Η Ιταλία εξασφάλισε μια θέση στον τελικό αφού νίκησε την Ελλάδα στο Σίδνεϊ

Η Ιταλία έφτασε στον τελικό της εναρκτήριας διοργάνωσης United Cup Ολόκληρο, όμως, η ηρωική νίκη σε τρία σετ του Στέφανου Τσιτσιπά επί του Ματέο Μπερετίνι.

Πηγαίνοντας στους τρεις τελευταίους αγώνες τους το Σάββατο με προβάδισμα 2-0, οι Ιταλοί χρειαζόταν μόνο να εξασφαλίσουν μία ακόμη νίκη για να προκριθούν για να αντιμετωπίσουν τις Ηνωμένες Πολιτείες στον καθοριστικό αγώνα.

Φαινόταν ότι επρόκειτο να το έκαναν την πρώτη φορά που ζήτησαν, καθώς ο Μπερετίνι προηγήθηκε σε ένα σετ και είχε ένα break point στη μέση του δεύτερου, μόνο για τον Τσιτσιπά να κάνει ράλι πίσω και να κερδίσει με 4-6, 7-6(2), 6 -4, προς μεγάλη χαρά του The τεράστιου Ελληνικού πλήθους στο Ken Rosewall Arena.

Διαβάστε περισσότερα: Η Βένους Ουίλιαμς αποκλείστηκε από το Αυστραλιανό Όπεν

Διαβάστε περισσότερα: Το Νο. 1 στον κόσμο ρίχνει τη βόμβα του Australian Open

Διαβάστε περισσότερα: Οι ηρωισμοί του Κάμινς πυροδοτούν τη νίκη της Αυστραλίας

Ένα επικό ράλι που καθιερώνει match point, γυρίζει ο Τσιτσιπάς

Η μεγάλη στιγμή ήρθε στο τρίτο σετ στο 3-2 υπέρ του Μπερετίνι, όταν ο Τσιτσιπάς έσωσε ένα break point και στη συνέχεια έσπασε τον Ιταλό ένα ματς αργότερα.

«Κόλλησα εκεί», είπε στη συνέχεια, «περίμενα τις ευκαιρίες μου – είναι επίσης μεγάλος μπάτλερ, χτυπά συνεχώς μερικές βόμβες, οπότε πρέπει να επιτρέψεις στον εαυτό σου να δεχτεί μερικές και να προχωρήσει από αυτό το σημείο».

«Έκανα ένα πολύ καλό παιχνίδι σε εκείνο το ματς που τα χάλασα, μπόρεσα να παίξω με πολλή δύναμη και νομίζω ότι η εστίασή μου κορυφώθηκε στο συγκεκριμένο ματς».

READ  Οκτώ Ελληνοαυστραλοί τιμήθηκαν στα Βραβεία Football South Australia 2022

Ήταν ο αγώνας του Bronzetti για όλα τα μάρμαρα μετά το έπος της Berrettini κόντρα στον Τσιτσιπά, και σε περίπτωση που έχανε, η ομάδα της διοργάνωσης θα μπορούσε να είχε ολοκληρώσει την επιστροφή με νίκη στο μικτό διπλό – και ο Τσιτσιπάς ενώθηκε με τη συνάδελφο σούπερ σταρ Μαρία Σάκκαρη.

Μια επιβλητική προοπτική για την ομάδα της Ιταλίας, αλλά σύντομα αποφεύχθηκε – το χάλκινό μου παραγκωνίστηκε από τη Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου με 6-2, 6-3.

«Είναι μια ιδιαίτερη στιγμή για να μεταφέρω αυτό το σημαντικό σημείο στην Ιταλία», είπε στη συνέχεια ο Μπρονζέτι.

«Είμαι τόσο ενθουσιασμένος, είμαι τόσο χαρούμενος αυτή τη στιγμή – δεν έχω λόγια».

Οι Έλληνες αρχικά επρόκειτο να παίξουν με τη Δέσποινα Παπαμιχαήλ, αλλά έκαναν την καθυστερημένη αλλαγή και δημιούργησαν τη Γραμματοπούλου – η οποία σημείωσε δύο νίκες επί της Bronzetti τα τελευταία δύο χρόνια, συμπεριλαμβανομένων των προκριματικών του US Open του 2021.

«Έχω παίξει εναντίον της τέσσερις φορές, το έχω κερδίσει δύο φορές και έχω χάσει δύο φορές, οπότε δεν είναι εύκολο… Είμαι περήφανη για τον εαυτό μου», είπε.

Για μια καθημερινή δόση από τις καλύτερες έκτακτες ειδήσεις και αποκλειστικό περιεχόμενο από τον Wide World of Sports, εγγραφείτε στο ενημερωτικό μας δελτίο μέσω Κάντε κλικ ΕΔΩ!