Τένις: Αναστατωμένος ο Τζόκοβιτς με τον Μουσέτι στη φάση των 16 του Μόντε Κάρλο – Omni Sports – Sports

Ο Σέρβος Νόβακ Τζόκοβιτς αντιδρά κατά τη διάρκεια του αγώνα του εναντίον του Ιταλού Λορέντζο Μουσέτι στον αγώνα τένις του ATP Masters Series Monte Carlo Round of 16 στο Μόντε Κάρλο στις 13 Απριλίου 2023.

Ο Τζόκοβιτς, δύο φορές νικητής του Πριγκιπάτου το 2013 και το 2015, έσπασε οκτώ φορές πριν πέσει με 4-6, 7-5, 6-4 μια βροχερή και κρύα μέρα στην Κυανή Ακτή.

“Το συναίσθημα (είναι) απαίσιο αφού έπαιξε έτσι, ειλικρινά. Αλλά του αξίζουν συγχαρητήρια. Έμεινε δυνατός σε βασικές στιγμές, και αυτό είναι”, είπε ο Τζόκοβιτς.

Ο Σέρβος προώθησε ένα σετ και έκανε μπρέικ μπροστά από τον Μουσέτι, αλλά ο νεαρός Ιταλός πάλεψε ξανά στο γερασμένο δεύτερο σετ και μετά κέρδισε στο καθοριστικό σετ αφού η βροχή έκοψε το ματς για μία ώρα.

Ο Musetti, 21ος, προκρίνεται για μια σύγκρουση στα προημιτελικά με τον συμπατριώτη του Yannick Sinner, ο οποίος έσωσε ένα ματς πριν νικήσει τον Πολωνό Hubert Hurkacz με 3-6, 7-6 (8/6), 6-1.

Ο Τζόκοβιτς, το φαβορί εν απουσία των Ραφαέλ Ναδάλ και Κάρλος Αλκαράζ, προκρίθηκε με 5-2 στο πρώτο σετ. Το σερβίς του έπεσε όταν προσπάθησε να το κλείσει πριν ο Μουσέτι κάνει μπρέικ για τρίτη φορά.

Ο κορυφαίος φάνηκε να έχει τον έλεγχο και πάλι στο 4-2 στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά έσπασε από αγάπη σε έναν αγώνα που ξεκίνησε με τον Τζόκοβιτς να είναι δικαιολογημένα δυσαρεστημένος για ένα call εναντίον του.

Ο Musetti κέρδισε τα τρία επόμενα ματς, σερβίροντας με επιτυχία το δεύτερο σετ στη δεύτερη προσπάθεια αφού έχασε την ευκαιρία του να προηγηθεί με 5-4.

READ  Αφιέρωμα στον Ντάνιελ Στάριτζ, τον θρύλο της Πρέμιερ Λιγκ

Η δυνατή βροχόπτωση στις αρχές του καθοριστικού σετ ανάγκασε τη διακοπή του αγώνα, με τον Μουσέτι να σκοράρει στο πρώτο παιχνίδι για να προηγηθεί με 5-3 για την ενδεχόμενη τέταρτη νίκη σε πόντους αγώνα.

Ο Τζόκοβιτς δεν έχει ξεπεράσει τους προημιτελικούς στο Μόντε Κάρλο από το 2015.

“Δεν νομίζω ότι είναι καταστροφικό, αλλά νιώθω άσχημα τώρα γιατί έχασα το ματς. Αυτό ήταν”, είπε ο Τζόκοβιτς.

«Δεν είναι καλή μέρα για μένα, οπότε δεν έχω καμία διάθεση να μιλήσω».

Ο φιναλίστ του Γαλλικού Όπεν Κάσπερ Ρουντ αποχώρησε επίσης μετά την ήττα με 6-1, 7-6 (8/6) από τον Γερμανό Γιαν-Λενάρντ Στρουφ, ο οποίος κέρδισε τον Νορβηγό και στις τρεις περιπτώσεις που συναντήθηκαν.

Ο 100ος Στροβ, που συμμετείχε στα προκριματικά, θα παίξει στα προημιτελικά με τον Αντρέι Ρούμπλεφ, αφού ο Ρώσος νίκησε με 7-6 (7/4), 6-2 τη συμπατριώτισσά της Κάρεν Χατσάνοφ.

Ο Ρουντ έχει εννέα συνεχόμενες νίκες στο χώμα – αφού κέρδισε στο Γκστάαντ τον περασμένο Ιούλιο και μετά στην Εστορίλ την Κυριακή – αλλά φαινόταν απρόσιτος στο Μονακό.

Το νούμερο τέσσερα του κόσμου, ο οποίος ήταν επίσης φιναλίστ του US Open πέρυσι, έσωσε δύο πόντους αγώνα και αντεπιτέθηκε από το 5-2 για να πάρει προβάδισμα 6-5 στο δεύτερο σετ μόνο για να ισοφαρίσει ο Στρουφ.

Στη συνέχεια, ο Γερμανός έκανε τάι μπρέικ όταν ο Ρουντ έστειλε την επιστροφή του.

Ο Ματέο Μπερετίνι αποχώρησε λόγω μυϊκού προβλήματος, το οποίο αντιμετώπισε ο Ιταλός στη νίκη σε μαραθώνιο τριών σετ την Τετάρτη επί του Φραντσέσκο Σιροντόλο.

Η απόσυρση του Bretigny επέτρεψε στον ένατο στην κατάταξη Δανό Χόλγκερ Ρον να περάσει για πρώτη φορά στους προημιτελικούς του τουρνουά.

READ  Ο Takumi Minamino της Liverpool στο διπλό με μια οικεία αίσθηση Norwich | Κύπελλο Καραμπάο

Ο 19χρονος θα αντιμετωπίσει τον νικητή της αναμέτρησης του λαμπρού Ρώσου Daniil Medvedev και του Γερμανού Alexander Zverev, ο οποίος εξακολουθεί να παλεύει να ανακτήσει τη φυσική του κατάσταση μετά από πολύωρη απουσία λόγω τραυματισμού.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο υπερασπιστής πρωταθλητής δύο φορές, έλαμψε στον αγώνα του τρίτου γύρου, ενώ ο Έλληνας νίκησε τον Χιλιανό ομόλογό του, Nicolas Jarry, με 6-3, 6-4.

Ο Τσιτσιπάς συνεχίζει να αντιμετωπίζει τον Τέιλορ Φριτς αφού ο όγδοος Αμερικανός νίκησε τον Τζέρι Λέτσικα από την Τσεχία σε τρία σετ.

(Για περισσότερες αθλητικές ειδήσεις και ενημερώσεις, ακολουθήστε το Ahram Online Sports στο Twitter στη διεύθυνση AO_Sports και στο Facebook στο Al-Ahram Online Sports.)