Ο Χουάνγκ Γουέι-τζου έχασε ξανά καθώς ξεκίνησε η σεζόν στον Ολυμπιακό

Hwang Ui-jo [NEWS1]

Το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ 2022 απέτυχε να δώσει στον Hwang Eui-ju την ευκαιρία να ταρακουνήσει τα πράγματα τόσο άσχημα, με τον επιθετικό του Ολυμπιακού να μένει εκτός αποστολής για έκτο συνεχόμενο ματς, καθώς η ελληνική Super League ξεκίνησε την Τετάρτη.

Ο Χουάνγκ, ο οποίος είδε τα πράγματα να πηγαίνουν από το κακό στο χειρότερο από τότε που πήρε μεταγραφή στην Ελλάδα το καλοκαίρι, δεν κατάφερε να ανατρέψει την τύχη του στο Κατάρ. Αντί να παίξει για την εθνική ομάδα όπως στο παρελθόν -σκόραρε ένα γκολ με ουρλιαχτό κόντρα στη Βραζιλία σε φιλικό πριν από έξι μήνες- ο Χουάνγκ έβαλε βόλεϊ στο πρώτο παιχνίδι με την Ουρουγουάη και πέρασε τη συντριπτική πλειονότητα των επόμενων τριών αγώνων στη ζέστη. . η θέση.

Αυτό το χαμένο χτύπημα κόντρα στην Ουρουγουάη ήταν το αποκορύφωμα του Χουάνγκ σε όλες τις διοργανώσεις -ο πρώην μέσος και γνώστης της Λίβερπουλ το περιέγραψε ως “τρομερό” στο BBC – και είδε μόνο 30 λεπτά παιχνιδιού στους επόμενους τρεις αγώνες. Δεν συμμετείχε σε κανένα γκολ, κάτι που είναι σοβαρό πρόβλημα όταν συνήθως παίζεις ως μοναδικός επιθετικός της εθνικής ομάδας.

Έτσι ο Χουάνγκ επέστρεψε στην Ελλάδα σε ίσως χειρότερη κατάσταση από όταν έφυγε.

Μετά από ένα αργό ξεκίνημα της καριέρας του στην Ελλάδα, ο επιθετικός έμεινε εντελώς εκτός αποστολής του Ολυμπιακού στα έξι τελευταία ματς της Premier League, παίζοντας κάτι παραπάνω από 11 λεπτά σε τρεις αγώνες πρωταθλήματος τη φετινή σεζόν.

Στο Γιουρόπα Λιγκ έχει δει μεγαλύτερες επιτυχίες, εμφανιζόμενος σε κάθε ματς αυτή τη σεζόν μέχρι την έξοδο του Ολυμπιακού τον Νοέμβριο.

READ  Ο Covid-19 αρνήθηκε ότι η Διεθνής Ολυμπιακή Επιτροπή είχε πραγματοποιήσει άλλη επίσκεψη στην Αθήνα

Δεν έχει πετύχει ούτε ένα γκολ σε όλες τις διοργανώσεις και έχει μόλις μία ασίστ σε αγώνα πρωταθλήματος στις 3 Σεπτεμβρίου. Έχοντας περάσει τις δύο τελευταίες σεζόν ως πρώτος σκόρερ της Μπορντό στη Ligue 1, η φόρμα του Χουάνγκ έχει σημειώσει εξαιρετικά απότομη πτώση και στα 30 του, είναι δύσκολο να φανταστεί κανείς πόσες ευκαιρίες θα έχει να ανακάμψει.

Ωστόσο, ο συμπαίκτης της εθνικής ομάδας και του Ολυμπιακού, Χουάνγκ Ιν-μπέομ, ήταν στην αποστολή για τη σύγκρουση της Τετάρτης στην Πρέμιερ Λιγκ, παίζοντας 81 λεπτά πριν έρθει στον Μαρσέλο Βιεϊρά.

Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τον ΠΑΣ Γιάννινα, ο Έλληνας εξτρέμ Κώστας Φορτούνης σημείωσε και τα δύο γκολ για την Αττική.

Ο Ολυμπιακός θα επιστρέψει στη δράση την Τετάρτη 28 Δεκεμβρίου σε αγώνα πρωταθλήματος με τον Αστέρα Τρίπολης. Αν η πιο πρόσφατη ένδειξη είναι κάτι που μπορεί να συμβεί, είναι πολύ απίθανο ο Hwang Ui-jo να κερδίσει μια θέση στην ομάδα για αυτόν τον αγώνα.