2022 Γύρος προκριματικών Παγκόσμιου Κυπέλλου: Η Γαλλία νίκησε το Καζακστάν και η Γερμανία νίκησε τη Ρουμανία | ειδήσεις ποδοσφαίρου

Ο Osman Dembele ενέπνευσε τη Γαλλία να κερδίσει 2-0 επί του Καζακστάν την Κυριακή στον δεύτερο προκριματικό αγώνα του Παγκοσμίου Κυπέλλου, Group D.

Τέσσερις ημέρες μετά την ισοπαλία 1-1 με την Ουκρανία στο Stade de France, ο παγκόσμιος πρωταθλητής σημείωσε νίκη στο πρώτο ημίχρονο με το ίδιο το γκολ του Sergi Mali για να προσθέσει το πρώτο γκολ του Dembele πριν ο Kylian Mbappe χάσει ένα πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Γαλλία προχώρησε στην κορυφή της κατάταξης με τέσσερις βαθμούς, μπροστά από τη Βοσνία, την οποία αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Τετάρτη, Ουκρανία Και το ΦινλανδίαΑυτό ισοπαλία 1-1 την Κυριακή. Το Καζακστάν δεν είχε πόντους μετά το πρώτο παιχνίδι της σεζόν.

εικόνα:
Ο Paul Pogba κέρδισε τη μπάλα για τη Γαλλία στους προκριματικούς του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Μόνο ο καπετάνιος Hugo Lloris και ο Antoine Griezmann παρέμειναν από την ομάδα που ξεκίνησε ενάντια στην Ουκρανία, καθώς ο επιθετικός της Βαρκελώνης έθεσε νέο ρεκόρ με 45 συνεχόμενους αγώνες για τη γαλλική εθνική ομάδα.

Κέρδισε τον πρώην ρεκόρ Patrick Vieira, ο οποίος έπαιξε 44 συνεχόμενους αγώνες μεταξύ 1999 και 2002.

Ο συμπαίκτης του Griezmann, Dembele, ήταν αυτός που έσπασε το σκορ στο 20ο λεπτό με ένα δεξί πόδι, αφού ο Anthony Martial το έστειλε μετά από αμυντικό πέρασμα από τον Paul Pogba.

Ο Dembele μόλις επέστρεψε στη γαλλική εθνική ομάδα, αντικαθιστώντας τον στο δεύτερο ημίχρονο εναντίον της Ουκρανίας, περισσότερο από δύο χρόνια μετά τον προηγούμενο διεθνή αγώνα του το Νοέμβριο του 2018.

Ο Kylian Mbappe απομακρύνθηκε από το πέναλτι κατά το δεύτερο ημίχρονο
εικόνα:

Ο τρίτος διεθνής του στόχος από 23 αγώνες, ο πρώτος του μετά τη φιλική του νίκη 3-1 στην Ιταλία τον Ιούνιο του 2018, ήρθε ως ευπρόσδεκτη ώθηση λιγότερο από δύο μήνες πριν ο προπονητής Didier Deschamps επέλεξε την ομάδα του για το φετινό Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

READ  Άνοιξε ένα νέο αρτοποιείο που εστιάζει αποκλειστικά στο ανέβασμα του ρολού κανέλας του μαργαριταριού

Ο Les Bleus διπλασίασε το προβάδισμά του στο πρώτο ημίχρονο όταν ο Μάλι, ο οποίος είχε μόλις σώσει τον Marcial, χτύπησε ένα σταυρό πέρασε το δικό του γκολ.

Η Γαλλία δεν απειλήθηκε ποτέ και είχε μια μεγάλη ευκαιρία να προσθέσει ένα τρίτο στο 76ο λεπτό, αλλά το πέναλτι του Mbappe σώθηκε από τον Alexander Mokin.

Η χαμένη Γερμανία νίκησε τη Ρουμανία

Προεπισκόπηση εικόνας

2:59

Στιγμιότυπα του αγώνα μεταξύ Ρουμανίας και Γερμανίας από τον Όμιλο J στους Προκριματικούς του Παγκόσμιου Κυπέλλου της FIFA.

Γερμανία Διατήρησαν το τέλειο ξεκίνημά τους στους προκριματικούς του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022 μετά από ένα αρχικό γκολ από τον Serge Gnabry να τους δώσει νίκη 1-0 Ρουμανία Στο Group J την Κυριακή, παρά το γεγονός ότι έλειπε μια σειρά από πιθανότητες για τους οικοδεσπότες.

Το αποτέλεσμα άφησε τους Γερμανούς στην κορυφή του γκρουπ με έξι πόντους από δύο αγώνες, μπροστά από την Αρμενία σε διαφορά γκολ πριν από τον επόμενο εντός έδρας αγώνα τους εναντίον της Βόρειας Μακεδονίας την Τετάρτη.

Ο Gnabry σημείωσε το νικητήριο γκολ στο 17ο λεπτό όταν χτύπησε την μπάλα από απόσταση επτά μέτρων αφού ο Kai Havertz νίκησε την οφσάιντ παγίδα στη δεξιά πλευρά και ένα τέλειο ίντσα πέρασμα για τον επιθετικό της Μπάγερν Μονάχου.

Ο Joshua Kimmich κούνησε το δοκάρι με ένα κεραυνό από 30 μέτρα μετά από δύο λεπτά, και τότε ο τερματοφύλακας της Ρουμανίας Florin Nita πήρε στο επίκεντρο καθώς έκανε μια σειρά σωμάτων για να αρνηθεί στον νικητή του Παγκοσμίου Κυπέλλου το 2014 μια ακόμη μεγαλύτερη νίκη.

2:20

Στιγμιότυπα του αγώνα της Πολωνίας ενάντια στην Ανδόρα από τον Όμιλο Α στους προκριματικούς του Παγκόσμιου Κυπέλλου της FIFA.

Οι Ρωμαίοι δεν έκαναν τους ηττημένους πολύ λίγο στο άλλο άκρο, αλλά ο μέσος Nicolae Stancio έχασε μια χρυσή ευκαιρία για να κερδίσει ισοπαλία για τους οικοδεσπότες όταν έριξε στο δευτερόλεπτο δίχτυ από κοντινή απόσταση στο 90ο λεπτό.

Η Αρμενία, η οποία νίκησε την Ισλανδία 2-0 νωρίτερα την Κυριακή χάρη στα γκολ των Khoreen Piramyan και Tigran Barsgian, θα παίξει εντός έδρας στη Ρουμανία την Τετάρτη, ενώ η Ισλανδία θα παίξει το Λιχτενστάιν στο άλλο ομαδικό παιχνίδι.

ενώ, Σουηδία Έχει μια ρουτίνα νίκη 3-0 εναντίον Κοσσυφοπέδιο Στην Πρίστινα, με δύο γκολ από τον Λούντβιχ Αυγκτίνσον και τον Αλέξανδρο Ισαάκ από το σημείο πέναλτι του Σεμπάστιαν Λάρσον.

Ο Robert Lewandowski σκόραρε δύο φορές Πολωνία Μαλακώνει επίσης με νίκη 3-0 επί της Ανδόρας.

3:36

Οι καλύτερες στιγμές του αγώνα μεταξύ Κοσσυφοπεδίου και Σουηδίας από τον Όμιλο Β στους Προκριματικούς του Παγκοσμίου Κυπέλλου της FIFA.

Ο Belotti και ο Lucatelli κέρδισαν την Ιταλία

3:22

Τα κυριότερα σημεία του αγώνα μεταξύ Βουλγαρίας και Ιταλίας στον Όμιλο Γ των Προκριματικών του Παγκόσμιου Κυπέλλου της FIFA.

Ιταλία Ο Andrea Belotti και ο Manuel Locatelli κέρδισαν 2-0 Βουλγαρία Την Κυριακή, διεκδίκησε δύο από τις δύο νίκες στον Όμιλο Γ στην αρχή της προκριματικής του καμπάνιας στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2022.

Η Ιταλία προσπάθησε να καταστρέψει τους οικοδεσπότες στο πρώτο ημίχρονο παρά τον έλεγχο της μπάλας, αλλά πήρε το προβάδισμα με ένα πέναλτι που κέρδισε ο Μπελότι δύο λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Υπήρχαν λίγες πιθανότητες στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά οι φιλοξενούμενοι έβαλαν τη σφραγίδα τους στην πέμπτη συνεχόμενη νίκη τους – χωρίς να κουνήσουν το δικό τους δίχτυ σε αυτόν τον γύρο – οκτώ λεπτά πριν από το τέλος χάρη στο ωραίο τερματισμό για την Locatelli.

Η Ιταλία σκοπεύει να συνεχίσει την εκκίνηση 100 τοις εκατό την Τετάρτη όταν ταξιδεύουν στη Λιθουανία, ενώ η Βουλγαρία, η οποία τώρα έχει χάσει τους δύο πρώτους αγώνες της, θα επισκεφθεί τη Βόρεια Ιρλανδία στη συνέχεια.

Η Ισπανία ξεπερνά τη Γεωργία

3:36

Περίληψη του αγώνα Γεωργίας-Ισπανίας στον Όμιλο 2 των Προκριματικών του Παγκόσμιου Κυπέλλου της FIFA.

Ισπανία Ο Striker Dani Olmo άρπαξε τη νίκη με 2-1 Γεωργία Στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κυριακής με ένα λάκτισμα σε χρόνο διακοπής από έξω από την περιοχή για να ξεκινήσει τις προσπάθειες της ομάδας του να προκριθεί στο Κατάρ 2022 μετά από μια αργή εκκίνηση.

Η Τζόρτζια εντυπωσίασε 15.000 οπαδούς στο Boris Bayshadze Dynamo Arena όταν η 20χρονη πτέρυγα Khvisha Kvaratskhelia την χτύπησε στο προβάδισμα δύο λεπτά πριν από το ημίχρονο, αφού η ομάδα του παρέλειψε μια παθητική άμυνα.

Η Ισπανία ήταν στην πορεία για την πρώτη ήττα που κέρδισε στο Παγκόσμιο Κύπελλο σε 28 χρόνια, έως ότου ο Ferran Torres ισοπέδωσε στο 56ο λεπτό, ολίσθηση σε ένα σταυρό από τον Jordi Alba στην κορυφή του γκολ, αφού ο Alvaro Morata απέτυχε να φτάσει την μπάλα.

Η Γεωργία Khvisha Kvaratskhelia γιορτάζει αφού σημείωσε το πρώτο γκολ
εικόνα:
Η Γεωργία γιόρτασε τον Khvysha Kvaratskhelia αφού σημείωσε το πρώτο γκολ

Η ομάδα του Luis Enrique πίεσε για τη νίκη μέχρι το τέλος και βρήκε ένα τελικό γκολ όταν άφησε τον Olmo να πετάξει από απόσταση και παρόλο που ο τερματοφύλακας Giorgi Luria πήρε ένα χέρι στο σουτ, έπεσε κατευθείαν κάτω από τη γραμμή και στο δίχτυ.

Ο Lifan Shangilia, ο Γεωργιανός, στάλθηκε λίγο πριν από τον τελικό σφύριγμα για να ανακοινώσει την πρώτη νίκη της Ισπανίας στον Όμιλο 2 μετά την ισοπαλία 1-1 στην έδρα της στην Ελλάδα την Πέμπτη.

Η Ισπανία θα φιλοξενήσει το Κοσσυφοπέδιο την Τετάρτη, ενώ η Γεωργία θα επισκεφθεί την Ελλάδα.

Τα επίπεδα της Ferran Torres για την Ισπανία εναντίον της Γεωργίας την Κυριακή
εικόνα:

ενώ, Δανία Ενεργοποίησαν το στυλ και συνθλίβουν τους άτυχους Μολδαβία 8-0 στα προκριματικά του Παγκόσμιου Κυπέλλου της Κυριακής στην πρώτη ομάδα του F, με τον Kasper Dolberg και τον Michael Damsgaard να σκοράρουν δύο φορές εναντίον της χώρας που κατέλαβε την 177η θέση στον κόσμο.

Οι Δανοί πήραν το προβάδισμα στο 19ο λεπτό όταν ο Μολδαβός μέσος Catalin Karp τράβηξε τον Joachim Andersen και ο Dulberg έστειλε ένα χαμηλό πέναλτι στα δεξιά του τερματοφύλακα Stanislav Namasco.

Τρία λεπτά αργότερα, σημείωσαν δύο φορές όταν κάποια τρομακτική άμυνα της Μολδαβίας επέτρεψε στον Andreas Skov Olsen να κόψει από τα δεξιά και έθεσε τον Damsgaard να πυροβολήσει την μπάλα στο δίχτυ, και ο πτέρυγας σημείωσε το δεύτερο γκολ του επτά λεπτά αργότερα.

Δανία εναντίον Μολδαβίας

3:37

Οι καλύτερες στιγμές του αγώνα της Δανίας εναντίον της Μολδαβίας στον Όμιλο VI των προκριματικών του Παγκόσμιου Κυπέλλου της FIFA.

Ο Fulback Jens Streiger Larsen πρόσθεσε το τέταρτο γκολ, κόβοντας από τη δεξιά πλευρά, προτού ρίξει την μπάλα στο δίχτυ με το αριστερό του πόδι, και ο Matthias Jensen έκανε το σκορ 5-0 έξι λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ντάλμπεργκ σημείωσε το δεύτερο γκολ του νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο πριν οι υποκατάστατες Ρόμπερτ Σκόβ και ο Μάρκους Ίνγκαρτσεν τελείωσαν το σκορ, με τους Δανούς να προηγούνται έξι βαθμούς. Η Μολδαβία έχει έναν βαθμό από τα δύο πρώτα παιχνίδια.