Division V State Track: Λίστα προκριματικών περιοχής Rochester

Ο Jamaree Gibson του East High βρισκόταν σε καλή φόρμα στον υπαίθριο αγώνα προκριματικών στίβου στο κρατικό πρωτάθλημα γυμνασίου Division V.

Ο Γκίμπσον ήταν σε θέση να κερδίσει το πρώτο του ταξίδι σε οποιαδήποτε κυβερνητική συνεδρίαση οποιουδήποτε είδους.

Όταν όμως ήρθε η στιγμή που ο Γκίμπσον ξεκαθάρισε ότι θα οδηγούσε στα 110 μέτρα με εμπόδια, τα κατάφερε.

Ενώ υπήρχαν τρεις τρόποι για τους αθλητές να προκριθούν στις πολιτείες, η πρώτη θέση κατά τη διάρκεια των προκριματικών της πολιτείας στο Eastridge δεν άφησε καμία αμφιβολία. Κέρδισε τον πιο σημαντικό αγώνα με εμπόδια της σεζόν του, όταν κέρδισε τον εξαιρετικό Webster Thomas Jackson Glosky στη γραμμή τερματισμού κατά 2/100 χιλιοστά του δευτερολέπτου.

«Θυμάμαι ότι υπήρχε ένας τύπος από το Webster Thomas, και ήταν πραγματικά πολύ καλός», είπε ο Gibson. «Ήταν ένας πολύ κλειστός αγώνας.

Έπρεπε να γυρίσω 10 μέτρα πίσω, με έκανε ένα πλήρες εμπόδιο (κατά τη διάρκεια του αγώνα).

Δρομείς της Κατηγορίας 2 και της Κατηγορίας 1, όπως ο Γκίμπσον, προσπαθούν να προκριθούν στην πολιτεία το απόγευμα της 10ης Ιουνίου, μαζί με τους σπρίντερ. Άλτες, σφαιριστές, πενταθλητές και σπρίντερ 3.000 μέτρων και 3.200 μέτρων αγωνίζονται επίσης εκείνη την ημέρα στον Κικέρωνα, βόρεια των Συρακουσών.

«Ήμουν πραγματικά χαρούμενος», είπε ο Gibson για την αντίδρασή του μετά την κούρσα του 110ου Division One με εμπόδια κατά τη διάρκεια του Division 5 Champions.

«Δεν πίστευα ότι θα έφτανα τόσο μακριά».

Ο Gibson ηγήθηκε του βαθμολογικού πίνακα της Division Five σε 110 εμπόδια για το μεγαλύτερο μέρος της άνοιξης με ένα σπριντ 14,94 δευτερολέπτων. Αξιοσημείωτος ποδοσφαιριστής του East High, πέρασε τα όρια στα πλέι οφ της V κατηγορίας σε 15,28 δευτερόλεπτα.