Το Καμερούν σκοράρει αργά νικητήριο γκολ εναντίον της Βραζιλίας στο Κατάρ 2022, αλλά δεν προκρίνεται στα νοκ άουτ

CNN

Το ποδόσφαιρο μπορεί να είναι βάναυσο μερικές φορές, απλά ρωτήστε το Καμερούν.

Οι Αδάμαστοι Λιοντάρια έγιναν η πρώτη ομάδα αποτέλεσμα κόντρα στη Βραζιλία Κατάρ 2022 την Παρασκευή, αλλά η περίφημη νίκη του με 1-0 επί των φαβορί του τουρνουά, δεν ήταν αρκετή για να περάσει στα νοκ άουτ.

Η κεφαλιά του Vincent Aboubakar μπορεί να χάρισε στη χώρα του μια αξέχαστη νίκη, αλλά η νίκη της Ελβετίας επί της Σερβίας με 3-2 στον άλλο αγώνα του Ομίλου G σήμαινε ότι το Καμερούν δεν μπορούσε να προχωρήσει.

Ο αγώνας στο Lusail Stadium ήταν σε μεγάλο βαθμό αδιάφορος για 90 λεπτά με τις δύο ομάδες να αποτυγχάνουν να κάνουν μια σημαντική ανακάλυψη. Η Βραζιλία είχε ήδη κλείσει τη θέση της στον επόμενο γύρο και ξεκούρασε πολλούς από τους βασικούς της παίκτες.

Το Καμερούν, εν τω μεταξύ, ήξερε ότι έπρεπε τουλάχιστον να κερδίσει τους Βραζιλιάνους για να έχει πιθανότητες να παραμείνει στη διοργάνωση, αλλά απέτυχε να αναστατώσει τον αντίπαλό του μέχρι μια ξέφρενη απόλυση.

Εννέα λεπτά μετά την ανακοίνωση της παράτασης, το Καμερούν αισθάνθηκε μια ευκαιρία, αλλά στην πραγματικότητα, το γκολ του Aboubacar ήρθε κόντρα στη σειρά του αγώνα.

Η λαμπρή κεφαλιά του επιθετικού μπορεί να μην βοήθησε την ομάδα του στους «16», ωστόσο ήταν ιστορική – και πανηγυρίστηκε από ολόκληρη την πλευρά του Καμερούν.

Ο διαιτητής Ismail Al-Fateh έδειξε την κόκκινη κάρτα στον Abu Bakr αφού πανηγύρισε το γκολ του.

Ήταν το γκολ που χάρισε στη Βραζιλία την πρώτη της ήττα στους ομίλους στο Παγκόσμιο Κύπελλο από το 1998.

Ωστόσο, το ποδόσφαιρο δεν είναι πάντα ευγενικό και ο Abubakar έλαβε αργότερα δεύτερη κίτρινη κάρτα επειδή έβγαλε τη φανέλα του σε πανηγυρισμό, που σημαίνει ότι αποβλήθηκε από το γήπεδο πριν από την ολοκλήρωση της λήξης.

READ  Ιταλία - Ο Πάπας προτρέπει τους Χριστιανούς να "μοιραστούν τις ανησυχίες τους"

Ο διαιτητής Ismail Al-Fateh φαινόταν σχεδόν απολογητικός καθώς έπεσε βροχή στο κονβόι του Abu Bakr, αλλά ο επιθετικός το άρπαξε καλά και έσφιξε τα χέρια με τους διαιτητές πριν περπατήσει στο τούνελ χαμογελώντας.

Παρά την ήττα, η Βραζιλία εξακολουθούσε να προοδεύει ως νικήτρια του Ομίλου G και θα αντιμετωπίσει Νότια Κορέα Επόμενος γύρος τη Δευτέρα.

Ο Νεϊμάρ, ο οποίος εξακολουθεί να ταλαιπωρείται από έναν τραυματισμό στον αστράγαλο που είχε στον εναρκτήριο αγώνα, τον παρακολούθησε από την κερκίδα την Παρασκευή και ο προπονητής της Βραζιλίας, Τίτε, ελπίζει ότι ο αρχηγός του θα είναι έτοιμος για το επόμενο παιχνίδι.

Παρά την κυριαρχία της στην κατοχή του Καμερούν, η Βραζιλία φαινόταν ατημέλητη μπροστά στο τέρμα και έχασε λίγη από την ποιότητα που συχνά προσφέρει ο Νεϊμάρ.

«Είναι ένα προειδοποιητικό σήμα», είπε ο παλαίμαχος αμυντικός της Βραζιλίας, Ντάνι Άλβες, στους δημοσιογράφους μετά τον αγώνα. Δεν υπάρχει αδύναμος ανταγωνιστής. Αυτό είναι το μάθημα, πρέπει να παραμείνουμε απασχολημένοι σε όλο το παιχνίδι. Μια λεπτομέρεια και έγινε.

«Κλείνουμε τη μέρα με την αίσθηση ότι μια όμορφη μέρα είναι στα χέρια μας των παικτών που δεν έχουμε παίξει πολύ».

Εν τω μεταξύ, η Ελβετία τερμάτισε δεύτερη στον όμιλο και η Πορτογαλία θα αντιμετωπίσει τον Κριστιάνο Ρονάλντο την Τρίτη μετά από έναν αγώνα με υψηλό σκορ εναντίον της Σερβίας.

Παρά το προβάδισμά τους, οι Ελβετοί βρέθηκαν να υπολείπονται 2-1 πριν κάνουν μια εκπληκτική επιστροφή για να διεκδικήσουν τη νίκη και τη δεύτερη θέση στον όμιλο.