Panathinaikos-Alba 92-69: Πειστικό και ευχάριστο! | Νέα

Τέλος … νίκη αναφώνησαν Παναθηναϊκός μετά το 92-69 εναντίον Άλμπα Βερολίνο. Οι δύο συνεχόμενες ήττες εντός έδρας Ζαλγκίρις και Πραγματικός είχε ρίξει την ψυχολογία των παικτών των «πράσινων» που ήθελαν να συνδυάσουν μια καλή εμφάνιση με ένα θετικό αποτέλεσμα. Και το έκαναν!

Με Γιάννης Παπαπέτρου για να αποδείξει … τον δήμο της Άλμπα Βερολίνο (μετά από πέρυσι ρεκόρ καριέρας με 39 πόντους) και τα «πράσινα» να «πυροβολήσουν» αδιάκοπα από την περιφέρεια, το Παναθηναϊκός έκανε μια πειστική εμφάνιση και σίγουρα κέρδισε την ηρεμία ενόψει της συνέχειας.

Ο αρχηγός του “τριφυλλιού” ολοκλήρωσε τον αγώνα με 22 πόντους με 5/7 δύο πόντους, 3/7 τρεις πόντους, 3/3 σουτ, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Γεώργιος Παπαγιάννης ήταν πάλι “παντού” με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 μπλοκ!

Φυσικά ο μεγαλύτερος ρόλος για την εύκολη κυριαρχία του Παναθηναϊκός έπαιξε κυρίως την άμυνα με την οποία την είχε κρατήσει Άλμπα στα 52 σημεία για 30 λεπτά ενώ δεν της επέτρεψε να ξεπεράσει τα 70, καθώς και την ακρίβεια έξω από τα 6,75 μέτρα έχοντας 15/34 τρία σημεία!

Ο αγώνας

Ήταν σαφές από την αρχή του αγώνα ότι Παναθηναϊκός ήθελε να επιβάλει το ρυθμό του και να μην μπει, αλλά … Ζαλγκίρις περιπέτειες για να φτάσετε στο σημείο «κυνηγώντας» το σκορ. Και το έκανε σε μεγάλο βαθμό. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου στην πρώτη θέση και το Γεώργιος Παπαγιάννης Δεύτερον, ήταν αυτοί που πήραν τα “πράσινα” από το χέρι και τους βοήθησαν να ελέγξουν πλήρως το ρυθμό του αγώνα και να μην βρεθούν πίσω από το σκορ μετά το αρχικό 0-4.

READ  Greek Steak Gyros - Gypsy Plate

Στην πραγματικότητα, Παναθηναϊκός ήταν μπροστά με 17-8 αλλά δεν … κατάφερε να χαρεί στο +9 και Άλμπα “Απαντήθηκε” χάρη στα διαδοχικά σημεία των Lo και Giffey. Η γερμανική ομάδα κατάφερε να μειώσει το καλάθι (17-15 σε 8 ‘), αλλά από τη στιγμή που οι οικοδεσπότες είχαν 86% σε δύο πόντους (6/7) και 50% σε τρεις πόντους (4/8) έκλεισαν τους πρώτους δέκα λεπτά στο +7 (25-18). Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου ο Παπαπέτρου (10 βαθμοί) και Παπαγιάννης (6 πόντοι, 2 πόντοι) φαινόταν … ασταμάτητο ενώ μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου το σκορ έφτασε για πρώτη φορά και στο +11 (29-18 στα 12 ‘) με το “τριφύλλι” να συνδυάζει το θέαμα με την ουσία . Ωστόσο, το Άλμπα επέστρεψε στο παιχνίδι με υπο-11-2 για 31-29. Ο Παβναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο σκόραρε 0/8 τρεις πόντους και αυτό ήταν το σημείο που βοήθησε τους φιλοξενούμενους να επιστρέψουν στον αγώνα, αλλά το ημίχρονο να κλείσει ξανά στο +7 για το “τριφύλλι” (39-32) που είχε 10/17 δύο -πόκερ, 4/16 τρίποντα και 7/7 σουτ έναντι 8/18 δίποντα, 4/11 τρίποντα και 4/5 σουτ από την Άλμπα.

Αυτοί οι τρεις πόντοι που δεν μπήκαν στα δεύτερα δέκα λεπτά, μπήκαν στην αρχή της 3ης περιόδου! Θετός, Σεντ Ρος και λευκό σκόραρε τρεις συνεχόμενες φορές εκτός των 6,75 μέτρων με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει για πρώτη φορά 13 πόντους (48-35 στα 22 ‘και 50-37 στα 23’). Η “βροχή” των τριών πόντων συνέχισε στο εσωτερικό της ΟΑΚΑ σε όρους Παναθηναϊκός, αλλά και από το πλάι Άλμπα. Η μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς ήταν +15 (60-45 στα 27 ‘) χάρη στην “αφύπνιση” του Nemanja Nedovic, πριν από την 3η περίοδο κλείσει στις 66-52.

Φυσικά, οι Γερμανοί έχουν τη φήμη ότι ποτέ δεν τα παρατάνε και αυτό το είδαμε στο τέταρτο και τελευταίο δέκα λεπτά, όταν προσπαθούσαν να γίνουν … ένας στενός κορσέ των «πράσινων»! Οι παίκτες του Ανανέωση είχαν πάρει το μπαστούνι από αυτόν Παναθηναϊκός και με τη σειρά του άρχισε να στοχεύει στη «ροκανίζοντας» τη διαφορά. Ωστόσο, δεν μπορούσαν να προσεγγίσουν περισσότερα από 8 σημεία, δεδομένου ότι το Ιωάννης Παπαπέτρου “Οπλισμένοι” ξανά και με διαδοχικούς τρεις πόντους “ξεκαθάρισαν” την περίπτωση της νίκης με συνοπτικές διαδικασίες.

ΚΕΡΔΙΣΤΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Παναθηναϊκός έπαιξε την άμυνα που μπορεί, έπαιξε την άμυνα που ξέρει, αυτή τη φορά δεν άφησε το “πρέπει” να το πληρώσει και έφτασε στην εύκολη κυριαρχία. Φυσικά, η ακρίβεια στα τρίποντα έπαιξε επίσης μεγάλο ρόλο, καθώς για πρώτη φορά φέτος, οι παίκτες της Vovora σημείωσαν 15 φορές εκτός των 6,75 μέτρων.

ΚΑΝΟΥΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου στην πρώτη θέση (22 πόντοι, 5 / 7dp., 3 / 7tr., 3 / 3b., 4 ριμπάουντ, 4α.) Και ο Γιώργος Παπαγιάννης στη δεύτερη θέση (12, 6rps. Που “καθαρίστηκε” για τον Παναθηναϊκό .

ΑΟΡΑΤΕΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Nemanja Nedovic ήταν «παρών» στο πρώτο ημίχρονο, αλλά με τρεις πόντους στην 3η περίοδο βοήθησε να ανοίξει το κενό στο σκορ. Ο Λεωνίδας Κασελάκης είναι επίσης εξαιρετικός, ο οποίος έκανε πολύ ήσυχη δουλειά.

ΠΑΡΕΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ: Ο Jason Granger πήγε απαρατήρητος για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η αρχή της τρίτης περιόδου όπου ο Παναθηναϊκός πήρε διαφορά 15 πόντων (60-45) και ουσιαστικά έγινε και … επίσημα το απόλυτο αφεντικό του αγώνα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό στεφάνι του Παπαγιάννη από τη βοήθεια του Παπαπέτρου.

READ  Κυβέρνηση του Λονδίνου: Πήγα για διακοπές στην Ελλάδα και υπήρξαν κάποιες απροσδόκητες εκπλήξεις

ΤΙ ΘΕΛΟΥΝ: Ο Παναθηναϊκός τίποτα. Ήταν υπέροχος. Ο Άλμπα οι 20 έχασε δύο πόντους, οι επτά τρίποδοι που έλαβαν οι “πράσινοι” στην 3η περίοδο και η άμυνά του στο δεύτερο ημίχρονο (37-53 το σκορ).

Τα δέκα λεπτά: 25-18, 39-32, 66-52, 92-69