NPL: Η Heidelberg United είναι εδώ

Χαϊδελβέργη Γιουνάιτεντ – Χιουμ Σίτι

Η Χαϊδελβέργη Γιουνάιτεντ κέρδισε μια τεράστια νίκη εντός έδρας κόντρα στη Χιούμ Σίτι το βράδυ της Παρασκευής. Οι Warriors του κόουτς Κατσάκη έδειξαν μεγάλη αυτοθυσία, έβαλαν την ψυχή τους στο γήπεδο, αντιστάθηκαν στις επιθετικές επιθυμίες των «Τούρκων» και τελικά κατάφεραν να πετύχουν ένα χρυσό γκολ με τον Κένι Άθιο στο 71ο λεπτό.

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν την τύχη να έχουν σε υπέροχη μέρα τον τερματοφύλακά τους, Ίρις, ο οποίος με εξαιρετικά τάκλιν κράτησε ανέπαφη την εστία. Αυτή ήταν μια πολύ σημαντική νίκη για τον ιστορικό Αλέξανδρο που θα βοηθήσει τον σύλλογο να κοιτάξει το εγγύς μέλλον με περισσότερη αισιοδοξία.

Νότια Μελβούρνη – Green Gully

Το στοίχημα ήταν μεγάλο το απόγευμα της Κυριακής στο Albert Park, καθώς οι South Melbourne και Green Gully ξεκίνησαν έναν αγώνα γεμάτο ένταση, νεύρα και σκληρές μονομαχίες.

Ο προπονητής της Νότιας Μελβούρνης αποβλήθηκε από το γήπεδο για διαμαρτυρίες κατά του διαιτητή, αλλά αυτό δεν εμπόδισε τους γηπεδούχους να σπάσουν την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Jack Paynter-Andrews πέτυχε το χρυσό γκολ για να κερδίσει τη South Melbourne με 1–0. Αυτή ήταν η έβδομη συνεχόμενη νίκη για τον Εστεμπάν Κουίντας, που τον έφερε στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τον «Ιταλό» Αβοντάλε. Η Avondale συνέχισε επίσης το νικηφόρο σερί της, νικώντας εύκολα τους Altona Magic με σκορ 2-5.

Oakley Cannons – Melbourne Knights

Οι περσινοί πρωταθλητές, Oakley Cannons, υποδέχτηκαν στο σπίτι τους Melbourne Knights το βράδυ της Παρασκευής σε έναν αγώνα που θα μπορούσε καλύτερα να χαρακτηριστεί ως ντέρμπι λόγω της στάσης των δύο ομάδων.

Στην ανάπαυλα, τίποτα δεν έδειχνε ότι η μοίρα του παιχνιδιού θα άλλαζε. Φαίνεται ότι οι Gunners θα περάσουν ξανά ένα εύκολο, ήσυχο απόγευμα στο σπίτι τους.

Οι Σωματοφύλακες είχαν άλλα σχέδια. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν πιο συγκεντρωμένοι στον αγωνιστικό χώρο, περνώντας τη μπάλα με δεξιοτεχνία για να μειώσουν στο 53′ με ένα εκπληκτικό μονοκόμματο σουτ του Κόρεϊ Σιούελ.

Η ελληνική ομάδα δεν κατάλαβε το μήνυμα. Συνέχισαν να κουβεντιάζουν με τη μπάλα στα πόδια τους, χωρίς να δείχνουν διάθεση να αλλάξουν ρυθμό σε μια προσπάθεια να πετύχουν τρίτο γκολ και να καθαρίσουν το παιχνίδι. Ο Μοχάμεντ Σόμρο ισοφάρισε στο 76′ εκμεταλλευόμενος την κακή εμφάνιση του Κανόν.

READ  Η Λιντς Γιουνάιτεντ έχει προσδιορίσει το ενδιαφέρον της στις 37 συμμετοχές

Έκτοτε, οι γηπεδούχοι όχι μόνο δεν κατάφεραν να απειλήσουν την κροατική ομάδα, αλλά παραλίγο να ηττηθούν όταν στο 85ο λεπτό ο τερματοφύλακάς τους, Λάχλαν Χαρτ, απέκρουσε το σουτ του Αλμπάνο από κοντά.

Αυτή ήταν μια απογοητευτική εμφάνιση για την ομάδα του Oakley, η οποία είδε τον Avondale να υποχωρεί στη βαθμολογία κατά επτά βαθμούς.

Port Melbourne Sharks – North Geelong Warriors

Οι Port Melbourne Sharks πέρασαν το απόγευμα στο σπίτι φιλοξενώντας τους αείμνηστους North Geelong Warriors.

Το Port Club άνοιξε γρήγορα το σκορ στο όγδοο λεπτό, μετά από όμορφη ομαδική προσπάθεια και δυνατό σουτ του Τζορτζ Μιλς.

Το 2-0 ήρθε στο 34ο λεπτό, με σουτ του Μοχάμεντ Άνταμ από κοντά, ενώ ο Κρίστιαν Μπομπάσι έκανε το 3-0 πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με απίθανο σουτ από τα 35 μέτρα περίπου.

Οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν κάπως την ένταση στο δεύτερο ημίχρονο και έκανε καλή δουλειά για να τους κρατήσει, πετυχαίνοντας τέταρτο γκολ στο 71′ μετά από όμορφη ατομική προσπάθεια και αριστερό σουτ του Ντάνιελ Έντουαρντς.

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Άνταμ Μπέντεκ έφτασε σε επτά βαθμούς από τους Ιππότες της Μελβούρνης, οι οποίοι είναι τέταρτοι στη βαθμολογία.

Οι Cannons δεν κατάφεραν να νικήσουν τους Melbourne Knights. Φωτογραφία: Con Deves

Bentley Greens – Moreland City

Ένας άλλος εφιάλτης εντός έδρας εμφανίστηκε για τους Bentleigh Greens καθώς δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την προηγούμενη νίκη τους εκτός έδρας στο North Geelong. Αντιμετωπίζοντας τη Μόρελαντ, ένα ματς που αρχικά έμοιαζε με χρυσή ευκαιρία για τους «πράσινους» να εξασφαλίσουν τρεις πολύτιμους βαθμούς, αποδείχθηκε απογοήτευση.

Από την αρχή φάνηκε ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν διαφορετικά σχέδια για το παιχνίδι. Πήραν γρήγορα το προβάδισμα με ένα γκολ του Φούλτον στο τέταρτο λεπτό, ενώ γρήγορα ακολούθησε διπλό του Άμπε Οκούνο στο έκτο.

Ωστόσο, λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι απέκρουσαν το ένα με πέναλτι που εκτέλεσε ο έμπιστος παίκτης τους Θεοδωρακόπουλος. Αυτό το γκολ έδωσε λίγη ελπίδα και ενθουσιασμό στους «Κύπριους», οι οποίοι πίστευαν ότι το δεύτερο ημίχρονο θα μπορούσε να φέρει καλύτερο αποτέλεσμα για την ομάδα τους.

Δυστυχώς, το ριάλιτι χτύπησε σαν βαρύ χτύπημα, γκρεμίζοντας τα όνειρα των «πρασίνων». Παρά τις προσπάθειές τους, δεν έφτασαν στην ισοφάριση και είδαν τους φιλοξενούμενους να αυξάνουν το προβάδισμα με ένα γκολ που σημείωσε ο Τζέιμι Λάθαμ στο 47ο λεπτό.

READ  Η Σπόρτινγκ καταδικάζει «έντονα» τις επιθέσεις στους Έλληνες φιλάθλους της στην εξέδρα Ζοάο Ρότσα

Αυτή η ήττα βύθισε τον σύλλογο της «Κύπρος» ακόμα πιο βαθιά στην κατρακύλα από την αρχή της σεζόν, ενισχύοντας τους αγώνες του στη διοργάνωση.npl2

Κίνγκστον Σίτι – Μπράνσγουικ Σίτι

Ο Kingston πήρε το Brunswick σαν καταιγίδα. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 1-5 τη Γιουβέντους, διατηρώντας τη θέση τους στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας, λίγο πίσω από τις Πρέστον Λιόνς και τη Γουέστερν Γιουνάιτεντ.

Παρά το γεγονός ότι έπεσε στους δέκα παίκτες από το 42ο λεπτό, η Northcote City έδειξε τη δύναμή της απέναντι στον Langwarrin.

Ο Langwarin σκόραρε στο 57ο λεπτό, αλλά ο Ηρακλής έπαιξε όμορφο ποδόσφαιρο που του επέτρεψε να ισοφαρίσει στο 77ο λεπτό και στη συνέχεια να αλλάξει το παιχνίδι στο 80ο λεπτό, με μόλις δέκα λεπτά να απομένουν για έναν συναρπαστικό αγώνα.

Ο «Έλληνας» έκανε έξοχες εμφανίσεις, αφήνοντας πολλές ελπίδες για το άμεσο μέλλον του συλλόγου.

npl3

Ήταν ένας εφιάλτης το απόγευμα του Σαββάτου για την ομάδα του Box Hill. Ο Πυθαγόρας ταξίδεψε στο Pollen, όπου γνώρισε βαριά ήττα με 6-1 από τους Burundara Eagles.

κρατικά σωματεία

Ο Yarraville υπέστη βαριά ήττα εκτός έδρας από τη Westgate, χάνοντας 4–0 και έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να τοποθετηθεί στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας του North West Group.

Ο Άρης είχε μια πολύ σημαντική εντός έδρας νίκη. Οι «κιτρινόμαυροι» πέρασαν με σκορ 0-2 τον Ρίτσμοντ, συνεχίζοντας τη θετική τους εμφάνιση.

Θετικό αποτέλεσμα πέτυχε και η Μάλβερν με την ισοπαλία 0-0 με τη Μόρνινγκτον. Μπορεί η “γαλανόλευκη” ομάδα να μην κέρδισε, αλλά σίγουρα ούτε ένας βαθμός απέναντι σε έναν από τους ισχυρότερους συλλόγους της κατηγορίας δεν μπορεί να θεωρηθεί αποτυχία.

NPL – Αποτελέσματα

Oakleigh Cannons – Melbourne Knights 2 – 2 (21 A. Mlinaric, 42 A. Salmon – 53 C. Sewell, 76′ M. Sumaoro)

Χαϊδελβέργη Γιουνάιτεντ – Χιουμ Σίτι 1-0 (71′ Κ. Άθιου)

St Albans Saints – Dandenong Thunder 0-4 (21 M. Memeti, 38′ L. Adams, 45 + 1′ G. Damen, 58 K. Hallam)

Bentley Greens – Moreland 1-3 (45 + 2 X. Theodorakopoulos – 4 F. Fulton, 6 A. Okono, 48 J. Latham)

READ  Η USF ελπίζει ότι δύο μεγάλα δώρα θα βοηθήσουν στην έναρξη του σχεδιασμού και της συγκέντρωσης ποδοσφαιρικών γηπέδων

Port Melbourne Sharks – North Geelong Warriors 4-0 (8 G. Mells, 34′ M. Adam, 45 + 4′ K. Bombaci, 71′ D. Edwards)

Altoona Magic – Avondale 2 – 5 (85 J. Markovski, 89 J. Markovski [P] – 38′ Λ. Μπολάντ [P]54′ Ζ. Γκάι, 58′ Σ. Ζίνι, 90 + 1 Ζ. Γκάι, 90 + 3 Ζ. Γκάι)

South Melbourne – Green Gully 1-0 (29′ J. Painter – Andrews)