέλτικ τη νίκη με 3-2 επί της Νταντί, εδραιώνοντας το προβάδισμά της στην κορυφή της Premier League στους τρεις βαθμούς.

Με τον νέο προπονητή του Ντένις Παρκ, Μαρκ ΜακΓκί, να παρακολουθεί από την πασαρέλα καθώς εκτελέστηκε για πρώτη φορά σε έξι αγώνες, ο επιθετικός Ντάνι Μάλεν χτύπησε το κάτω μέρος του πρωταθλήματος σε ένα εκπληκτικό προβάδισμα μετά από ένα κόρνερ στο 26ο λεπτό.

Ο γυρνώντας Γιακομάκης σκόραρε δύο φορές σε τέσσερα λεπτά πριν την ανάπαυλα, μόνο για να ισοφαρίσει μετά την ώρα ο αμυντικός των Dark Blues, Ryan Sweeney.

εικόνα:
Ο Ράιαν Σουίνι της Νταντί πανηγυρίζει κάνοντας το 2-2

Αλλά σε ένα γεμάτο ένταση φινάλε, ο Έλληνας επιθετικός πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 86ο λεπτό για να εκμεταλλευτεί πλήρως την ισοπαλία 1-1 της Ρέιντζερς στη Νταντί Γιουνάιτεντ νωρίτερα την ίδια μέρα.

Ο Γεώργιος Γιακομάκης πανηγυρίζει τη Σέλτικ με χατ-τρικ 3-2
εικόνα:
Ο Γιώργος Γιακομάκης της Σέλτικ πανηγυρίζει με χατ-τρικ 3-2

Ο McGhee καθηλώθηκε μέχρι το τέλος της σεζόν μετά την αποχώρηση του James McPake μεσοβδόμαδα και ο πρώην επιθετικός της Celtic έπρεπε να εκτίσει ποινή από την τελευταία του φορά ως Chief Motherwell, με τον βοηθό Simon Rusk να διαχειρίζεται τις λειτουργίες από το dugout.

Πώς η Σέλτικ αντέδρασε για να νικήσει τη Νταντί

Το παιχνίδι ξεκίνησε σχεδόν όπως αναμενόταν. Η Σέλτικ έλεγχε την μπάλα και οι εργατικοί φιλοξενούμενοι υποχώρησαν για να αμυνθούν.

Στο 11ο λεπτό, ο μέσος των Χομπς, Ματ Ο’ Ράιλι, πέρασε από τον αρχηγό Κάλουμ ΜακΓκρέγκορ και η άμυνά του βρήκε τον Γιακομάκη αλλά δεν κατάφερε να έρθει σε επαφή με την μπάλα και αυτή προσπέρασε το μακρινό δοκάρι.

READ  Γιάννης Αντετοκούνμου: Καταγραφή της άνοδος του αστέρα των Μιλγουόκι Μπακς σε πολυετή υποψηφιότητα για MVP | Νέα του ΝΒΑ

Η αυτοπεποίθηση των φιλοξενούμενων μεγάλωσε σιγά σιγά και όταν ο Paul McMullen κύλησε μια μπάλα από την αριστερή γωνία, η άμυνα του Hobbs σταμάτησε ενώ ο συμπαίκτης Mullen πυροβόλησε τον τερματοφύλακα Joe Hart.

Η έκπληκτη Σέλτικ ανέβασε ρυθμό και ισοφάρισε στο 34ο λεπτό εν μέσω συντονισμένης περιόδου πίεσης.

Ο αμυντικός Καρλ Στάρβελτ απέκρουσε τη σέντρα του Τζότα με τη φανέλα της Νταντί και το σουτ του Γιακομάκη στο γύρισμα από τα 14 μέτρα δεν έδωσε καμία ευκαιρία στον τερματοφύλακα της Νταντί, Ίαν Λόουλορ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Έλληνας επιθετικός ήταν σε ετοιμότητα για να σπρώξει τη μπάλα πάνω από τη γραμμή από κοντά, αφού ο Λόουλορ τροφοδότησε τη σέντρα του Ντάιζεν Μάέντα, ο οποίος είχε σπαταλήσει από γιάρδες νωρίτερα.

Στη συνέχεια, ο Χομπς ζήτησε πέναλτι για να μπλοκάρει τον Γιακομάκη από τον Φοντέι Ντέιλι Κάμπελ, αλλά ο διαιτητής Γκάβιν Ντάνκαν δεν κουνήθηκε.

Το δεύτερο ημίχρονο υποσχέθηκε περισσότερη ενέργεια της Σέλτικ.

Ο Maeda δεν κατάφερε να συνδεθεί με τη σέντρα του Jota από τις γιάρδες στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, πριν ο McGregor σουτάρει πάνω από το δοκάρι από τα 16 μέτρα.

Ο Jota πέτυχε τη μπάλα με ένα υπέροχο σουτ από 12 γιάρδες πριν από την ώρα, αλλά η σημαία του οφσάιντ ήταν ήδη πάνω από την κορυφή.

Έμοιαζε θέμα χρόνου να αυξήσουν το προβάδισμά τους οι γηπεδούχοι, αλλά ο Νταντί ξάφνιασε την Σέλτικ Παρκ για δεύτερη φορά όταν συνάντησε τον Σουίνι με άμεσο φάουλ από τον αναπληρωματικό και πρώην εξτρέμ των Χομπς, Νιαλ ΜακΓκίν, ο οποίος είχε μια χαμηλή κεφαλιά στο παρελθόν. Αρσενικό ελάφι.

READ  Η Greenwich Entertainment αποκτά τη γαλλική κωμωδία Two Tickets to Greece με πρωταγωνιστές τη Laure Calamy, την Olivia Côte και την Kristin Scott Thomas

Η Celtic επέστρεψε και ο Reo Hatate πέρασε το δεξί δοκάρι του Lawlor, ενώ στο άλλο άκρο λίγα λεπτά αργότερα, ο Mullen έφτασε κοντά σε μια προσπάθεια από τον Max Anderson.

Εν μέσω αυξανόμενης έντασης, η Σέλτικ τα έριξε όλα στον Νταντί και τελικά εξασφάλισε το γκολ της νίκης στο 86ο λεπτό, όταν ο Γιακομάκης έστειλε τη σέντρα του Άντονι Ράλστον πέρα ​​από τον Λόουλορ από κοντά, και αυτή τη φορά οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν απάντηση.