Ash Party vs Shelby Rogers, ζωντανά, ενημερώσεις, ημέρα 6, αποτελέσματα, Karolina Pliskova, Aces, Agla Tomljanovic, Novak Djokovic, Emma Raducano

Το Ash Party έπεσε από το US Open με εκπληκτικό τρόπο, χάνοντας προβάδισμα τριών παιχνιδιών σε ήττα 2-6 6-1 6-7 (5-7) από τη Shelby Rogers στον τρίτο γύρο.

Έχοντας ξεπεράσει ένα φτωχό σετ έναρξης για να πάρει το δεύτερο σετ, η Μπάρτι κοίταξε το δρόμο της προς τη νίκη καθώς προηγήθηκε στο τρίτο σετ με 5-2.

Ωστόσο, αφού στο παρελθόν δυσκολευόταν να εξυπηρετήσει τον αγώνα, ο Μπάρτι υπέκυψε αργά καθώς ο Αμερικανός Ρότζερς έτρεξε στο σπίτι με την υποστήριξη των οπαδών.

Ο Μπάρτι, ο οποίος στη συνέχεια έπεσε με 6-5, προσπάθησε να αναγκάσει το τάι μπρέικ, αλλά έπεσε 7-5.

Παρακολουθήστε ζωντανά την κάλυψη του US Open 2021 από τον 1ο γύρο έως τους τελικούς με το ESPN στο Cayo. Είστε νέοι στο Kayo; Δοκιμάστε 14 ημέρες δωρεάν τώρα >>

Η Οσάκα ρίχνει ρακέτα σε δραματικό τάι μπρέικ | 01:07

Ο Μπάρτι ήταν 5-0 όλων των εποχών εναντίον του Ρότζερς, με τέσσερις νίκες φέτος.

Παρόλο που ο Ρότζερς με την 43η θέση έχει αντλήσει έμπνευση από το πλήθος για να ολοκληρώσει τους πιο υποτιμημένους και ελεγχόμενους παίκτες.

Τίποτα δεν ήταν χειρότερο, έχασα από αυτήν κάθε φορά », είπε ο Ρότζερς μετά τον αγώνα.

«Έβλεπα ένα βίντεο σήμερα το πρωί με τον Βίτας Γκιρολαΐτη που έλεγε« Κανείς δεν με χτυπάει 17 φορές στη σειρά. »Wasμουν μόλις έξι».

Όταν ο Ρότζερς κλήθηκε να εξηγήσει τι είχε συμβεί, ο αρχικά έκπληκτος Ρότζερς απάντησε: «Δεν είμαι σίγουρος ότι μπορώ».

Εν τω μεταξύ, για τον Μπάρτι, ήταν οι αγώνες της για να εξυπηρετήσει τον αγώνα που την επέστρεψαν εδώ, έχοντας αντιμετωπίσει παρόμοια προβλήματα εναντίον της Κλάρα Τόουσον και της Βέρα Ζβονάρεβα.

Είπε ότι δεν ήταν “ανησυχία” πριν από τον αγώνα με τον Rogers.

“Έχει συμβεί μερικές φορές, αλλά έχω κερδίσει 40 αγώνες σινγκλ (φέτος) και δεν έχουν συμβεί πολλά”, δήλωσε ο Μπάρτι.

«Είναι μόνο μερικά από αυτά τα ματς που δεν κατάφερα να σηκωθώ και να χτυπήσω το πρώτο σερβίς.

“Όταν ρίχνεις μια ματιά στο δεύτερο σερβίς στους καλούς παίκτες, θα πληγωθείς. Είναι τόσο απλό. Δεν ανησυχεί”.

Το Ash Party συνετρίβη. (Φωτογραφία από την Elsa/Getty Images)Πηγή: Getty Images

Δυστυχώς, έχει αποδειχθεί ότι είναι πρόβλημα απέναντι στον Ρότζερς.

“Δεν πρέπει να χάνεις όταν είσαι 5-2 μπροστά, αυτό ήταν πρόβλημα”, δήλωσε ο Mark Donaldson του ESPN.

“Αλλά ας το θέσουμε αυτό στο πλαίσιο. Τέσσερις φορές σε αυτό το τουρνουά, ο Ash Party υπηρετούσε στον αγώνα και ήταν σπασμένος.

READ  Η Μπαρτσελόνα θα παίξει με τη Νάπολι στην πρώτη της εμφάνιση στο Γιουρόπα Λιγκ μετά από 17 χρόνια

“Υπάρχουν πράγματα που πρέπει να δουλέψεις για να προχωρήσεις μπροστά. Σίγουρα το σερβίς. Το δεύτερο σετ ήταν εξαιρετικό αλλά στο τρίτο σετ, πέντε διπλά λάθη στα δύο πρώτα παιχνίδια σερβιρίσματος, που απλά δεν θα τα καταφέρουν”.

Υπήρξαν άμεσα προβλήματα για τον Μπάρτι, ο οποίος έχασε το εναρκτήριο σετ με 6-2.

Ο Αυστραλός έκανε 17 μη αναγκαστικά λάθη στα τρία και πέντε διπλά σφάλματα του Αμερικανού σε ένα αχαρακτήριστα βρώμικο πρώτο σετ.

Ανέβηκε αν και στο δεύτερο σετ για να κερδίσει το δεύτερο σετ με 6-1 με μόνο τα επτά ανεπιτήδευτα λάθη να ακολουθούν με δύο μπρέικ καθώς η ορμή μετατοπίστηκε.

Όλα ήταν για την Μπάρτι σε εκείνο το σημείο μέχρι που ήρθε να εξυπηρετήσει τον αγώνα και προχώρησε με 5-2 στο τρίτο σετ.

Ο Ρότζερς ξεπέρασε τα διαλείμματα δύο φορές για να προηγηθεί με 6-5 στο τρίτο με τον Μπάρτι να αναγκαστεί για άλλη μια φορά να προσπαθήσει να νικήσει τυχόν ψυχικούς δαίμονες.

Ο Μπάρτι στη συνέχεια δούλεψε για να αναγκάσει το τάι μπρέικ και έβαλε ένα συναρπαστικό φινίρισμα, αλλά έχασε 7-5 σε συντριβή.

Η εκπληκτική άνοδος συνεχίζεται για 18 χρόνια

Επί του παρόντος, η επόμενη γενιά αστέρων του τένις συνεχίζει να διαφημίζεται.

Αφού τα εφηβικά όνειρα του Κάρλος Αλκαράζ και της Λίλα Φερνάντες έγιναν πραγματικότητα το Σάββατο, ήταν η 18χρονη Έμα Ραντοκάνο που ανέλαβε αυτή τη φορά τον κόσμο του τένις.

Έκανε ακριβώς αυτό με μια νίκη 6-0, 6-1 επί του παγκόσμιου νούμερου 41 Sarah Sorribes-Turmo για να φτάσει στον τέταρτο γύρο του US Open και το έκανε σε μόλις 70 λεπτά.

«Πέρασαν δύο εβδομάδες στη Νέα Υόρκη τώρα και τρεις εβδομάδες», είπε στο Amazon Prime.

«Ποτέ δεν πίστευα ότι θα ήμουν εδώ, αλλά είμαι τόσο ενθουσιασμένος.

Ο Πόπερν υφίσταται τραγική απώλεια πέντε σετ | 02:18

“Έπαιξα πολύ καλά και ξέρω ότι η Σάρα είναι ένας πολύ σκληρός αντίπαλος. Δεν κάνει λάθη, οπότε πρέπει να είσαι στο παιχνίδι σου σε κάθε σημείο.

“Έπρεπε να δουλέψω σκληρά και υπήρξαν πολύ μεγάλοι αγώνες που θα μπορούσαν να έχουν πάει με κάθε τρόπο, οπότε είμαι πραγματικά χαρούμενος που κατάφερα να το κρατήσω και να μείνω σε αυτό και να κερδίσω στο τέλος”.

Ο Ραντουκάνου αντιμετωπίζει τώρα αγώνα των 16 γύρων με τον Ρότζερς.

READ  Η Jessica Sergis είναι μέρος της διεθνούς τριάδας που υπέγραψε η West Tigers για την επερχόμενη σεζόν

Ο εκπληκτικός αγώνας AUSSIE TOMLJANOVIC τελείωσε

Ο Μπάρτι είναι ο μόνος Αυστραλός που εξακολουθεί να έχει την ευκαιρία να λάβει δόξα αφού η καλύτερη καριέρα της καριέρας της Άγκλα Τομλιάνοβιτς ολοκληρώθηκε την Κυριακή.

Ο Τομλιάνοβιτς έχασε με 6-3 6-2 από την τέταρτη κατάταξη Καρολίνα Πλίσκοβα και ο Τσέχος σταρ σημείωσε 20 άσους.

Χρειάστηκαν μόλις 71 λεπτά για να προκριθεί η Πλίσκοβα, η οποία είχε σφετεριστεί τον Μπάρτι ως ηγέτη της WTA.

Η πρώην παγκόσμια νούμερο ένα Πλίσκοβα έφτασε τώρα στον τέταρτο γύρο στο Flushing Meadows για πέμπτη φορά στην καριέρα της.

Η ερώτηση του Τζόκοβιτς συνεχίζεται για την ιστορία

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς προχώρησε σε τέσσερα παιχνίδια από την ολοκλήρωση του πρώτου τουρνουά ατομικών Grand Slam ανδρών σε ένα ημερολογιακό έτος σε 52 χρόνια το Σάββατο, κερδίζοντας τη νίκη επί του Ιάπωνα Κέι Νισικόρι στο US Open.

Ο κορυφαίος Τζόκοβιτς βελτιώθηκε σε 18-2 συνολικά εναντίον του Νισικόρι, διεκδικώντας την 17η συνεχόμενη νίκη του στο διαγωνισμό με 6-7 (4/7), 6-3, 6-3, 6-2 στο Arthur Ashe Court.

«Wasμουν πολύ χαρούμενος με την εστίαση», είπε ο Τζόκοβιτς.

«Maybeσως σε κάποια σημεία να μην ήμουν ο καλύτερός μου, αλλά ήμουν αποφασισμένος και συγκεντρωμένος και αυτό έκανε τη διαφορά».

Ο 34χρονος Σέρβος σταρ πήρε την πρόκριση για τον αγώνα του τέταρτου γύρου της Δευτέρας με τον αμερικανικό μπαλαντέρ 99ο Jenson Proxby ή τον 21ο σπόρο της Ρωσίας Aslan Karatsev.

Με τον τέταρτο τίτλο του στο US Open, ο Τζόκοβιτς ολοκλήρωσε την πρώτη του κατάκτηση τίτλου σινγκλ ανδρών την ίδια χρονιά από τον Ροντ Λέιβερ το 1969.

Ο Τζόκοβιτς κυνηγά επίσης την ιστορία αναζητώντας τον 21ο τίτλο του στα Grand Slam, κάτι που θα σπάσει το αδιέξοδο στο ρεκόρ ανδρών που μοιράζεται με τον Ράφαελ Ναδάλ και τον Ρότζερ Φέντερερ, και οι δύο απουσιάζουν λόγω τραυματισμών.

Ο Τζόκοβιτς, ο οποίος κατέκτησε και τους τέσσερις τίτλους ταυτόχρονα μετά το Γαλλικό Όπεν 2016, νίκησε επίσης τον Νισικόρι στους προημιτελικούς των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο. Ο Νισικόρι Τζόκοβιτς δεν έχει ηττηθεί εδώ και επτά χρόνια.

Ο Νισικόρι έσπασε το τρίτο παιχνίδι με λανθασμένο λάκτισμα του Τζόκοβιτς, αλλά ο Σέρβος επέστρεψε στο σκορ 4-4 όταν ο Νισικόρι χτύπησε μπροστά. Στο τάι μπρέικ, ο Νισικόρι κέρδισε τους τρεις τελευταίους πόντους, πιο πρόσφατα με νικητή σερβίς.

Το Brilliant Party περνάει από το Towson | 01:49

READ  Το Brooke grad αποτελεί μέρος μιας προσπάθειας για να βοηθήσει τους Ουκρανούς πρόσφυγες | Ειδήσεις, αθλήματα, δουλειές

«Δεν νομίζω ότι ξεκίνησα πολύ καλά», είπε ο Τζόκοβιτς.

“Wasμουν τόσο παθητικός. Αυτός υπαγόρευσε το παιχνίδι. Ακόμα προσπαθούσα να βρω τον ρυθμό. Του πήρε λίγο χρόνο για να προσαρμοστεί στο παιχνίδι του.”

Ο Τζόκοβιτς, ο οποίος έκανε 20 αναγκαστικά λάθη στο εναρκτήριο σετ, έσπασε το προβάδισμα με 2-1 στο δεύτερο σετ, αφού κέρδισε με ένα backhand σε όλο το γήπεδο.

Έπειτα έσωσε πέντε μπρέικ πόντ πριν κρατήσει το τέταρτο παιχνίδι και δύο ακόμη πόντους στο έκτο παιχνίδι πριν σπάσει στο ένατο σετ του σετ, όταν ο Νισικόρι έστειλε σέντρα μπάκχεντ.

Στο τρίτο σετ, ο Τζόκοβιτς χτύπησε με τάι μπρέικντ για να προηγηθεί με 3-1, έστειλε ένα μακρύ φόρεντ για να δώσει ένα διάλειμμα στον Νισικόρι στο έβδομο ίνινγκ, στη συνέχεια έσπασε τη μπάλα με ένα φόρεντ του Νισικόρι και κράτησε το σετ.

Στο τέταρτο παιχνίδι, ο Νισικόρι χτύπησε πολύ μπροστά για να δώσει ένα ρεπό στον Τζόκοβιτς για να προηγηθεί με 3-2 και ο νούμερο ένα του κόσμου δεν έχασε άλλο ματς.

«Είναι τεράστια πίστωση στον Κάι, ο οποίος έπαιξε σε πολύ υψηλό επίπεδο», είπε ο Τζόκοβιτς.

“Με εξέπληξε με το επίπεδο του. Fastταν γρήγορος. Toughταν σκληρός. Μεγάλος αγώνας από αυτόν.”

Με παίρνεις **; Ο Τσιτσιπάς στο στόχαστρο | 01:37

2019 Ο ήρωας επιστρέφει στην αρένα

Η 17η κατάταξη της Ελλάδας, Μαρία Σκάρι, ημιτελίστρια του Γαλλικού Όπεν, έδιωξε τη διπλή πρωταθλήτρια του Γουίμπλεντον Πέτρα Κβίτοβα με 6-4 6-3 για να κλείσει έναν αγώνα τέταρτου γύρου με τη νικήτρια του US Open 2019 Μπιάνκα Αντρέεσκου.

Η Τσέχικη 10η κατάταξη Κβίτοβα αστόχησε δύο φορές στον τελευταίο βαθμό για να κερδίσει τον Σάκκαρι μετά από 81 λεπτά.

Ο Καναδός έκτης σποράς Αντρέεσκου βελτιώθηκε σε 10-0 στο US Open, μπροστά από τον 104ο βέλγο ηττημένο Γκρέτε Μίνεν με 6-1, 6-2.

«Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την απόδοσή μου», είπε ο Αντρέεσκου.

«Για μένα να παίζω έτσι σε αυτή τη σκηνή, είναι τιμή για μένα».

Η Ολυμπιονίκης του Τόκιο, Μπελίντα Μπέντσιτς, ημιτελίστρια στο US Open 2019, νίκησε την 23η κατάταξη Τζέσικα Πεγκούλα με 6-2, 6-4.

Ο Ελβετός, ο 11ος σπόρος, αντιμετωπίζει την έβδομη κατάταξη Iga Swiatek στο περσινό French Open, ο οποίος κέρδισε την Εσθονία Anett Kuntveit με 6-3, 4-6, 6-3.

«Wasμουν πολύ χαρούμενος με τον τρόπο που έπαιξα», είπε ο Μπέντσιτς. «Aταν ένα υπέροχο παιχνίδι τένις».