Breaking
Δε. Οκτ 14th, 2024

Το διπλό του Παυλίδη πετυχαίνει την περίφημη νίκη της Ελλάδας επί της Αγγλίας – Ain Dubai 103,8

Πρακτορείο France-Presse

Η Ελλάδα κέρδισε την Αγγλία για πρώτη φορά χάρη σε ένα δοκάρι του επιθετικού Βαγγέλη Παυλίδη, δίνοντας στους φιλοξενούμενους μια άξια νίκη με 2-1 για να πάρουν τον έλεγχο του Ομίλου Β στο UEFA Nations League στο Γουέμπλεϊ την Πέμπτη.

Ενώ το γκολ του Παυλίδη στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων προκάλεσε ξέφρενους πανηγυρισμούς μεταξύ των Ελλήνων φιλάθλων, η Αγγλία έμεινε άναυδη όταν ο stand-in προπονητής Λι Κάρσλεϊ τους έκανε ριάλιτι.

Δύο νίκες από τότε που παραιτήθηκε ο Gareth Southgate ανέβασαν τη μετοχή του Carsley ως πιθανό αντικαταστάτη πλήρους απασχόλησης, αλλά μετά από αυτή τη σκληρή ήττα, οι ελπίδες του μπορεί να έχουν αμβλυνθεί.

Ο Παυλίδης έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου με μια υπέροχη τελική πινελιά και η Ελλάδα ακύρωσε τρία γκολ απέναντι στην Αγγλία, η οποία ξεκίνησε με πειραματικό επιθετικό σχήμα, αλλά έκανε ένα κακό λάθος.

Ο Jude Bellingham φαινόταν να έσωσε την ομάδα του όταν σημείωσε την ισοφάριση στο 87ο λεπτό με το δεύτερο σουτ της Αγγλίας στο τέρμα, αλλά υπήρξε άλλη μια ανατροπή καθώς ο εξαιρετικός Παυλίδης τιμώρησε κάποια κακή άμυνα για να περάσει από κοντά τον Jordan Pickford.

Η Ελλάδα προηγείται της βαθμολογίας με το πολύ εννέα βαθμούς, ενώ η πρώτη ήττα της Αγγλίας υπό τον Κάρσλεϊ την άφησε στη δεύτερη θέση με έξι βαθμούς.

Ο Κάρσλεϊ, ο οποίος έπαιζε χωρίς τον τραυματία αρχηγό Χάρι Κέιν, παρέμεινε στην απόφασή του να ξεκινήσει χωρίς καθιερωμένο επιθετικό σε μια επίθεση πέντε παικτών, παρόλο που παραδέχτηκε την αποτυχία.

«Νομίζω ότι με τους παίκτες που έχουμε, πρέπει να είμαστε γενναίοι με τα συστήματά μας και να είμαστε δημιουργικοί», είπε στους δημοσιογράφους. “Ήταν η ιδέα μου και αναλαμβάνω το φταίξιμο γι' αυτό. Σίγουρα δεν λειτούργησε, αλλά δεν πρέπει να αποκλείσουμε να δοκιμάσουμε κάτι διαφορετικό.”

READ  The 48th Annual Bayou Classic: Events, Notes, and Facts

Περισσότερα αθλήματα

• Ο Beterbiev στέφθηκε ο αδιαμφισβήτητος πρωταθλητής ελαφρών βαρών του κόσμου

Ο Καναδός Artur Beterbiev, γεννημένος στη Ρωσία, στέφθηκε αδιαμφισβήτητος παγκόσμιος πρωταθλητής στην πυγμαχία ελαφρών βαρών, αφού νίκησε τον Ρώσο αντίπαλό του, Dmitry Bivol, με απόφαση της πλειοψηφίας στη Σαουδική Αραβία την Κυριακή.

• Ο Σαλάχ βοηθάει την Αίγυπτο να κερδίσει και η Τυνησία ζαλίζει κόντρα στις Κομόρες

Ο Μοχάμεντ Σαλάχ σκόραρε για να βοηθήσει την Αίγυπτο να διατηρήσει το τέλειο ρεκόρ της στα προκριματικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2025 με μια άνετη νίκη 2-0 επί της Μαυριτανίας, αλλά η Τυνησία έχασε εκπληκτικά 1-0 εντός έδρας από τις Κομόρες στον αγώνα της την Παρασκευή. .

• Ο τελευταίος διαγωνισμός των «Big Four» Τζόκοβιτς συνεχίζεται

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς, ο πρώην νούμερο ένα στον κόσμο και το τελευταίο επιζών μέλος της “Big Four” του τένις, είπε ότι δεν είχε σχέδια να σταματήσει σύντομα, αλλά παραδέχτηκε ότι οι αποχωρήσεις των αντιπάλων Ρότζερ Φέντερερ, Άντι Μάρεϊ και Ραφαέλ Ναδάλ ήταν συντριπτικές.

• Η Αγγλία κέρδισε το Πακιστάν με ίνινγκ και 47 σερί στο πρώτο τεστ

Η Αγγλία νίκησε το Πακιστάν με ίνινγκ και 47 τρεξίματα την πέμπτη ημέρα του πρώτου τεστ την Παρασκευή. Συνεχίζοντας τις δεύτερες συμμετοχές τους με το σκορ στο 152-6 αφού η Αγγλία κήρυξε το 823-7, η μοίρα του Πακιστάν σφραγίστηκε καθώς έπεσε στο 220-9.

• Το Ramharak εμπνέει τη νίκη του T20 των Δυτικών Ινδιών επί του Μπαγκλαντές

Οι σπινέρ των Δυτικών Ινδιών αρνήθηκαν στο Μπαγκλαντές ένα υπερασπίσιμο σύνολο προτού κυνηγήσουν 104 με 7,1 όβερ για να σφραγίσουν μια νίκη με οκτώ wicket στο Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών T20 του 2024 ICC.