Τα αδέρφια Τσιτσιπά προκρίνονται για πρώτη φορά ομαδικά στον επόμενο γύρο του Australian Open

Ο Πέτρος και ο Στέφανος Τσιτσιπάς επέστρεψαν από το σετ νικώντας τους Ramkumar Ramanathan και Miguel Angel Reyes-Varela και προκρίθηκαν στον δεύτερο γύρο του Australian Open.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη σε Grand Slam για Έλληνες τενίστες.

Τα δύο αδέρφια ξεκίνησαν καλά στο Australian Open, κερδίζοντας τους Ramanathan και Reyes-Varela με 3-6, 7-5, 6-3 και προκρίθηκαν στο καλύτερο από τα 32 διπλά στη Μελβούρνη.

Ο Πέτρος και ο Στέφανος υστέρησαν νωρίς με ένα μπρέικ στο πρώτο σετ στο 1-4 και δεν κατάφεραν να επιστρέψουν, αλλά πήραν τεράστιο προβάδισμα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν με 4-1. Οι Ramanathan και Reyes Varela ισοφάρισαν σε 4-4, αλλά οι Έλληνες παίκτες κράτησαν την ψυχραιμία τους, έκαναν υπομονή και τελικά πήραν νέο break στο 12ο game για να πάρουν το σετ με 7-5.

Στο δεύτερο σετ, οι πρωταθλητές μας ήταν καλύτεροι, κανείς δεν κινδύνευσε από το διπλό σερβίς και χάρη σε ένα μπρέικ από το τέταρτο game (3-1), κατάφεραν να κάνουν ανατροπή και να κερδίσουν το σετ με 6-3.

Στέφανος και Πέτρος πέτυχαν την πρώτη τους νίκη μαζί σε διοργάνωση Grand Slam, «κατακτώντας» ένα ακόμη εντυπωσιακό επίτευγμα.

Θυμίζουμε ότι έκαναν το ντεμπούτο τους σε τουρνουά Slam πριν από δύο χρόνια στη Μελβούρνη, παίζοντας ως μπαλαντέρ στο Australian Open του 2021, όπου ηττήθηκαν με 2-1 σε σετ από τους Mackenzie McDonald και Tommy Paul.

Έπαιξαν επίσης στο Wimbledon το 2021 και στο US Open το 2022, χάνοντας και τις δύο φορές σε πολύ στενούς αγώνες.

Στο φετινό Αυστραλιανό Όπεν, μπήκαν για πρώτη φορά στην κύρια κλήρωση του διπλού χωρίς μπαλαντέρ και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη, παίρνοντας την πρόκριση στα καλύτερα ζευγάρια της διοργάνωσης.

READ  Champions League Γυναικών: Η Σουόνσι Σίτι «πιο έτοιμη από ποτέ»

Στον δεύτερο γύρο θα έχουν πολύ δύσκολο έργο, καθώς θα αντιμετωπίσουν το πρώτο ζευγάρι του ταμπλό και τρίτο στην παγκόσμια κατάταξη, τον Ολλανδό Wesley Koolhoff και τον Βρετανό Neil Skupski.