Stephenos Chitsibas vs Felix Agar-Aliasim-Greek City Times την Παρασκευή QF

Ο τρίτος σπόρος Stephanos Citchibas αντιμετωπίζει τον Καναδό Felix Agar-aliasim στα προημιτελικά του Western Open και του Southern Open του 2021.

Ο Τσιτσιπάς, με την 3η θέση στον κόσμο, είναι ένα από τα φαβορί για τον τίτλο στο Σινσινάτι. Ο 23χρονος είχε μια καλή σεζόν, κατακτώντας τίτλους σε Λυών και Μόντε Κάρλο και φτάνοντας στον τελικό σε Ακαπούλκο, Μπαρτσελόνα και Ρόλαντ Κάρος. Heρθε σε αυτόν τον αγώνα στο παρασκήνιο της ημιτελικής πορείας στο Τορόντο.

Η Ελλάδα έθεσε τα προημιτελικά μπροστά από δύο δύσκολους αντιπάλους στους εναρκτήριους γύρους. Ο Σίσυφος νίκησε τον τοπικό φαβορί Σεμπάστιαν Κόρντα με 7-6 (5), 6-3 στον δεύτερο γύρο, αποκλείοντας ένα σετ που έβγαλε νοκ άουτ τον Λορέντζο Σονέκο στο τρίτο σετ.

Ο 17ος Παγκόσμιος Felix Agar-Aliasim θα παίξει με τον δεύτερο σπόρο Στέφανο Τσιτσιπά καθώς προσπαθεί να φτάσει στον δεύτερο ημιτελικό του σε αυτή τη θέση (Μαϊάμι 2019).

Ο Μπερετίνι, ο οποίος έπαιξε το πρώτο του γεγονός αφού έχασε τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο με τραυματισμό στο μηρό, κοίταξε την κορυφή της φυσικής του κατάστασης και χρησιμοποίησε επιπλέον ιμάντες στο γενναιόδωρα κολλημένο αριστερό του πόδι μετά το έβδομο παιχνίδι του πρώτου σετ. Τα δεινά του φιναλίστ του Wimbledon δεν βοηθήθηκαν από το γεγονός ότι δούλεψε κατά μέσο όρο δυόμισι λεπτά περισσότερο στα σέρβις παιχνίδια του από τον αντίπαλό του και παρείχε οκτώ ευκαιρίες break point.

Ο Agar-Aliasim συναντά τώρα την προσοχή του με τον έβδομο ηγέτη του ATP Head 2 Chitsibas, ο οποίος προηγήθηκε με 4-2 στις 4 τελευταίες μάχες. “Είναι ένας μεγάλος ανταγωνιστής, μια άλλη μεγάλη μάχη αύριο. Από εδώ θα είναι οι καλύτεροι, καλύτεροι παίκτες.