NPL: Η Νότια Μελβούρνη κέρδισε την Avondale στο ντέρμπι υπερπαραγωγής

Το μεγάλο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής βάφτηκε με τα χρώματα της Νότιας Μελβούρνης, καθώς η «ελληνική» ομάδα εκμεταλλεύτηκε τα ανταγωνιστικά της πλεονεκτήματα, με τρομερή άμυνα και απίστευτη επιθετική αποτελεσματικότητα, επικρατώντας με 3-0 την Avondale.

Τεράστιο επίτευγμα για την ομάδα του Εστεμπάν Κουίντας, ειδικά αν συνυπολογίσει κανείς την τρομερή ποιότητα που έχουν δείξει οι «Ιταλοί» μέχρι στιγμής στη σεζόν.

Ο επιθετικός της Νότιας Μελβούρνης, Άγιακ Ριάκ, βρισκόταν σε φανταστική φόρμα, προκαλώντας σοβαρά προβλήματα στην πίσω γραμμή της Άβονταλ. Ο ταλαντούχος επιθετικός πέτυχε το πέναλτι, το οποίο ο Μαξ Μίκκολα μετέτρεψε στο πρώτο γκολ της ομάδας του στο 31ο λεπτό.

Ο Έιντεν Πράις σημείωσε αυτογκόλ στο 51′ φέρνοντας το σκορ στο 2-0, ενώ ο Ριάκ έκανε το 3-0 στο 74′ σκοράροντας και πανηγυρίζοντας με τους οπαδούς της Νότιας Μελβούρνης.

Η Νότια Μελβούρνη έστειλε ένα μήνυμα στους αντιπάλους της με τη σταθερή της νίκη, προειδοποιώντας ότι όποιος θέλει να τερματίσει στην κορυφή θα πρέπει να εργαστεί σκληρά γι’ αυτό.

Heidelberg – Green Jolly

Η Χαϊδελβέργη Γιουνάιτεντ είναι εδώ, έτοιμη να ανατρέψει την αρνητική εικόνα που έχει χτίσει στα πρώτα της 11 παιχνίδια της σεζόν. Η ομάδα του Giorgos Katsakis Green Gully μας καλωσόρισε στη βροχερή και κρύα Δύση της Χαϊδελβέργης το απόγευμα της Παρασκευής (05/05).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με ξεκάθαρη επιθυμία να παίξουν ποδόσφαιρο σε επιθετικό, πολυεπίπεδο στυλ. Μπροστά τους ήταν η Green Gully, μια από τις πιο παραγωγικές ομάδες του πρωταθλήματος, έχοντας σκοράρει 31 γκολ.

Το ημίχρονο έληξε χωρίς τέρματα, με τους «κιτρινόμαυρους» να έχουν καλή απόδοση. Η έλλειψη καθαρής σκέψης και ορθών αποφάσεων στην επιθετική γραμμή της Γιουνάιτεντ ήταν οι λόγοι που δεν σημειώθηκαν γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Η δυνατή βροχή που έπεσε στην ανάπαυλα επηρέασε τον αγωνιστικό χώρο, προσθέτοντας μια έντονη ομορφιά στο ματς. Οι 22 παίκτες κυνηγούσαν εναγωνίως την μπάλα, αναζητώντας απεγνωσμένα ένα γκολ. Αυτό το γκολ ήρθε τελικά στο εξήντα πρώτο λεπτό για τη Χαϊδελβέργη, χάρη σε ένα επιτυχημένο πέναλτι του Ken Sheppard.

Έκτοτε, η πίεση είναι έντονη για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έχασαν τον έλεγχο του αγώνα και θα έπρεπε να αισθάνονται τυχεροί που δεν δέχτηκαν την ισοφάριση, καθώς οι πράσινοι έχασαν μερικές πολύ καλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν το παιχνίδι.

READ  Hoffenheim εναντίον Bayer Leverkusen προβλέψεις, προεπισκόπηση, νέα της ομάδας και πολλά άλλα

Το τελικό σκορ 1-0 ήταν μια πολύ σημαντική νίκη για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που θα μπορούσε να τη βοηθήσει να κοιτάξει το εγγύς μέλλον με περισσότερη αισιοδοξία.

Οι Gunners επιστρέφουν στις νίκες απέναντι στο North Geelong. Φωτογραφία: Con Deves

Oakley Cannons εναντίον North Geelong

Οι περσινοί πρωταθλητές, The Convicts, κέρδισαν απόλυτα τον North Geelong. Η ομάδα του Chris Taylor άφησε πίσω της το αρνητικό αποτέλεσμα κόντρα στην Avondale, παίζοντας εκπληκτικό ποδόσφαιρο και πετυχαίνοντας όχι ένα ή δύο, αλλά πέντε γκολ κόντρα στον δύστυχο North Geelong, που δεν μπόρεσε να αντισταθεί στον ξέφρενο ρυθμό της «ελληνικής» ομάδας.

Άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό με ένα απίθανο μακρινό χτύπημα του αρχηγού Τζο Γκεστ, ενώ ο Στέφαν Βαλεντίνι διπλασίασε το σκορ του δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο, στέλνοντας τους φίλους των «Κανονών» πίσω στην ομάδα. Καντίνα γηπέδου ανεβασμένη διάθεση και χαμόγελα στα χείλη.

Στο 67′ ο Γουέιντ Ντέκερ έκανε το 3-0, δίνοντας πανηγυρικό τόνο στην ψυχρή βραδιά. Στο 76′ ο Αλεξάντερ Φίχτνερ πέτυχε το πιο εντυπωσιακό γκολ της αναμέτρησης με εύστοχο σουτ από την άκρη της περιοχής, βάζοντας τελικά το κερασάκι στην τούρτα με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 93ο λεπτό της αναμέτρησης.

Port Melbourne vs Hume City

Το Σάββατο (05/06) το παιχνίδι ήταν ικανοποιητικό στο Port Melbourne. Οι γηπεδούχοι καλωσόρισαν τη Χιούμ Σίτι σε μια ακόμη «ελληνοτουρκική» μάχη για το πρωτάθλημα NPL.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από νωρίς τη διάθεσή τους, ανοίγοντας το σκορ με την από κοντά κεφαλιά του Κρις Ντάγκαν μόλις στο πέμπτο λεπτό του αγώνα. Ο Ντόγκαν πέτυχε το δεύτερο γκολ στο 55′ δίνοντας στους «κυανέρυθρους» ξεκάθαρο προβάδισμα στη νίκη.

Ο τελικός σφραγίστηκε με 3-0 με ένα απίστευτο μακρινό σουτ στο 85ο λεπτό του Ντάνιελ Έντουαρντς, ένα όμορφο γκολ που ανάγκασε τους φίλους των δύο ομάδων στο γήπεδο να πηδήξουν από τις θέσεις τους.

Bentley Greens vs Altoona Magic

Ένα βήμα μπροστά, δύο βήματα πίσω είναι αυτό που συνεχίζουν να κάνουν οι Bentleigh Greens αυτή τη σεζόν. Ο Πανσίπριος καλωσόρισε τους Altona Magic σε αυτό που πριν την έναρξή του φαινόταν η τέλεια ευκαιρία για τους γηπεδούχους να συνεχίσουν τη θετική αγωνιστική εικόνα που έδειξαν τις τελευταίες εβδομάδες. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι είχαν διαφορετική άποψη για το ματς.

READ  Πέθανε σε ηλικία 78 ετών ο Τζον Οικονόμος, μέλος του Hall of Fame της Αυστραλιανής Football League

Αν και οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ στο 22ο λεπτό με συνήθη ύποπτο, τον Χρήστο Θεοδωρακόπουλο, είδαν και τους τρεις βαθμούς να χάνονται στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν το σκορ στο 61′ με μακρινό χτύπημα του Τόμι Σέμι, ενώ ο Σιάν Κόπα έκλεισε τον αιφνιδιασμό δύο λεπτά αργότερα με ένα εξίσου εντυπωσιακό γκολ. Άλλη μια κακή βραδιά φέτος, μέχρι στιγμής το αρνητικό κομμάτι των «Κυπρίων».

npl2

Ήταν ένα πολύ επιτυχημένο Σαββατοκύριακο για τις ελληνικές ομάδες NPL2. Η Μπράνσγουικ Σίτι πέτυχε μια εντυπωσιακή εκτός έδρας νίκη με 0-1 στο Πάσκο Βέιλ, ενώ η Κίνγκστον Σίτι, δεύτερη στη βαθμολογία, ήταν εξίσου εντυπωσιακή, επικρατώντας της Μάνινγκχαμ Γιουνάιτεντ με 1-2. Η Northcote City είχε επίσης ένα σπουδαίο ματς με τη Western United Youth. Ο «ελληνικός» σύλλογος κέρδισε μια πραγματικά σημαντική νίκη με σκορ 0-1.

npl3

Ο Πυθαγόρας σημείωσε τεράστια νίκη για το τουρνουά NPL3 το μεσημέρι του Σαββάτου. Ο Μποξ Χιλ δεν δυσκολεύτηκε να υπερνικήσει με 3-1 μια ισχυρή ομάδα Doveton.

κρατικά σωματεία

Ο Yarraffell σημείωσε μια εντυπωσιακή νίκη με 2 – 0 επί της Whittlesey United στο North West Group της State League. Με αυτή τη νίκη οι γηπεδούχοι έμειναν μακριά από την κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Άρης φάνηκε λιγότερο αποτελεσματικός στον αγώνα του νοτιοανατολικού ομίλου με τη Μελβούρνη Σέρβια, όπου οι Κίτρινοι έχασαν εντός έδρας με 0-2. Η Μάλβερν σημείωσε εντυπωσιακή εκτός έδρας νίκη επί της Old Scotch με 1 – 3, διατηρώντας τη θέση της στον όμιλο. συμφωνία.

Αποτελέσματα NPL

Oakleigh Cannons – North Geelong Warriors 5-0 (15 J. Guest, 45 + 1′ S. Valentini, 67′ W. Dekker, 76′ A. Fiechtner, 90 + 3 A. Fiechtner)

Heidelberg United – Green Gully 1-0 (61′ K. Sheppard [P])

Bentley Greens – Altoona Magic 1-2 (22°C Θεοδωρακόπουλος – 61°T. Σύμη, 63°C, Κούβα)

READ  Η Νόριτς Σίτι ενώνει τους Σαουθάμπτον και Μπράιτον επιδιώκοντας δύο από τα 27 γκολ στην Ευρώπη

Port Melbourne – Hume City 3-0 (5 C. Duggan, 55 C. Duggan, 85 D. Edwards)

Dandenong Thunder – Melbourne Knights 0-1 (53 g. Nepomuceno)

St Albans Saints – Moreland City 3 – 0 (15 J. Colina, 71′ M. Grgic, 74 I. Razumic)

South Melbourne – Avondale 3-0 (31′ M. Mikkola [P], ένα. Μπράις [OG]74, A. Ryak)

Μια πολύ σημαντική νίκη σημείωσε η Χαϊδελβέργη Γιουνάιτεντ στο βροχερό Ολυμπιακό Πάρκο. Φωτογραφία: J. Deliyanis