Γαλλικό Open 2021: Ο Stefanos Tsitsipas νίκησε τον Daniil Medvedev και αντιμετωπίζει τον Alexander Zverev

Ο Τσιτσιπάς έπαιξε στο παρελθόν τρεις ημιτελικούς Grand Slam – στα αυστραλιανά Opens 2019 και 2021, καθώς και τον περασμένο χρόνο Roland Garros – και τους έχασε όλα.

Ο Έλληνας πέμπτος σπόρος Στέφανος Τσιτσιπάς έδειξε την υπεροχή του στο πηλό έναντι του Ρώσου αντιπάλου Ντανιέλ Μεντβέντεφ για να φτάσει στους ημιτελικούς του Γαλλικού Όπεν.

Ο Μεντβέντεφ επέλεξε ένα σερβίς στο κάτω μέρος του αγώνα – το οποίο ο Τσιτσιπάς ονόμασε “The Millennium Shot” αφού το έβαλε μακριά για νίκη με 6-3, 7-6 (7-3), 7-5.

Τελείωσε την απροσδόκητα βαθιά καριέρα του πηλό και έβαλε τον Τσιτσιπά στον ημιτελικό του Grand Slam για τρίτη συνεχόμενη φορά.

Ο Τσιτσιπάς, 22 ετών, αντιμετωπίζει τον έκτο σπόρο της Γερμανίας Alexander Zverev στα τελευταία τέσσερα.

Ο Zverev προχώρησε στα τέσσερα τελευταία για πρώτη φορά με νίκη 6-4 6-1 6-1 επί του Ισπανού Alejandro Davidovich Fokina, ο οποίος αργότερα είπε ότι είχε υποστεί τραυματισμό στην πλάτη.

Όπως και ο Τσιτσίπας, ο Ζάβερεφ επιδιώκει επίσης να κερδίσει το πρώτο του μείζον, κερδίζοντας τον τίτλο στο Παρίσι την Κυριακή.

“Είναι πολύ καλό να βρίσκομαι στους ημιτελικούς, αλλά το να είμαι εκεί δεν με ικανοποιεί”, δήλωσε ο Zverev, 24 ετών.

“Παίζω καλά και ελπίζω να παίξω με τον ίδιο τρόπο – και ακόμη καλύτερα – στους ημιτελικούς.”

Ο Τσιτσιπά διατηρεί την ψυχραιμία του για μια σπάνια νίκη επί του Μεντβέντεφ

Μετά τη νίκη του Zverev, η προσοχή στράφηκε γρήγορα στον πολυαναμενόμενο βραδινό αγώνα μεταξύ του Τσιτσιπά και του Μεντβέντεφ, ο οποίος πρόσθεσε τις αντιπαραβαλλόμενες προσωπικότητές τους εντός και εκτός γηπέδου στον αυξανόμενο ανταγωνισμό.

Ένας γρήγορος αγώνας γεμάτος όμορφα πλάνα, ενεργητικά ράλι και εναλλαγές ορμής – ακόμη και πριν από τη συναρπαστική στιγμή που επέτρεψε στον Τσιτσιπά να διεκδικήσει τη νίκη – εξασφάλισε ότι το ντουέτο παρουσίασε έναν πειστικό διαγωνισμό.

Ο 25χρονος δεύτερος σπόρος Μεντβέντεφ κέρδισε έξι από τις επτά προηγούμενες συναντήσεις τους, αλλά ποτέ δεν αισθάνθηκε τόσο άνετα στην επιφάνεια όσο ο αντίπαλός του.

READ  U της Εθνικής Εβδομάδας Μεταφορών 2023

Ο Τσιτσιπάς έχει κερδίσει τρεις από τους επτά τίτλους του ATP, όπως στο Μόντε Κάρλο και τη Λυών φέτος, ενώ ο Μεντβέντεφ δεν έχει κερδίσει αγώνα στο Ρόλαντ Γκάρο μέχρι αυτό το έτος.

Ο Έλληνας φαινόταν πρόθυμος να κάνει ένα γρήγορο ξεκίνημα και πνίγηκε τον Μεντβέντεφ σε ένα αρχικό σετ που κέρδισε με ελάχιστο φαβορί.

Ένα άλλο διάλειμμα στις αρχές του δεύτερου σετ έθεσε φαινομενικά τον Τσιτσιπά, μόνο για τον Ρώσο να αλλάξει δυναμική στο δρόμο του – σχεδόν από το πουθενά – σε ισοπαλία και μετά να πάρει το προβάδισμα δύο πόντων στο 5-4.

Ο Μεντβέντεφ κοίταξε το δεύτερο σερβίς στην πρώτη, αλλά χτύπησε ένα αδύναμο backhand στο δίχτυ, στη συνέχεια σπρώχτηκε με ένα μεγάλο forehand όπου χάθηκαν οι πιθανότητες.

Αφού ο Τσιτσιπάς κυριάρχησε στο tiebreak για να προχωρήσει με δύο σετ, ο Μεντβέντεφ πήρε το προβάδισμα στο τρίτο σετ με το σπάσιμο 3-2 πριν αντισταθεί ξανά στον Έλληνα.

Η απογοήτευση επικράτησε καθώς η ομάδα άρχισε να απομακρύνεται από τον Μεντβέντεφ, ο οποίος είπε στον διαιτητή στο 5-4 “Εάν χάσετε τον αγώνα είναι δικό σας λάθος” μετά από μια σειρά πάνω από έναν πίνακα αποτελεσμάτων που αναβοσβήνει καθώς ο Ρώσος αισθάνθηκε ότι θα έπρεπε να είχε πάρει ξανά το πρώτο. εξυπηρετεί.

Αλλά κατηγόρησε τον εαυτό του μόνο όταν υπηρέτησε 40-0 στον τελευταίο αγώνα και επέτρεψε στον Έλληνα να εξασφαλίσει τη νίκη με περασμένο backhand μετά το σερβίς του και τον πυροβολισμό του στη μασχάλη.

«Αυτός ήταν ο πιο σημαντικός αγώνας του αγώνα. Προσπαθούσα να μείνω διανοητικά εκεί, να διατηρήσω τον εαυτό μου. Δεν τα παρατήρησα. Θα μπορούσα να τα παρατήσω εύκολα και να σκεφτώ το τιμπρέκ, αλλά έμεινα εκεί», είπε ο Τσιτσιπάς, ο οποίος έχασε μόνο ένα σετ στο τουρνουά.

READ  Ο Μάικλ Έντουαρντς μετέτρεψε το μεταγραφικό χτύπημα 20 εκατομμυρίων λιρών σε αριστούργημα στη Λίβερπουλ και το αμφιλεγόμενο τσεκούρι το αποδεικνύει

«Χαίρομαι που το πέρασα.

Πώς η «τακτική» του Μεντβέντεφ στο τελευταίο σημείο απολύθηκε

Ο Μεντβέντεφ είπε ότι η απόφασή του να πάει κάτω από τη μασχάλη δεν ήταν «λάθος», ήταν κάτι που «τολμούσε» να κάνει.

Ήρθε κοντά στο δίχτυ, με στόχο να τερματίσει το σημείο με ένα σουτ, αλλά ο Τσιτσιπάς το διάβασε πολύ γρήγορα και έσπασε στο δικό του δίχτυ.

“Το έχω σκεφτεί καθ ‘όλη τη διάρκεια του αγώνα, ίσως το νόημα που μπορώ να κάνω γιατί νομίζω ότι ήταν πολύ μακριά στο γήπεδο, ώστε να μπορεί πάντα να λειτουργήσει”, δήλωσε ο Ρώσος.

«Αλλά δεν είχα ξαναδεί την ευκαιρία, και αυτή η ευκαιρία ένιωθε σαν να ήταν κάπως πάνω μου, έτσι σκέφτηκα ότι θα ήταν καλή επιλογή να τον εκπλήξω.

“Αλλά καλά, δεν λειτούργησε καθόλου. Είχε μια εύκολη μπάλα για να τελειώσει. Το έκανε. Αλλά και πάλι, όπως είπα, ήταν τακτικό.”

“Ίσως την επόμενη φορά δεν θα το κάνω γνωρίζοντας ότι διάβασε [it]. “

Ο Zverev εξακολουθεί να ψάχνει βελτίωση μετά τη μονόπλευρη νίκη του

Ο Alexander Zverev επιστρέφει εναντίον του Alejandro Davidovich Fokina στους προημιτελικούς του French Open
Σε ηλικία 24 ετών και 54 ημερών, ο Zverev αγωνίζεται να γίνει ο νεότερος πρωταθλητής ανύπαντρων στο Grand Slam από τότε που ο Novak Djokovic κέρδισε το Wimbledon το 2011.

Ο Zverev έχει από καιρό χαρακτηριστεί ως μελλοντικός πρωταθλητής Grand Slam, και ήταν ακόμη πιο κοντά στο να το επιτύχει όταν έχασε από τον Dominic Thiem στον τελικό του US Open 2020 μετά από δύο σετ.

Με τον Τσιτσιπά να είναι σε θέση να τον εμποδίσει να φτάσει σε έναν δεύτερο μεγάλο τελικό, καθώς και ενδεχομένως να αντιμετωπίσει είτε τον Νόβακ Τζόκοβιτς είτε τον Ραφαέλ Ναντάλ στον τελικό της Κυριακής, ο Γερμανός έχει ακόμα ένα δύσκολο δρόμο μπροστά.

Αυτοί οι διεκδικητές είναι πιθανό να παρουσιάσουν πολλά περισσότερα προβλήματα από τον 46ο σπόρο Ντέιβιντβιτς Φωκίνα, ο οποίος έβαλε μια ατημέλητη απόδοση.

READ  Τελικές βαθμολογίες Sandman: Celtic 6 Liviticus 0

Ο 22χρονος είπε τότε στους ισπανούς δημοσιογράφους ότι ο τραυματισμός στην πλάτη του τον έκανε να μην μπορεί να φορέσει τις κάλτσες του το πρωί του αγώνα.

Κανένας άνθρωπος δεν μπόρεσε να βρει ευχέρεια σε ένα σετ ανοίγματος χαμηλής ποιότητας και οι δύο είχαν δυσκολία μετάδοσης.

Το ζευγάρι προσγειώθηκε λιγότερο από το 45% της πρώτης σερβίς του και μοιράστηκε επτά διαλείμματα, με το γκρουπ να βρίσκεται υπέρ του Zverev όταν ο αντίπαλός του παραδόθηκε ξανά στο 10ο παιχνίδι.

Μετά την ανταλλαγή κρατήσεων στα δύο πρώτα παιχνίδια, ο Zverev κέρδισε τα επόμενα επτά παιχνίδια για να πάρει το προβάδισμα δύο σετ και το πρώτο ημίχρονο στο τρίτο.

Η εμπιστοσύνη από τον Ισπανό, που φάνηκε να αγωνίζεται τόσο σωματικά όσο και ψυχικά, πάντα απομακρύνθηκε καθώς ο Zverev συνεχίζει να είναι σκληρός.

Ένα ισχυρό και ακριβές χτύπημα από το πίσω μέρος του γηπέδου του επέτρεψε να κερδίσει ό, τι αποδείχθηκε ότι ήταν οι τέσσερις τελευταίοι αγώνες του και προσγειώθηκε με ένα τέλειο backhand kick για να σφραγίσει τη νίκη σε μια ώρα και 36 λεπτά.

“Μετά το πρώτο σετ, νομίζω ότι το βασικό μου παιχνίδι βελτιώθηκε πολύ και άρχισα να ελέγχω τους πόντους πολύ περισσότερο”, δήλωσε ο Zverev.

“Στην αρχή δεν νόμιζα ότι έπαιξα καλά. Νομίζω ότι θα μπορούσα να παίξω πολύ καλύτερα.”

Alejandro Davidovich Fokina
Ο Ντέιβιντοβιτς Φωκίνα κέρδισε μόνο πέντε αγώνες όταν έχασε από τον Ζβέρεφ στο Open US του 2020