Ο Lee Geum-min σκόραρε στη νίκη 2-1 της Brighton επί της Reading

Ο επίσημος λογαριασμός της Μπράιτον στο Twitter σημείωσε το γκολ του Lee Geum-min δημοσιεύοντας το την Κυριακή. [SCREEN CAPTURE]

Η Lee Geum-min σημείωσε το πρώτο της γκολ για τη σεζόν 2022-23 της Super League Γυναικών την Κυριακή, βάζοντας το πρώτο γκολ στη νίκη της Μπράιτον επί της Ρέντινγκ με 2-1.

Η Λι, που διανύει τώρα την τρίτη της σεζόν με την Άλμπιον, προηγήθηκε στο 40ο λεπτό, πιάνοντας μια χαλαρή μπάλα στην περιοχή του πέναλτι και με γροθιά πέρασε τη Ρέντινγκ Γκρέις Μόλονεϊ για να φέρει το σκορ στο 1-0.

Η Μπράιτον πρόσθεσε ένα δεύτερο στο 80ο λεπτό, προτού η Ρέντινγκ ανακτήσει τη διαφορά στον χρόνο καθυστερήσεων για να ολοκληρώσει τον αγώνα με 2-1 στο American Express Community Stadium του Μπράιτον.

Με τη νίκη, η Μπράιτον βρίσκεται στην όγδοη θέση στην Πρέμιερ Λιγκ 12 ομάδων τώρα με δύο αγώνες, έχοντας χάσει 4-0 από την Άρσεναλ στον εναρκτήριο αγώνα της την περασμένη εβδομάδα.

Ο Λι εντάχθηκε στην Μπράιτον το 2020 ως δανεικός από τη Μάντσεστερ Σίτι και στη συνέχεια έκανε τη μεταγραφή μόνιμη πέρυσι. Είναι μία από τις τρεις Κορεάτισσες που αγωνίζονται αυτή τη στιγμή στην Πρέμιερ Λιγκ, μαζί με τον συμπαίκτη της Park Yi Yeon, ο οποίος ήταν εκτός πάγκου την Κυριακή, και την Cho Soo Hyun από την Tottenham Hotspur.

Ο πρώην σταρ της Τσέλσι, Τζι Σο-γιεόν, επέστρεψε στην Κορέα νωρίτερα φέτος μετά από οκτώ χρόνια με τον λονδρέζικο σύλλογο, ενώ ο Τζεόν Τζα-γιόλ τελείωσε πέρυσι μια περίοδο δύο σεζόν με την Μπρίστολ Σίτι και τη Ρέντινγκ.

READ  Γιάννης Κωνσταντλίας: Η Άρσεναλ μπαίνει στην κούρσα για την απόκτηση του ΠΑΟΚ Wandkid, Ελλάδα | ποδόσφαιρο

Η Μπράιτον είναι ο μόνος κορυφαίος σύλλογος στην ευρωπαϊκή Super League με ενεργούς Κορεάτες παίκτες στην ίδια ομάδα.

Αν και η Τότεναμ έχει επίσης δύο Κορεάτες παίκτες – τον Son Heung-min και τον Cho – που παίζουν στις ανδρικές και γυναικείες ομάδες του συλλόγου. Η Wolverhampton Wanderers έχει επίσης δύο Κορεάτες παίκτες – τον Hwang Hee-chan και τον Jeong Sang Bin – αλλά ο Jeong αυτή τη στιγμή είναι δανεικός στην Grasshopper Club Zurich και δεν έχει παίξει ποτέ στη Wolverhampton.

Ο Hwang Ui-jo και ο Hwang In-beom είναι και οι δύο ενεργοί με τον Ολυμπιακό – αν και ο Hwang Ui-jo είναι μόνο δανεικός – αλλά η ελληνική Super League δεν θεωρείται μεγάλο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.