Motherwell 1-4 Hamilton Academy – BBC Sport

Ο Μπρους Άντερσον ήταν στο στόχο της σίγουρης νίκης του Άκη

Το εμπνευσμένο πρώτο ημίχρονο κέρδισε την Ακαδημία Hamilton άλλη νίκη στο ντέρμπι του Λανάρκαϊρ πάνω από το 10-άτομο Motherwell για να πατήσει πόδι στη Σκωτία Premier League.

Τα τραγικά 45 λεπτά είδαν τους οικοδεσπότες να καθυστερούν τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Bruce Anderson, ο Ross Kalashan, ο Marius Ojkampo και ο David Moyo έφτασαν στο στόχο, με τον Stephen O’Donnell να απομακρύνεται.

Αυτή είναι η έκτη νίκη του Χάμιλτον στο πρωτάθλημα αυτή τη σεζόν, και η τρίτη του εναντίον του Motherwell, κάτω από το επίπεδο που παραμένει στην ένατη θέση.

Ο Χάμιλτον ήταν καλύτερος από αυτόν τον τελευταίο καιρό, κερδίζοντας τρεις από τους τέσσερις τελευταίους αγώνες και δεν θα μπορούσε να είχε ξεκινήσει καλύτερα γι ‘αυτόν κατά τη διάρκεια των 31 λεπτών του εφιάλτη του Motherwell.

Ο στόχος του Ryan Fulton στο Χάμιλτον σπάνια άγγιξε τη μπάλα, ανεξάρτητα από τον αναγκάζοντάς του να σώσει καθώς ο εμπρός έκανε τους τρεις πόντους επιβεβαιωμένους μέσω κλινικής παρουσίασης.

Η South Lanarkshire έψαχνε να κάνει την ισοπαλία με 1-1 με τους ηγέτες του πρωταθλήματος Ρέιντζερς την περασμένη εβδομάδα και να δουλέψει νωρίς ενάντια στον Στίλμαν

Ο Ogkmpoe συνδέθηκε καλά με τον Callachan, έναν μέσο που βρήκε τον Άντερσον ελεύθερο στην περιοχή πέναλτι για να σκοράρει το πρώτο του γκολ, Accies.

Στη συνέχεια κέρδισαν ένα πέναλτι όταν ο O’Donnell αποβλήθηκε για τελικό φάουλ στον Callachan. Ο μέσος σκόραρε, και όταν του ζητήθηκε να ξαναπαίξει το πέναλτι, βρήκε ξανά το δίχτυ.

Το πρώτο γκολ από τον Νοέμβριο για την Ujkembwe σημείωσε ένα εντυπωσιακό γκολ στο πρώτο ημίχρονο για τον προπονητή Brian Rice, καθώς ο Έλληνας επιθετικός κινήθηκε στη μέση για να σκοράρει το τρίτο Ackes με ένα ισχυρό χαμηλό σουτ.

Οι φιλοξενούμενοι ανάγκασαν το παιχνίδι σε όλο το δεύτερο ημίχρονο με ένα μείγμα κατοχής και αντεπιθέσεων.

READ  Ο Hwang In-beom εντάσσεται στον Ερυθρό Αστέρα Βελιγραδίου

Ο Mark O’Hara υποχώρησε με ένα γκολ στη Motherwell από το πέναλτι, αλλά η τελική αναβίωση υπό τον Graham Alexander σταμάτησε σκληρά στα ίχνη της πριν ο Moyo πρόσθεσε προσβολή στον τραυματισμό.

Ο προπονητής της Motherwell ήταν απογοητευμένος και αποβλήθηκε πριν από το σφυρίχτρα σε μια κακή μέρα για την ομάδα του όλη την ώρα.

Man of the Match – Ross Kalashan

Ο Ross Kalashan (αριστερά) πρωταγωνίστησε στον επισκέπτη με πρωταγωνιστικό ρόλο
Ο Ross Kalashan (αριστερά) σκόραρε από το πέναλτι, δημιουργώντας μια υπέροχη παράσταση για τους επισκέπτες

τι μάθαμε;

Ο Χάμιλτον φαίνεται να έχει αριθμό Motherwell σε αυτόν τον αγώνα. Αυτή είναι τώρα τέσσερις νίκες από τις πέντε τελευταίες αναμετρήσεις με τους εγχώριους αντιπάλους τους, το 39% των πόντων της South Lanarkshire φέτος έρχονται ενάντια στο Fair Park.

Ο Άκης είχε ως στόχο να συνεχίσει την εντυπωσιακή ισοπαλία του με 1-1 στην Rangers. Όχι μόνο κατάφεραν σε αυτό, αλλά το βελτίωσαν, κερδίζοντας τους περισσότερους πόντους στο πρώτο τους από τα τέσσερα συνεχόμενα παιχνίδια.

Είναι το πιο απογοητευτικό αποτέλεσμα της εποχής του Alexander Motherwell. Οι παίκτες του ξεκίνησαν αργά και το παιχνίδι τους ακολουθούσε 31 λεπτά αργότερα, αφού δέχτηκε τρία γκολ και μια κόκκινη κάρτα.

Τι είπαν?

Διευθυντής της Motherwell Graham Alexander: “Έπρεπε να υπερασπιστούμε καλύτερα το πρώτο γκολ. Ήταν ένα χαλαρό γκολ για να παραδεχτούμε. Στη συνέχεια, το πέναλτι είναι ένα διπλό whammy.” [with a red card for Stephen O’Donnell].

«Ζήτησα από τα αγόρια να μου δείξουν τον χαρακτήρα που πρέπει να προχωρήσουμε. Έπρεπε να δείξουμε μια απάντηση και νομίζω ότι το κάναμε. Πρέπει να μάθουμε τα σκληρά μαθήματα από το πρώτο ημίχρονο. Συμμετέχω σε αυτό».

Ακαδημαϊκός διευθυντής του Χάμιλτον Μπράιαν Ράις: «Εγκαταστήσαμε το περίπτερο μας νωρίς. Σήμερα είδα μια ομάδα απελπισμένη να μείνει σε αυτό το πρωτάθλημα.

“Τα αγόρια ήταν υπέροχα. Δεν έχουμε τους οικονομικούς πόρους που έχουν οι άλλες ομάδες. Έχουμε αγόρια που έχουν καρδιά και ψυχή. Θα κάνουν το καλύτερο δυνατό για να βεβαιωθούν ότι είμαστε στην Πρέμιερ Λιγκ την επόμενη σεζόν.”

READ  Σφάλματα προσάραξης του Λιμενικού Σώματος στο σκάφος του Chesapeake Bay

Τι τότε?

Η Motherwell θα προσπαθήσει να το αφήσει πίσω του στο σπίτι του St. Johnston το επόμενο Σάββατο (15:00), καθώς ο Χάμιλτον ταξιδεύει στο Paisley την Τετάρτη το απόγευμα για να πάρει τον St. Mirren (18:00).