Champions League: Η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε την Ατλέτικο. Η Λίβερπουλ έχει τον έλεγχο της Μπενφίκα | ποδοσφαιρικά νέα

Champions League: Η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε την Ατλέτικο.  Η Λίβερπουλ έχει τον έλεγχο της Μπενφίκα |  ποδοσφαιρικά νέα

Η Μάντσεστερ Σίτι βρίσκεται ελάχιστα μπροστά από τον πρώτο αγώνα των προημιτελικών του Champions League μετά το γκολ του Κέβιν Ντε Μπρόινε στο 70ο λεπτό που σημείωσε τη νίκη της με 1-0 επί της Ατλέτικο Μαδρίτης στο Etihad Stadium την Τρίτη.

Αυτό ήταν το αποτέλεσμα της Σίτι που έπρεπε να νικήσει μια ομάδα της Ατλέτικο που ταξίδεψε ξεκάθαρα στην Αγγλία με στόχο να στερήσει από τον Πεπ Γκουαρδιόλα τις ευκαιρίες της ομάδας του και να μην πετύχει ούτε ένα σουτ προς το τέρμα.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε απογοήτευσε τη Σίτι σε όλο το πρώτο ημίχρονο με την ψεύτικη άμυνά του και την εξάρτησή του από περιστασιακά κόντρα-λάκτισμα για να απειλήσει μόνο τους γηπεδούχους.

Η Σίτι έριξε τη μπάλα με τη συνηθισμένη της εμπειρία και δυσκόλεψε την Ατλέτικο να ξεφύγει από το βαθύ αμυντικό της σχήμα, χωρίς να υπερδεσμευτεί.

Όμως οι πρωταθλητές της Πρέμιερ Λιγκ δεν μπόρεσαν να μετατρέψουν την πλήρη κυριαρχία τους στην κατοχή σε καθαρές ευκαιρίες καθώς ο Aymeric Laporte είχε μία από τις καλύτερες ευκαιρίες μετά την ανάπαυλα, αλλά η κεφαλιά του αμυντικού από κόρνερ πέρασε άουτ.

Τα σπάνια διαλείμματα της Ατλέτικο υπενθύμισαν στη Σίτι ότι πρέπει να διατηρήσουν κάποια πειθαρχία, αν και όταν οι Ισπανοί σχεδίασαν το πρώτο παιχνίδι, ο Μάρκος Γιορέντε απέτυχε να δοκιμάσει τον Έντερσον.

Η Σίτι διατήρησε τη φόρμα της και κίνησε καλά τη μπάλα, αλλά χρειάστηκε η εισαγωγή του αναπληρωματικού Φιλ Φόντεν για να βρουν οι γηπεδούχοι το στοιχείο που έλειπε.

Ο Φόντεν, ο οποίος συνεργάστηκε με τον Τζακ Γκρίαλις και τον Γκάμπριελ Ζεσούς, τράβηξε προς το μέρος του τρεις αμυντικούς προτού ο Ισπανός σκοτώσει με μια τέλεια σταθμισμένη πάσα στον Ντε Μπρούινε, ο οποίος πέρασε τον Γιαν Όμπλακ με πλάγιο λάκτισμα.

READ  «Η καλύτερη ικανότητα είναι η διαθεσιμότητα και αν χρειάζεστε κάποιον, ανεξάρτητα από το τι είναι, εγώ είμαι ο τύπος για εσάς».

Μετά από αυτό, ο Ντε Μπρόινε είχε χώρο για άλλη μια προσπάθεια στο τέρμα, η οποία μπλόκαρε με το τεντωμένο πόδι του αμυντικού Στέφαν Σάβιτς.

Ο επαναληπτικός αγώνας θα διεξαχθεί στο στάδιο Wanda Metropolitano της Μαδρίτης την ερχόμενη Τετάρτη, αλλά πριν από αυτό, η Σίτι θα δώσει έναν καθοριστικό αγώνα εντός έδρας με τη Λίβερπουλ για τον τίτλο της Premier League την Κυριακή.

Ο Σάντιο Μανέ, παίκτης της Λίβερπουλ, πετυχαίνει το δεύτερο γκολ του. Φωτογραφία: Action Images μέσω Reuters/Matthew Childs

Η Λίβερπουλ κυριάρχησε δυνατά στην ισοπαλία της με την Μπενφίκα, καθώς τα γκολ των Ιμπραήμ Κονάτε, Σάντιο Μανέ και Λουίς Ντίαζ πέτυχαν τη νίκη με 3-1 στη Λισαβόνα στον πρώτο αγώνα των προημιτελικών.

Ο Konat άνοιξε το σκορ με κεφαλιά από κοντά από κόρνερ και ο Mane συνέχισε το προβάδισμα της Liverpool από το 30λεπτο πάσα του Diaz στο πρώτο ημίχρονο από τη μία πλευρά, καθώς οι Mohamed Salah, Diaz και Naby Keita έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για γκολ.

Ωστόσο, πέντε λεπτά μετά το πρώτο ημίχρονο, ο 22χρονος Γάλλος αμυντικός Konate έχασε εντελώς τη σέντρα και επέτρεψε στον επιθετικό Darwin Nunez να σκοράρει και έβαλε την Μπενφίκα, η οποία έλαμπε από ένα sold-out Estadio da Luz. αγώνας.

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν αυτοπεποίθηση και ανέλαβαν για λίγο την ευθύνη, αλλά ο πρώην εξτρέμ της Πόρτο Ντίαζ, ο οποίος ήταν αήττητος απέναντι στη βασική αντίπαλο Μπενφίκα, σκόραρε στην αντεπίθεση μετά από πάσα του Κεϊτά.

Ο Ντιόγκο Τζότα είχε ακόμα την ευκαιρία να συνεχίσει την περαιτέρω πρόοδο της Λίβερπουλ στην παράταση, αλλά ο τερματοφύλακας της Μπενφίκα Οδυσσίας Φλασιδέμος τους εμπόδισε να σκοράρουν τέταρτο με το αριστερό του πόδι σε έναν αγώνα ένας εναντίον ενός.

Ο 27χρονος Έλληνας ήταν υπεύθυνος για τουλάχιστον πέντε σημαντικές αποκρούσεις που στέρησαν στη Λίβερπουλ μια ακόμη μεγαλύτερη νίκη.