Η Μάντσεστερ Σίτι κατέκτησε το Σούπερ Καπ αφού νίκησε τη Σεβίλλη στα πέναλτι

0

Η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε το πρώτο της ασημένιο παιχνίδι για τη σεζόν, καθώς η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα επέζησε από ένα ατημέλητο ξεκίνημα για να κερδίσει στα πέναλτι τη Σεβίλλη και να κατακτήσει το Σούπερ Καπ UEFA.

Έχοντας χάσει το Community Shield από την Άρσεναλ στα πέναλτι πριν από 10 ημέρες, οι νικητές του τρεμπλ της περασμένης σεζόν μαράζωσαν στη σύγκρουση της Ελλάδας εναντίον των κατόχων του Europa League.

Ο Youssef En-Nesyri έβαλε τη Sevilla μπροστά και η City έπιασε την τύχη της, μόνο για να ισοφαρίσει με κεφαλιά Cole Palmer, καθώς το ντεμπούτο του στο Super Cup τελείωσε 1-1 μετά από 90 λεπτά και πήγε στα πέναλτι.

Τα πρώτα εννέα σποτ μετατράπηκαν προτού η προσπάθεια του Νεμάνια Γκουντέλι χτυπήσει στο δοκάρι, καθώς ο νικητής του Champions League Γκουαρδιόλα θριάμβευσε με 5-4 στα πέναλτι στον Πειραιά.

Ο Ισπανός έγινε ο πρώτος προπονητής που κέρδισε το Σούπερ Καπ με τρεις διαφορετικές ομάδες και ισοφάρισε το ρεκόρ του Κάρλο Αντσελότι με τέσσερις νίκες στη διοργάνωση ως προπονητής.

Η Σίτι είναι η έκτη αγγλική ομάδα που κατακτά τον τίτλο, αλλά η κεφαλιά του Χοσέ Λουίς Μεντελιμπάρ στη Σεβίλλη χτύπησε στο πρώτο ημίχρονο.

Η ομάδα της LaLiga θα μπορούσε εύκολα να πάρει ένα δεύτερο κατά τη διάρκεια ενός δυνατού ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, μόνο για τον Man of the Match Palmer να ισοφαρίσει με κεφαλιά.

Η Σεβίλλη γλίτωσε από επίθεση στη Σίτι, αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την έκτη συνεχόμενη ήττα στο Super Cup, καθώς ο αγώνας πέρασε τα μεσάνυχτα και οδηγήθηκε στα πέναλτι στο Γεώργιο Καραϊσκάκη.

READ  Οι Hall of Famers Anderson και Withrow θα τιμηθούν πριν από το παιχνίδι

Ο Josko Guardiol έκανε πρόσφατα το ντεμπούτο του στην Ελλάδα, όπου ο Kevin De Bruyne έλειπε μετά από ένα πρόβλημα στο hamstring που σήμαινε ότι θα μπορούσε να χειρουργηθεί και να περάσει τέσσερις μήνες.

Ο Youssef Al-Nusairi οδηγεί τη Σεβίλλη μπροστά (Adam Davey / Πενσυλβάνια)

Αντίθετα, ο Κάιλ Γουόκερ φόρεσε το περιβραχιόνιο του αρχηγού και οι οπαδοί της Σίτι τραγούδησαν το όνομα του τραυματισμένου αστεριού τους στα πρώτα λεπτά, καθώς ο Γιασίν Μπουνού έβαλε με βολέ μια ντροπιαστική κεφαλιά νωρίς από τον Νέιθαν Άκε.

Ο τερματοφύλακας της Σεβίλλης σταμάτησε ξανά όταν ο Τζακ Γκρίαλις απομάκρυνε και επιχείρησε ένα σουτ από την άκρη της περιοχής του πέναλτι.

Ο Γκουαρδιόλα επιτέθηκε μετά τη γροθιά του Μπόνο και συνέχισε να λαμβάνει λεπτομερείς οδηγίες από τον Γκουαρδιόλα κατά τη διάρκεια ενός διαλείμματος χαλάρωσης στη μέση της εναρκτήριας περιόδου.

Το αφεντικό της Σίτι είναι πιθανό να έχει περισσότερα να πει στον Κροάτη διεθνή μετά την έναρξη της Σεβίλλης στο 25ο λεπτό.

Ο Κόουλ Πάλμερ σκοράρει

Ο Cole Palmer έκανε το 1-1 (Adam Davey/Penn)

Ένα βολέ που διώχτηκε από τον Μπουνού κατάφερε να φτάσει στο κέντρο του κύκλου και το παιχνίδι συνεχίστηκε προς τα αριστερά, ο Μάρκος Ακούνα χτυπά σε σέντρα για τον Εν-Νεσύρι στην εξουσία με κεφαλιά έξω από το δοκάρι, αφού μπήκε ανάμεσα στον Άκε και τον Γκουαρντιόλ.

Ο Έρικ Λαμέλα έκανε ένα σουτ έξω, καθώς η Σεβίλλη επιδίωξε ένα γρήγορο σουτ, καθώς η Σίτι δυσκολευόταν να σπάσει τη σπονδυλική στήλη της ισπανικής ομάδας. Ο Ρόντρι έκανε την κεφαλιά και ο Γκρίαλις είδε τη σέντρα των καθυστερήσεων να μην βρίσκει γκολ.

READ  Πότε ξεκίνησαν οι Παραολυμπιακοί Αγώνες και πώς πήρε το όνομά του η διοργάνωση; : NPR

Οι εκκλήσεις κατά του Gvardiol αγνοήθηκαν όταν το παιχνίδι συνεχίστηκε και η Σεβίλλη έχασε μια φανταστική ευκαιρία να κάνει το 2-0 στο 50ο λεπτό.

Ο Λούκας Οκάμπος πήρε μια πρόκληση από τον Γουόκερ και πέταξε αριστερά, συνεχίζοντας να στέλνει μια ακριβή μπάλα μέσω της N-Nicere για να χτυπήσει κατευθείαν στον Έντερσον.

Ο απογοητευμένος επιθετικός έχασε μια μεγάλη προσπάθεια αμέσως μετά και ο Τζόαν Τζόρνταν παρακολούθησε ένα φάουλ στο ποδόσφαιρο καθώς η Σίτι δυσκολευόταν.

Διάλειμμα για ποτό

Χρειάστηκαν διαλείμματα για το ποτό στην Ελλάδα λόγω της ζέστης (Adam Davy/PA)

Ο Οκάμπος πέρασε διάπλατα και το ελαφρύ άγγιγμα του Γουόκερ εμπόδισε τον Εν-Νεσύρι να ξεφύγει από άλλη μια προσπάθεια από κοντά.

Η Σίτι δεν είχε αμυντική σταθερότητα και επιθετική συνοχή, αλλά ο Πάλμερ έβαλε βολέ στο χέρι στο 63ο λεπτό.

Η σέντρα του Ρόντρι πέρασε πάνω από τον Έρλινγκ Χάαλαντ αλλά βρήκε τον 21χρονο που απλώθηκε για να νικήσει τον Μπόνο με κεφαλιά για να προσθέσει στο τέρμα του στο Community Shield.

Ο Εν-Νεσύρι είδε αμέσως μια προσπάθεια να ξαναβάλει τη Σεβίλλη μπροστά σταματούσε, αλλά η ορμή άλλαξε τον τρόπο της Σίτι, με την προσπάθεια του Πάλμερ να απωθείται λίγο πριν το σπάσιμο των ποτών.

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ σκοράρει

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ σκοράρει στα σουτ (Άνταμ Ντέιβι/Πενσυλβάνια)

Η Σεβίλλη έχασε την ψυχραιμία της στην μπάλα, αλλά διατήρησε την ευφυΐα και τη σκληρή δουλειά που είχε από καιρό συνδεθεί μαζί της.

Ο Γουόκερ είδε μια σέντρα να εκτρέπεται στο τέρμα και ο Γκρίαλις έριξε ένα σουτ στον Μπόνο καθώς η Σίτι προσπαθούσε να τιμωρήσει μια εξουθενωμένη Σεβίλλη.

Ο Μπόνο γύρισε άλλη μια κεφαλιά της ΑΕΚ στο έδαφος και ο Γουόκερ άστραψε από απόσταση, αλλά δεν υπήρξε καθυστερημένος νικητής καθώς το παιχνίδι πήγε στα πέναλτι.